8. září 2011 18:18, aktualizováno  20:32 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Nový ročník KHL začne po tragédii v pondělí 12. září

Kaljužnij - kapitán Omsku - v akci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kaljužnij - kapitán Omsku - v akci. | foto: www.hawk.ru

MOSKVA Vedení Kontinentální hokejové ligy (KHL) definitivně stanovilo obnovený start nového ročníku po letecké tragédii v Jaroslavli na pondělí 12. září. V sobotu se bude v aréně v Jaroslavli konat pietní ceremoniál k uctění obětí neštěstí, při němž zahynul prakticky celý tým Lokomotivu. Až po něm se KHL chystá zveřejnit, jaký bude další osud neštěstím zdecimovaného klubu. Uvedly to oficiální stránky soutěže.

Ředitel Rady KHL Vjačeslav Fetisov, šéf soutěže Alexandr Medveděv a představitel hráčské asociace Andrej Kovalenko se nejprve dohodli, že bude začátek KHL odložen, později Medveděv uvedl, že by se mělo začít hrát pravděpodobně v úterý. Nakonec soutěž začne už o den dříve šesti duely, mezi nimiž je i premiérový start slovenského klubu Lev Poprad proti Magnitogorsku.

Po neštěstí, při němž přišli o život i čeští reprezentanti Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček, byl ve středu ukončen ještě v průběhu první třetiny úvodní duel o Otevírací pohár mezi Ufou a Atlantem Mytišci. Na dnešek byla v plánu tři utkání - Omsku s Novosibirskem, Chanty Mansijsku s Jekatěrinburgem a CSKA Moskva s Magnitogorskem.

Původně se měl hrát také duel Jaroslavle na ledě Dinama Minsk, místo toho se v tamní vyprodané hokejové aréně konal smuteční ceremoniál.

Fanoušci i hráči domácího Dinama, jehož barvy hájí trenér Marek Sýkora, obránce Lukáš Krajíček a útočníci Libor Pivko a Zbyněk Irgl, který za Jaroslavl hrál, uctili tragicky zesnulé kamarády i protihráče minutou ticha. Na ledě byly velké fotky všech hráčů Lokomotivu, u kterých hokejisté zapálili svíčky. Na závěr Minsk Jaroslavli symbolicky věnoval výhru, když si všichni postupně vstřelili vlastní gól.


Zápasy plánované na 8. až 11. září byly zrušeny a uskuteční se v přestávkách soutěže. Vedení ligy musí také vyřešit otázku, co bude v soutěži s Lokomotivem. Ostatní kluby stojí o to, aby Jaroslavl v lize pokračovala, a nabízejí své hráče. "Všechny kluby bez výjimky sdělily vedení ligy, že chtějí udělat vše pro to, aby Lokomotiv zachránily. Jsou připravené nabídnout Jaroslavli své nejlepší hráče," řekl ruským médiím Medveděv.

Generální manažer Omsku Anatolij Bardin považuje za žádoucí, aby Jaroslavl hrála dále v KHL. "Je potřeba pokračovat a věnovat to památce hráčů Lokomotivu. Kdybychom zápasy zrušili, ukázali bychom svou slabost. Slibuji, že Avangard splní všechna nařízení ligy, i kdyby byla velmi přísná. Jsme připravení se vzdát dvou nebo tří hráčů základního kádru. Lokomotiv je povinen na památku zesnulých pokračovat," řekl Sport-Expressu Bardin.

Podobně se vyjádřil i generální manažer Spartaku Moskva Andrej Jakovenko, který potvrdil, že klub je také připravený Lokomotivu pomoct a uvolnit hráče. "I když o tom ještě nikdo jednat nezačal, čekáme, že vedení ligy brzy rozhodne. Jen se musí určit kolik hráčů a jejich posty," citoval Jakovenka web gazeta.ru.

Podle agentury RIA Novosti začal s vedením KHL o budoucnosti klubu již jednat i gubernátor oblasti Sergej Vachrukov a podle dostupných informací je prioritou všech pokračování klubu v soutěži.

Existují údajně dvě možnosti, jak situaci vyřešit. Vytvořit tým z juniorských hráčů, nebo z hokejistů jiných klubů KHL, které by je do Jaroslavle uvolnily, plus pěti vlastních juniorů.

Podle zdroje ruské agentury se již klubu nabídlo 30 hokejistů, kteří v současnosti působí jinde a kteří jsou ochotni za Jaroslavl hrát. Jedná se o odchovance a hráče, kteří v Lokomotivu v minulosti působili. Podle slov Medveděva bude mít nový trenér Jaroslavle k dispozici seznam až 45 hráčů, z nichž bude mít možnost sestavit nový tým. "Jaroslavlský klub bude resuscitován," prohlásil Medveděv.

Kluby však nenabízejí jen hráče, ale i finanční pomoc zdrcenému klubu.

Představitelé Dynama Moskva rozhodli, že pošlou na konto Lokomotivu 10 milionů rublů (asi 5,8 milionu korun).

Předseda správní rady KHL Fetisov také oznámil, že se novým trenérem Jaroslavle stal Pjotr Vorobjov, dosavadní kouč tamní juniorky.

ČTK, Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?