Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Od 'Studených válek' až k 'Dědictví'. Unikátní hokejový hattrick

Sport

  7:00
PRAHA - Trojboj, který mu může závidět nejeden hokejista má za sebou od neděle útočník Calgary Flames David Moss. Devětadvacetiletý Američan zažil proti Montrealu Canadians již třetí duel pod otevřeným nebem. Na tom by nebylo nic tak zajímavého. Jenže Moss si zahrál pokaždé v jiném dresu i při jiné příležitosti.

David Moss (25) při Heritage Classic. foto: Reuters

V NHL patří tohle 191 centimetrů vysoké pravé křídlo především k dříčům ledu, o kterých příliš neuslyšíte. Za pět sezon v nejslavnější lize světa zvládl v dresu Calgary 275 zápasů a 55 branek. Nikterak úchvatná bilance. Přesto se navždy zapsal do historie hokeje. Kdo? David Moss.

DÁLE ČTĚTE

Tenhle chlapík, který ještě ve 24 letech poctivě studoval a hrál jen univerzitní ligu totiž v roce 2001 byl u toho, když se odehrálo utkání pod širým nebem mezi Michigan State University a University of Michigan. V duelu, který skončil 3:3 padl divácký hokejový rekord - duel sledovala na Spartan Stadium 74 544 diváků.

"Byla to zábava, všichni jsme si to užili. Vzpomínám, že jsme vedli ale soupeř v závěru vyrovnal na 3:3. Gól dával Jim Slater," ukázal sloní paměť Moss. "Nejtěžší bylo zvyknout si na přechod z přírodního světla na začátku duelu na umělé na konci," dodal.

David Moss v roce 2001 před zápasem pod otevřeným nebem.

Asi jen těžko jej napadlo, že si někdy zážitek zopakuje. Navíc v národním dresu. Na světovém šampionátu a opět bude o přepisování historických tabulek. Úvodní duel MS 2010, které nakonec vyhráli čeští hokejisté, totiž otevřel duel domácího Německa s Amerikou.

Hostitelé ve fotbalové Arena auf Schalke senzačně zvítězili 2:1 v prodloužení a šokované Američany poslali do skupiny do udržení. V hledišti se tísnilo téměř 78 tisíc fanoušků (rekord překonali na podzim opět v duelu michiganské univerzity, pozn. redakce). "Bylo to úžasné. Fanoušci celý zápas zpívali, připadali jsme si jako na fotbale," culil se Moss. Američané se nakonec v elitní skupině pro MS udrželi.

David Moss (25) při zápase na MS proti USA.

Netradiční hattrick poté završil Moss v noci z neděle na pondělí při Heritage (dědictví) Classic mezi jeho Calgary Flames a Montrealem Canadians. Na třetí pokus se dočkal vítězství, "Plameny" na McMahon Stadium zvítězily hladce 4:0. Možná i díky radám Mosse, který své spoluhráče dirigoval jak se obléci nebo nabrousit brusle na venkovní led.

Přece jen má o jednu zkušenost navíc oproti poradci z řad soupeře Miku Cammallerim. Drobný centr Montrealu byl Mossovým protihráčem již ve "Studených válkách" před deseti lety. Moss si ale mohl vědomosti oprášit loni na MS...

Mohlo by vás zajímat