Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Krejčímu začíná další sezona: Už žádné pivo ani česká jídla

David Krejčí na tiskové konferenci před finále NHL. foto: Reuters

Rozhovor
Podruhé vyhrál bodování Stanley Cupu, což před ním žádný krajan nedokázal. Získal Zlatou hokejku pro nejlepšího českého hráče uplynulé sezony. Centr David Krejčí by měl být klíčovým mužem národního týmu na olympiádě v Soči.
  14:35

A on stejně na srazu v Kravařích mluvil tak, jako by se o místo na soupisce musel rvát z pozice outsidera. "Sezona po finále Stanley Cupu bývá těžká," říká.

Na posledním šampionátu české reprezentaci chyběl tahoun. Kapitán, který by ostatní strhnul, pohlídal a nenechal je v "prázdninové" pohodě vyhlížet čtvrtfinále. Někdo jako Robert Reichel. Na pozici vůdce nároďáku (podobně jako Eliáš nebo Plekanec) kandiduje útočník Krejčí z Bostonu.

Vzpomínáte? To on svým gólem v prodloužení zápasu s Lotyšskem postrčil Česko do čtvrtfinále minulých her ve Vancouveru. To on se umí prosadit ve zběsilém tempu utkání Stanley Cupu. To on bere svou kariéru nesmírně vážně a nesrší lacinými legráckami. "Jména na medaili máme. Ale rozhodne aktuální forma a zdraví," řekl sedmadvacetiletý forvard o prestižním turnaji v Soči.

V únoru byste mohl být prvním centrem reprezentace. Co vy na to?
Je hezké takhle spekulovat. Když se mi povedla sezona, lidi mě berou jako jistě nominovaného. Ale teprve až začne nová sezona, uvidí se. Já teď mám plnou hlavu toho, abych se vůbec do týmu dostal.

Počkejte, to myslíte vážně?
Vždyť jsem ještě nezačal pořádně trénovat. Kdo hraje finále Stanley Cupu, má nevýhodu. Začátky další sezony jsou pomalejší, protože se vám léto zkrátí. Trochu se toho bojím. Snad se stihnu dobře připravit.

Krejčí skóroval do sítě Pittsburghu.

Jak se vám pozdávalo setkání reprezentantů v Kravařích?
Když jsem na něj jel, říkal jsem si, k čemu se taková schůzka může hodit. Chápal jsem utužování party, ale proč rozebírat taktiku půl roku před olympiádou? Musím uznat, že ta porada byla prospěšná. U videa jsme probrali kostru naší hry, kterou si všichni zapamatujeme. Na místě už doladíme jenom maličkosti. Třeba přesilovky a oslabení... Ale já zas mluvím, jako že do Soči pojedu. To se teprve ukáže.

Vám ale nedělá zásadní potíže přechod na široké hřiště, ne?
Už jsem si to zkusil na mistrovství  světa a v Pardubicích při extralize. Takže mě to nepřekvapí. Každopádně je rozdíl ve fyzičce. Z NHL jsme zvyklí lítat nahoru dolů. V Evropě si člověk potřebuje líp rozvrhnout síly. Nemá cenu pořád napadat. Musí se hrát prostě chytře.

Co by se mělo změnit ve srovnání s Vancouverem 2010, kde Česko vypadlo ve čtvrtfinále?
Musíme mít formu, nebo ji kluci v Rusku musejí mít. Chce se to vyhnout zraněním. I ve Vancouveru jsme s Finskem prohrávali o jeden gól a druhý dostali až při power-play. Byli jsme blízko medailím.

Vy si opravdu myslíte, že rozhodla náhoda?
Vždycky potřebujete štěstí. Ale líbí se mi, že jsme se teď v Kravařích sešli. Já ve Vancouveru třeba Jardu Jágra vůbec neznal. Ani jsem s ním tam nepromluvil. Tohle v Soči určitě bude lepší. Na druhou stranu je jasné, že se rozhodne na ledě.

Věříte, že český hokej může navzdory rostoucím potížím v Soči dosáhnout na medaili?
Jména na ni máme, i když se poslední mistrovství nepovedlo. Rozhodne aktuální forma a zdraví.

Už ve Vancouveru jste tvrdil, že byste chtěl nároďák táhnout. Vnímáte olympiádu jako svou životní šanci?
Samozřejmě. Beru vážně i každé mistrovství světa. Nikdy nevíte, která šance je vaše poslední. Přestože doufám, že příště - v 31 letech - ještě budu mít příležitost porvat se o nominaci.

Jakou roli očekáváte v Soči?
Když mě trenér vybere, budu chtít hrát stejně jako v Bostonu. Jako jeden z vůdců. Ale turnaj je krátký, skousnu cokoliv. Udělám všechno, aby v týmu byla pohoda. Na medaili přece není napsané, kdo hrál kolik minut, kdo byl v první lajně a kdo byl náhradník.

Říkáte, že v play-off posloucháte hlavně své instinkty. Pojmete tak i olympiádu?
Jestli pojedu, bude se ode mne čekat dost. Ale tím se nehodlám zatěžovat, aby mě to neodvádělo od mé hry. Chci mít puk na holi každé střídání, hrát sebevědomě.

V Pardubicích jste si rozuměl s Alešem Hemským. Byl by to pro vás ideální parťák?
Bylo by to hezké, on je hračička, bruslař. Jenže potřebovali bychom k sobě někoho důrazného, protože my moc důrazní nejsme. Ale to zase předbíhám. Sezona po finále Stanley Cupu je fakt těžká. Hlavně její start.

Co si myslíte o změnách, které v minulém měsíci zasáhly Boston Bruins?
Cítím, že se rodí nový tým. Jarda Jágr u nás byl jenom chvilku, ale má velké jméno, ta osobnost v kabině bude chybět. Stejně jako Nathan Horton. Byl s námi několik let, s Bruins vyhrál Stanley Cup. A ještě odešel Andrew Ference, asistent kapitána, chytrý kluk. Věděl co říct, když se vyhrálo, i když se prohrálo. Všichni nám budou chybět.

Místo nich jste však získali střelce Iginlu a Erikssona, ne?
Ano. Oba jsou zkušení.  Uvidíme, jak zapadnou. Určitě přinesou do mužstva něco svého.

Obáváte se, jak zapůsobí na týmovou "chemii"? A na vaši pozici?
Čekám, že i po Hortonově odchodu budu hrát v lajně s Lucicem. Snad nám trenér bude věřit. On ví, že začátek sezony po finále je těžký. Ukázalo se to před dvěma lety, kdy jsme Stanley Cup vyhráli. Snad nás podrží, ať se stane cokoliv.

Co vaše tělo po dlouhém ročníku. Jste ještě potlučený?
Potlučený jsem byl. Ale teď se cítím v pohodě. Konečně začínám naplno trénovat. Česká jídla nejsou pro sportovce ideální. Pivo člověku taky chutná, že? Ale tohle už teď vypouštím. Od neděle jsem zase profík.

Jaká vlastně byla bratrova svatba? Inspirovala vás a vaši snoubenku?
Výborná! Přítelkyni se líbila. Záleží na ní a její rodině.

Oženíte se za rok?
Na sto procent. Vypadá to na Šternberk. Uvidíme. Není snadné vypravit letadlo s hosty přes oceán.

Budete s rodinou žít v Česku, nebo v Americe?
Asi v Americe. Mně se tam strašně líbí. Dětem se nabízí víc příležitostí, lepší podmínky k růstu. A určitě nejde jenom o sport.

Autor:

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...