Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Libeňský rychlík narazil do mantinelu, pak zemřel

Sport

  20:00
Byl to tvrdý náraz, až mantinel zapraštěl. Jenže Vladislav Müller, ve své době nejrychlejší československý hokejista, byl odolný chlapík a hrál dál, stále se srážel a bojoval. Večer po zápase se ale dvaadvacetiletému hráči LTC Praha udělalo špatně. Reprezentační útočník zemřel o deset dní později v mnichovské nemocnici na komplikace po zranění vnitřních orgánů. Letos v březnu uplyne od první tragédie československého hokeje 65 let.

Vladislav Müller. foto: Fotoarchiv Ilony Skořepové.

Když se desátého ledna 1925 Vladislav Müller narodil, dostal do vínku sportovní talent. Vždyť ho měl po kom dědit, jeho otec tou dobou kopal za pražskou Spartu. Není tedy divu, že malý Vladimír proháněl po libeňských pláccích fotbalový míč, ale ještě víc ho přitahovala v zimě hokejka a puk. Na kluzišti SK Libeň se ve třicátých letech motala trojice malých kluků, kteří to později dotáhnou až do reprezentace.

Vyšel speciál LN 101 pohnutých osudů

Müller na ledě zápolil s Karlem Stiborem a Stanislavem Konopáskem. Zvlášť o dva měsíce starší Stibor mu padl do oka, brzy se z nich stali nerozluční kamarádi, sem tam páchající i nějakou tu lumpárnu. To třeba když na ledové ploše hráli na babu a honili se proti proudu všech bruslících. Správce kluziště je marně okřikoval, když se za nimi pustil, ujeli mu...

Celý příběh Vladislava Müllera a rozhovor s jeho sestrou najdete v pátek v unikátním seriálu Lidových novin - Pohnuté osudy. Už ve 22.00 jej také najdete ve svých iPadech.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!