Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

S legendárním Augustou se přišli rozloučit hokejové osobnosti i fanoušci

Lidé

  13:13
JIHLAVA - Zhruba tři stovky lidí se přišly v Jihlavě rozloučit s hokejovou legendou Josefem Augustou, který zemřel před osmi dny po těžké nemoci ve věku 70 let. Člen Síně slávy českého hokeje několik let bojoval s rakovinou slinivky.

Poslední rozloučení s Josefem Augustou: Na snímku zleva jsou Martin Ručinský, Richard Farda (zády) a Jiří Šlégr. foto: ČTK

Vedle rodiny dali bývalému úspěšnému hokejistovi a později i trenérovi poslední sbohem také bývalí spoluhráči z Dukly Jihlava a reprezentace. Mezi smutečními hosty byli Jan Suchý, Jiří Holík, Jan Klapáč, František Pospíšil, Miloš Říha, Vladimír Martinec, František Černík, Richard Farda či Milan Nový a z mladší generace hráčů například Václav Varaďa, Robert Reichel, Martin Ručinský, Petr Čajánek i další hokejisté.

Český svaz ledního hokeje zastupoval jeho prezident Tomáš Král a šéftrenér Slavomír Lener. „Byli jsme velcí kamarádi. Je to pro mě smutný den. Důležité je, jak se život prožije. V tomto směru jej Pepík prožil naplno a dosáhl maxima. Když pominu jeho odchod, tak není nad čím smutnit. Byli jsme hodně v kontaktu a byli na stejné vlně i lidsky. Pořád jsme se bavili o hokeji. Byl mou kamarádskou a hokejovou podporu,“ vzpomínal na Augustu svazový prezident Král.

Poslední rozloučení s Josefem Augustou: Poslední rozloučení s Josefem...
Poslední rozloučení s Josefem Augustou: Na snímku vpravo je bývalý hokejista...

Za Duklu Jihlava, kde strávil Augusta velkou část hráčské i trenérské kariéry, byl přítomen jednatel klubu Bedřich Ščerban. „Vzpomínky mám na něj krásné. Těch radostí a smutku jsme zažili hodně. Drželi jsme partu, abychom vše přežili,“ připomněl si spoluhráče bývalý obránce reprezentace a Dukly Jan Suchý.

Jako hráč získal Augusta s Duklou osm mistrovských titulů, k tomu přidal tři stříbra a bronz ze světových šampionátů i olympijské stříbro. V trenérské kariéře byl třikrát u triumfu české reprezentace na MS, v domácí nejvyšší soutěži přivedl k titulům Jihlavu a Olomouc. Je členem Síně slávy českého hokeje.

„Jako hokejista byl rychlý, důrazný, prostě výborný hráč. Jeho kariéra vyústila ve velmi dobrou trenérskou práci,“ řekl o někdejším protihráči obránce Brna Jaromír Meixner. „Navštívil jsem jej několikrát v Brně na onkologii. Byl optimista. Věřil, že rakovinu překoná. Bohužel, příroda byla silnější,“ dodal.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!