Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Konec fint při nájezdech, větší pásma. Pravidlová revoluce mění hokej

Sport

  16:15aktualizováno  17:14
PRAHA - Sledovali jste páteční start hokejové extraligy a říkali jste si, že je na hře něco jinak? Není divu. Evropský hokej zažil před rozjíždějící se sezonou pravidlovou revoluci.

Radek Duda debatuje s rozhodčími. foto: MAFRA - Ladislav Němec

První změna je k nepřehlédnutí už před tím, než padne puk na led. Modré čáry se posunuly blíže k sobě, čímž se o metr a půl prodloužila obě krajní pásma. To má pomoci útočícím týmům zejména v přesilových hrách, kdy budou mít na rozebrání bránící čtveřice (či trojice) o celý metr a půl delší útočnou třetinu. Stejně jako další novinky má i tato za cíl zvýšit počet gólů.

Tou největší je hybridní icing. Zapomeňte na vypouštění soubojů o vyhozený puka mnohdy i několikavteřinové čekání na hvizd rozhodčího. Novela je, jak její název napovídá, hybridem mezi dvěma typy zakázaného uvolnění – dosud používaným v Evropě (píská se po přejetí puku brankové čáry) a „zámořským“ (po dotyku bránícího hráče). NHL přijala hybridní icing loni a po roce ostrého provozu se ho nyní rozhodla aplikovat i Evropa.

Obránce Komety Jozef Kováčik v diskuzi s rozhodčím.

Právě tato novinka se nejvíce promítla i do letních příprav extraligových mužstev. „Díky hybridu se určitě začnou používat nové taktické metody přechodu středního pásma,“ tuší trenér Sparty Josef Jandač. V úzkém prostoru mezi modrými čarami bude rázem těsno. Dá se očekávat, že z toho budou těžit zejména urputně bránící týmy, jakým je například úřadující mistr ze Zlína.

Hlavní změny hokejových pravidel.

To na Slavii dosud změně pravidel větší pozornost nevěnovali. „Asi to přijde, až nás pár týmů přechytračí a dostaneme pár gólů,“ směje se kapitán sešívaných Jaroslav Bednář. Obratem ale zvážní. „Zatím mě vůbec nepřesvědčili rozhodčí, že to zvládnou. Měli jsme několikahodinové školení o hybridním icingu, a pak přijedeme na přípravný zápas a já mám pocit, že ti čároví nevědí, o čem se to s nimi bavím.“

Nejlepší hokejový rozhodčí extraligové sezony Antonín Jeřábek (vlevo)

Z novinky není nadšený ani šéf sudích Pavel Halas. „Očekávám zvýšené množství kontroverzních rozhodnutí, protože bude hodně záležet na posouzení rozhodčích, zda nechat hru pokračovat, nebo přerušit. Vnáší to do rozhodování prvek kreativity, což není dobré.“ Zvláště na čárové rozhodčí spadlo v souvislosti s hybridním icingem rázem množství dosud neznámých povinností.

Změna je pro ně o to nepříjemnější, že po loňské sezoně jejich řady prořídly – odešli zkušení mazáci. Kariéru ukončili Milan Minář s Radkem Husičkou, Antonína Jeřábka zase zlákala KHL. „Jsem přesvědčen, že zatím nevědí, jak ho mají posuzovat. Může se to stát problémem ve vztahu rozhodčí–diváci,“ míní po přípravných zápasech kouč Slavie Ladislav Lubina.

Útočník Pardubic Jan Kolář střílí gól, vlevo třinecký brankář Peter Hamerlík.

Místo jmenovek čísla K utlumení emocí na tribunách má pomoci další novinka. Na pruhovaných dresech budou po vzoru NHL či KHL místo jmenovek čísla, což má divákům ztížit identifikaci rozhodčího. „Nasazení čísel určitě usnadní situaci začínajícím kolegům, jak se vyrovnat s tlakem, který vždy provází skandování jména a většinou není úplně pozitivní,“ věří nyní nejzkušenější z extraligových soudců Vladimír Šindler.

Konec úmyslnému hýbání s brankou i sevření puku

Hybridním icingem a přemalováním modrých čar však změny pravidel zdaleka nekončí.
Ve vypjatých momentech tomu slabší charaktery nejednou podlehly. Jakmile nebyla branka pevně v předepsaném postavení, gól nebyl uznán. Nechvalně se díky tomu před lety proslavil třeba zlínský gólman Igor Murín, který opakovaně před začátkem nájezdu nenápadně vychýlil svou klec, a když inkasoval, přijel reklamovat rozhodčím porušení pravidel. Další brankáři zase v zoufalých situacích vráželi do svých tyčí, ale úmysl jim mohl být prokázán jen těžko.

ČTĚTE VÍCE

Tomu je konec. Pokud zůstanou boční tyče navlečené (byť jen pouhý centimetr) na gumovém kolíku upevňujícím konstrukci v ledu, gól bude platit.

Novinkou je také posuzování sevření puku, za které bude automaticky následovat dvouminutový trest. Podobné to bude i s trestem za nesportovní chování – nemusí následovat osobní trest, ale dvouminutové vyloučení. A při vhazování v útočném pásmu se na buly bude stavět jako první bránící hráč – další zvýhodnění útočícího týmu.
Pokud jste si oblíbili florbalové či lakrosové finesy hokejových šikulů při samostatných nájezdech, poslední novela vás asi nepotěší. Nabrat puk na čepel je nově zakázáno, stejně jako otočka kolem vlastní osy. Přesto netruchlete, lákadla jednoznačně převažují.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!