Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Muž, kterého milovaly hvězdy. To byl trenér zlaté generace Josef Augusta

Sport

  15:30
PRAHA - Říká se o něm, že to byl muž kompromisů. Jako kouč byl Josef Augusta velice přívětivý a málokdy zvýšil hlas. Hokejisty nechal hrát a nesvazoval je přílišnými taktickými pokyny. A proto za ním hvězdná generace kolem Jágra, Haška, Reichla, Patery či Dopity šla. Dokázal tak něco, co se nikomu po něm nepodařilo. Jako trenér zkompletoval zlatý hattrick v podobě tří výher v řadě na mistrovství světa. „Kluci, v klidu a hlavně bomby k tyči,“ zněla legendární rada na úspěch od Augusty, který ve středu podlehl rakovině slinivky.

Josef Augusta byl u hokejistů vždy oblíben. foto: MAFRA - Petr Lemberk

Zemřel Josef Augusta, tvůrce zlatého hattricku českých hokejistů na MS

Jako hráč byl Augusta už od osmnácti let členem slavné dynastie jihlavské Dukly. Získal s ní osm titulů a až po šestnácti letech si šel vyzkoušet angažmá jinde.

Jeho učinkování v Dukle pomohlo rodákovi z Havlíčkova Brodu i do reprezentace. Sice chyběl kvůli zranění u titulu mistrů světa v letech 1972, 1976 a 1977, přesto si zahrál na stříbrné olympiádě v roce 1976 a především na Kanadském poháru ve stejném roce.

A tam byl hlavním aktérem jedné z největších historických okamžiků pro český hokej. Asistoval Milanu Novému na jediný gól zápasu s Kanadou. Čechoslováci tak poprvé porazili profesionály s javorovým listem na dresech.

„Augusta. Už může vystřelit. Pepíku ještě, Nový, gól. To snad není možné, úplně zaslouženě vedeme 1:0,“ křičel tehdy komentátor Československé televize Luděk Brábník.

Augusta postupně přešel z pozice hráče do role trenéra a jako asistent Jaroslava Holíka byl v roce 1991 u dvanáctého, posledního titulu jihlavské Dukly.

Poté si zkusil angažmá ve Zlíně jako hlavní trenér a v závěru extraligové sezony 1993/94 překvapivě odešel do Olomouce, kterou dovedl k senzačnímu titulu historicky prvních českých mistrů.

Po ročním angažmá v italském Alleghe se vrátil na tři roky do jihlavské Dukly a v sezoně 1998/99 se stal zároveň asistentem Ivana Hlinky u hokejové reprezentace. A hned na první pokus byl u triumfu na MS v Norsku.

Po sezoně se Hlinka stal trenérem Pittsburghu a tak Augusta převzal jako hlavní trenér reprezentaci po něm.

A jak v roce 2000 v Rusku, tak o rok později v Německu dovedl český tým opět k titulu mistrů světa. Zkompletoval tak zlatý hattrick, což se od té doby nikomu nepovedlo.

Držitelé zlatých olympijských medailí z Nagana tak byli největšími favority na obhajobu v Salt Lake City v roce 2002. Jak mnozí přiznávají, lepší tým český tým nikdy neměl. Po vypadnutí ve čtvrtfinále s Ruskem (0:1) proto Augusta v rozhovoru po zápase neúspěch oplakal.

„Jsem hrdej na to, že jsem mohl tyhle hráče vést,“ přiznal. Když pak měl odpovědět, co se mu honilo v hlavě, když Češi neproměňovali šance, tak se mu zalesklo v očích a řekl jen: „Špatný.“ (čas 8:30).

S Ruskem vypadl český tým jako hlavní favorit turnaje i ve čtvrtfinále na MS 2002 a poté se rozhodl Augusta se funkce trenéra reprezentace vzdát. Poté trénoval ještě jako trenér Havířova a Slovanu Bratislava a v letech 2009 a 2010 ve druhé lize Jihlavu.

I poté se vyjadřoval často k dění v českém hokeji a vždy tvrdil, že dnešní hokej je sice o penězích, vždycky ale rozhoduje, co hráč umí.

Jeho věčný optimismus mu nesebrala v roce 2005 ani zpráva, že u něj lékaři našli rakovinu slinivky. „Já nebojuju, já se léčím. Cítím se dobře,“ řekl v říjnu 2015 TV Nova krátce po zjištění nemoci.

„V životě musíte furt bojovat. Nejde něco vzdát. Nemůžete něčemu podlehnout. Já se držím rčení: věř a víra tvá tě uzdraví,“ uvedl pro Blesk loni v květnu.

Ve středu však své nevyléčitelné nemoci podlehl.

„Zažili jsme toho spolu opravdu hodně. I po jeho nemoci jsme se vídali, v posledních dvou měsících už jsem ho ale neviděl. Tušil jsem, že už je to s ním špatný,“ přiznal jednatel Dukly Bedřich Ščerban, který měl pro Augustu připravené speciální dárky.

„Chtěl jsem ho navštívit, měl jsem pro něj pamětní medaili vydanou k šedesátému výročí Dukly Jihlava a pamětní list s jeho jménem podepsaný primátorem města. Dostal jsem ale informaci, že už návštěvy nepřijímá, tak jsem mu to poslal po synovi,“ dodal.

Jihlavský klub proto připravuje přímo na zimním stadiónu pietní místo, kam se můžou fanoušci přijít s Augustou rozloučit.

AURES Holdings a.s.
PRODEJCE AUTOMOBILŮ - OLOMOUC

AURES Holdings a.s.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč