Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Netík odešel do Švédska. Do Popradu se chce vrátit

Sport

  10:44
POPRAD - Hokejista Tomáš Netík patří mezi opory, které pustil HC Lev Poprad při už jen teoretické naději na play off KHL na zbytek sezony na hostování, ale s angažmá v týmu nováčka Kontinentální ligy je maximálně spokojený. Kontrakt skončí devětadvacetiletému hráči v létě a klub z Tater podle něj bude první, s kým bude jednat. Sezonu totiž dohraje ve švédském Växjö.

HC Lev Poprad (Netík). foto: ČTK

Projekt česko-slovenského klubu, který chtěl původně zakotvit v Hradci Králové, budil nejdříve při své snaze hrát KHL otazníky, ale nyní v Popradu vše klape. A hokejisté se navíc mohou těšit z podpory stále zaplněného stadionu, který pojme 4500 příznivců. "Všechno bylo velká neznámá - jak budou reagovat lidi, jak bude fungovat tým," prohlásil Netík.

Loni v květnu byl klub přijat do KHL a následovala narychlo tvorba kádru i realizačního týmu. "I když máte spoustu peněz, není snadné poskládat mužstvo tak, aby fungovalo hned první rok. Tady těch peněz ani navíc tolik nebylo," podotkl Netík.

"S fanoušky to bylo stejné, nikdo nevěděl, jak se budou chovat, jestli nás jako nový tým přijmou. Museli jsme si je nějak získat a musím říct, že jsou celý rok fantastičtí. Když tu není vyprodáno, tak k tomu chybí třeba 300 lidí. Chodí celou sezonu, jsem z toho příjemně překvapený, jak nám pomáhají," řekl.

Netík angažmá v Popradu nelituje

Netík se nechal přesvědčit k působení v Popradu v době, kdy si nikdo nebyl jistý, jak projekt dopadne. A nelituje. "Ten projekt byl nejdříve neúspěšný, realizovat se ho podařilo až loni. Sám jsem mluvil s generálním manažerem, ten mně představil své vize a já potom uvěřil, že to bude fungovat. Ze sportovního hlediska to pro mě byla především obrovská výzva," podotkl.

Lákalo ho být u toho, když se klub tvoří. "To, že vzniká úplně nový v takhle kvalitní soutěži, je naprosto ojedinělé. Když se na to teď podívám zpětně, myslím si, že všichni lidé, co na tom dělají, mají být na co hrdí.

V podmínkách, ve kterých vše vznikalo, s finančními možnostmi, které jsou výrazně odlišné od bohatých klubů KHL, se podařilo poskládat kvalitní kádr, který může bojovat o play off," navázal Netík.

Lev ztrácí 12 bodů na pozice pro play off, ale hraje v soutěži důstojnou roli. Netík zaznamenal i kladné ohlasy od dalších hokejistů. "Třeba Jakub Klepiš z Ufy mi říkal, že si myslel, že budeme mít pět šest vítězství za sezonu a že je překvapený, jak neskutečně hrajeme. Ufu jsme pořádně potrápili, v Kazani vyhráli," řekl Netík.

Před sezonou slýchal spíše pesimistické předpovědi. "Před sezonou by nikoho nenapadlo, že poskládáte tým z Čechů a Slováků a takovéhle kluby budete trápit, že třeba porazíte Kazaň, kde hraje Morozov a další takoví kluci.

Teď máme na kontě patnáct vítězství a kromě dvou tří zápasů, které jsme výrazně nezvládli, hrajeme vyrovnaný hokej," konstatoval šikovný útočník, který byl do soboty jedním z lídrů Lva.

Netík: Ostudu jsme neudělali

Pochvaluje si skvělou partu, která se v týmu vytvořila. "Třeba i kluci ze Švédska nebo ze zámoří zapadli skvěle. Říkal jsem si, že s takovou atmosférou jsem se snad setkal jenom na Spartě a to že bylo výjimečné," uvedl Netík. "Co se týče lidských a vztahových věcí, tak ta kabina funguje výborně, a to je strašně důležité, protože bez toho bychom neměli šanci.

Sázíme na týmové pojetí, to podle mě Rusům trochu chybí. U nás to ale je a doháníme tím věci, ve kterých jsou oni zase lepší." Sezona podle Netíka ale rozhodně pro Poprad nebude neúspěšná. "Myslím si, že se nemáme za co stydět. Sestavit tým první rok v jakékoliv soutěži na světě je strašně těžké, než si sednou různé vazby a všechno se to vychytá. Ostudu jsme neudělali, nějaké body máme. Do Vánoc jsme tam byli na čtyři body na play off, což jako neúspěch nemůže nikdo brát," doplnil Netík.

"Museli bychom mít stodvacetiprocentní sezonu, abychom to tam dotlačili. Když se podíváte na KHL, co tam vstupovalo za týmy, tak to měl každý těžké." Po minulé nepodařené sezoně v CSKA Moskva se dostal do skvělé formy, ale nechce spekulovat nad tím, zda by se mohl po téměř třech letech vrátit do české reprezentace. "Nevím, uvidím. Telefon na mě možná mají. Když budou chtít, tak mě pozvou, když nebudou chtít, tak se budu připravovat s týmem. Pro každého je čest reprezentovat, ale je to v kompetenci trenérů," dodal Netík, jenž se chystá na angažmá ve Växjö. To má údajně zájem i o jeho dosavadního spoluhráče ze Lva, beka Karla Pilaře.

Autoři: ,