Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Nájezdy si nezamiloval ani Jágr. NHL je chce vymýtit, zavádí prodloužení tři na tři

Sport

  11:33
LAS VEGAS - Utrpení pro brankáře. Povyražení pro útočníky. Prodloužení se v příští sezoně NHL promění v ještě zábavnější podívanou, jelikož do něj oba týmy nastoupí pouze se třemi bruslaři.

Jaromír Jágr při premiérovém utkání v dresu Floridy Panthers. foto: ČTK/AP

Jaromír Jágr, útočník floridských Panthers, si na sklonku kariéry vyzkouší další novinku. Je to další důkaz toho, jak se nejslavnější hokejová liga během jeho působení neskutečně proměnila.

Ne, ani legenda s číslem 68 nezažila časy, kdy utkání končila remízou po 60 minutách (Jágr vstoupil do soutěže na podzim 1990).

NHL zrušila nastavení 21. listopadu 1942, za války se šetřilo. Vzkřísila ho až v létě 1983: pět minut, pět hráčů proti pěti, nepadla-li branka, zůstal nerozhodný výsledek.

Hvězdy prodloužení v základní části NHL

Nejvíc gólů
1. JAROMÍR JÁGR 19
2. PATRIK ELIÁŠ 16
3. Alexandr Ovečkin, Mats Sundin a Sergej Fjodorov po 15.

Nejvíc bodů
1. ELIÁŠ 37 (16+21), 
2. JÁGR 35 (19+16)
3. Fjodorov 31 (15+16)
4. Ilja Kovalčuk 29 (14+15)
5. Sundin 28 (15+13)
... 9. TOMÁŠ KABERLE 25 (7+18)

Časem ubrala na každé straně jednoho muže, po výluce (2004/05) přidala penaltový rozstřel. To proto, aby vymýtila nežádoucí „plichty“. 

Ale podstatné části veřejnosti se nelíbí ani nájezdy. A tak se generální manažeři všech 30 klubů na úterní schůzce v Las Vegas shodli na přelomové variantě „tři na tři“.

„Chceme, aby se větší počet utkání rozhodl ve hře,“ řekl Ken Holland, detroitský šéf a hlavní advokát úpravy pravidel. „Pro diváky to budou vzrušující představení.“

„Nejsme příznivci nájezdů. Pokud jich ubude, udělali jsme dobře,“ prohlásil jeho kolega Bob Murray z Anaheimu.

Ani Jágr, jeden z nejproduktivnějších forvardů v historii, si penalty nezamiloval. V jednu chvíli na ně dokonce odmítal chodit, neboť jeho úspěšnost klesala k nule a on si přestal věřit.

Zato v prodloužení drží rekord NHL s 19 vítěznými trefami. Víc bodů v něm nastřádal jenom jeho krajan Patrik Eliáš.

Jak se vypořádá s větším prostorem na hřišti? Měl by mu vyhovovat, budou-li Panthers u puku. I ve 43 letech ho dokáže podržet, obejít protivníka a vytvořit přečíslení. Může být nesmírně nebezpečný.

Povznášející volnost ovšem doprovází riziko bleskových protiútoků a Jágr už přece jenom není sprinter s omračujícím zrychlením. Stop. Start. Okamžitá otočka. Další start. 

Zběsilé závody od jedné branky ke druhé nejsou jeho parádní disciplínou. Tak chytrý hokejista si však nejspíš poradí. O svém povolání přemýšlí takřka nepřetržitě, pročež jistě vynalezne pro sebe vhodnou taktiku. A zřejmě neustrne na dosavadních 19 zásazích v prodloužení.

Kdekdo už zkouší odhadnout, jaká tria koučové vyšlou mezi mantinely. Zda v danou chvíli nasadí dva útočníky a jednoho beka. Či zariskují a využijí tři forvardy.

Podle internetové stránky časopisu The Hockey News se v nejhrozivější postrachy soupeřů promění následující komanda:

Jak to bude během vyloučení?

Tady se pravidla nemění. Jakmile sudí vyloučí jednoho hráče, tak i nadále bude tým pokračovat ve třech, ale soupeři naopak jeden hráč přibude. Tudiž bude následovat přesilovka 4 na 3. Vyloučí-li dva hráče, pak přijde přesilovka 5 na 3.

Crosby, Malkin a Letang z Pittsburghu.

Toews, Kane a Keith z Chicaga.

Washingtonští Bäckström, Ovečkin a Carlson.

Kopitar, Gáborík a Doughty z Los Angeles.

A trio Stamkos, Johnson, Hedman z Tampy.

Tož v říjnu uvidíme. Prodloužení „tři na tři“ každopádně slibuje nevázaný útočný festival. Výstavu hokejového umění. Příval kliček a nápaditých kombinací.

„Hra se zbaví pout, uvidíme šanci za šancí. Brankáři si leccos vytrpí. Ale pro ostatní to bude vzrušující,“ řekl reportérům Ron Hextall, GM Flyers z Philadelphie a někdejší špičkový gólman.

Když Jágr v NHL začínal, tvořilo ji 21 klubů. Rozšíření na jih USA se teprve chystalo. Evropani ještě byli za exoty. Pískal se ofsajd na červené čáře. A koho by napadlo hrát prodloužení 3 na 3 s případným penaltovým rozstřelem? To by vypadalo jako sci-fi.

Autor: