Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hrůzné dědictví. Priceova helma à la 'hannibalská' maska legendy Planteho

Sport

  11:25
PRAHA/CALGARY - Zajímavé, ale tak trochu hrozivé. Třiadvacetiletý gólman Montrealu Carey Price se rozhodl uctít legendu nejslavnějšího klubu NHL pozoruhodným způsobem. Na masku při zápasem pod širým nebem mezi Calgary a právě Canadians si nechal namalovat obličej Jacquese Planta v jeho "hannibalské" masce. Legendární brankář byl totiž v tomto směru v zámořské soutěži průkopníkem.

Carey Price. foto: Reprofoto

Chtěl uctít legendu a zároveň zastrašit soupeře. Ty totiž sledovaly místo jednoho páru očí rovnou dva. Carey Priceovi vyšel plán pouze z poloviny. Calgary Flames při druhém duelu sezony pod širým nebem - Heritage Classic - porazilo Montreal s mladým Kanaďanem v brance 4:0.

Price byl přesto spokojen, jeho helma se okamžitě stala objektem zájmu fanoušků, odborníků i televizních kamer. "Přišel s tím jeden můj kamarád-umělec Davide Arrigo," řekl třiadvacetiletý Price po zápase. "Myslím, že lidem se ten nápad líbil," dodal. Strážce svatyně Montrealu chtěl motivem uctít legendárního Jacquese Planteho.

Jacques Plante se svou maskou.

Kanadská brankářská legenda jako první přišla do NHL s ochranou brankářskou maskou. Poprvé už v roce 1956, tehdy ale jen na třináct duelů. Vedení soutěže mu novinku neschválilo. Posvěcení dostal až před sezonou 1959/60. I když to také trvalo, Plante si ji vzal po dalším zranění v obličeji a odmítnul následně již hrát bez ní. Vedení ligy už nemělo jinou možnost, než podomácku vyrobenou "helmu" posvětit.

Právě Plantemu tak nyní gólmani vdečí za svou ochranu hlavu a to, že končí kariéry bez stehů v obličeji a vyražených zubů. "Vypadá ale trošku strašidelně, co říkáte?" smál se Price před novináři, když ukazoval umělecký výtvor na své helmě speciálně vyrobené pro zápas pod "širákem".

Hannibal Lecter.

Na ni byla tvář Planteho v jeho "hannibalské" masce, v poslední třetině helmy pak i vlasy a uši. "Ty jsou ale moje," vysvětlil Price, že až do takových detailů už v případě hokejové legendy s umělci nezašli. A jaký názor měli na masku ostatní účastníci Heritage Classic.

"Je to kreativní a zajímavé," řekl za většinu kapitán Canadians Brian Gionta. "Je to divné, vlastně trojitá maska, myslím, že jeho obvyklá je zajímavější," neskrýval rozpaky naopak Alexandre Picard. "Je ale dobře, že z ní něco budou mít i potřební," dodal a připomněl fakt, že maska půjde nyní do dražby na charitativní účely.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!