Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Peníze, či bezpečí? řeší hráči KHL

Sport

  8:00
MOSKVA/PRAHA - V říjnu roku 2008 umíral při utkání v Čechově omský talent Alexej Čerepanov – jeho život vyhasl i kvůli chybějícímu defibrilátoru přímo na stadionu. Po necelých třech letech se v hokejovém Rusku událo ještě větší neštěstí – a ani letecká havárie v Jaroslavli zjevně není pouze shodou nešťastných náhod. KHL čelí dalšímu skandálu.

Pietní místo. Na Staroměstském náměstí už stojí smuteční tribuna, připravená na nedělní rozloučení. Pod fotografiemi zesnulých hokejistů Josefa Vašíčka, Jana Marka a Karla Rachůnka lidé zapalují svíčky. foto: Jan ZatorskyLidové noviny

Skandálu, na který ve středu doplatilo 43 pasažérů letadla, jež převáželo tým Lokomotivu na ligový zápas do Minsku. Mezi nimi zahynuli tři čeští mistři světa Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček...

Zatímco i ruský prezident Dmitrij Medveděv hrozí už ruským aerolinkám tvrdým zpřísněním, vedení soutěže uvažuje o nákupu vlastních letadel pro jednotlivé kluby.

Má to být od KHL jeden z kroků k napravení image a důvěry ve větší bezpečnost. Jenže ve skutečnosti už může být docela dost pozdě. "Řada hráčů má chuť odsud odejít. Ta tragédie se mohla stát komukoliv z nás," řekl pro Českou televizi český kouč Miloš Říha, v Rusku uznávaný odborník, který vede nejbohatší klub Petrohrad.

Pro omráčenou KHL je to další tvrdá rána. Vznikla s cílem konkurovat slavnější NHL a časem se jí vyrovnat, ale reálné to příliš není – a nejen kvůli odlišné tradici.

Letos liga zahajuje svoji čtvrtou sezonu, jež "skončila" dřív, než začala a může mít drtivé následky. Začíná se totiž spekulovat, jestli letecké neštěstí opravdu není začátkem konce vizionářských cílů . Nakonec tragédie se týkala devíti hokejových národů.

Na leteckou dopravu si řada hráčů stěžovala už dlouho před havárií, někteří z ní dokonce trpí panickou hrůzou. Co mají říkat teď? "NHL všechno tvořila sto let, jenže tady se chce všechno stihnout hned za tři roky," srovnává se zámořím Říha. "V Rusku se prostě spurtuje."

Český hokej má v KHL větší zastoupení z okolních zemí než Rusko. Také díky početné enklávě u popradského nováčka ji od pondělka rozehraje 38 krajanů.

Jen těžko lze teď odhadovat, jak moc ovlivní tragická událost do budoucna dřívější odchody hráčů. Či jak moc bude hrát roli v jejich rozhodování o případném angažmá.

Švédské a finské ligy jsou bezpečnější

"Důležité bude to, jestli se něco zásadního stane v otázce bezpečnosti letecké přepravy," řekl ČTK hráčský agent Michal Sivek. "Ale že by odtamtud chtěl někdo utíkat, o tom se mnou zatím nikdo nemluvil." Soutěž se poslední roky honosila tím, jaké hráče postupně ze zámoří dokáže přilákat. Mnohdy je přeplácela milionovými kontrakty.

I česká star Jaromír Jágr, jenž tři roky působil v Omsku, si tam přivydělal spoustu peněz. "Bude-li si hráč chtít vydělat a bude se rozmýšlet mezi KHL a farmou v Americe, tak na to asi zapomene, když už historie nebude tak čerstvá," pronesl.

V Česku možná, ovšem mluví se i o legionářích ze skandinávských zemí, kde už platové rozdíly nejsou od Ruska tak diametrálně odlišné. Švédská či finská liga je přitom z tohoto pohledu daleko bezpečnější. "Budou mnohem více zvažovat, zda tam působit," přemítal hokejový expert Martin Hosták, jenž zná dobře švédské prostředí. "Já osobně bych se víc ptal na bezpečnost."

KHL ji slibuje. Jenže než přišla Čerepanovova smrt, ve spoustě hal neměli ani lehátko, které zpevňuje zraněné. Tehdy bylo také pozdě...