Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Patrik Eliáš o olympiádě: Záleží, jak se semkneme

Sport

  9:30
Dvakrát dobyl Stanley Cup. Drží většinu ofenzivních rekordů klubu New Jersey Devils v NHL. A přece ho minuly všechny triumfy zlaté české generace. 37letý útočník Patrik Eliáš poletí na olympiádu do Soči zrušit své prokletí.

Český hokejista New Jersey Devils Patrik Eliáš foto: ČTK

Brankář Pavelec prohlásil, že jeho cílem není  medaile, ale rovnou zlato. Co vy na to?
Nevím, jestli se mi naskytne šance hrát na další olympiádě. Leda bych byl jako náš čtyřicátník (ukazuje v kabině na Jágra). Soči vnímám jako poslední velikánskou šanci na úspěch na tak špičkovém turnaji. Budeme mít kvalitní tým, záleží na tom, jak se v těch dvou týdnech semkneme. Doufám, že na nás lidi doma budou pyšní.

Říkáte si, že už to MUSÍ klapnout?
Samozřejmě bych chtěl zlato s nároďákem. Ale nějak se tím nestresuju. Můj přístup se nemění. Vím, jak se mám připravit. Soustředím se. Hraju naplno. Pak mám čisté svědomí. Ve sportu nemůže vyhrát každý. Když to nevyjde, půjdu dál.

Co jste probírali s koučem Hadamczikem, když za vámi dorazil při své inspekci po NHL?
Jeho představy o sestavě, o složení útoků. Ptal se na můj názor na kluky, na varianty, s kým bych mohl hrát. Někdo má zdravotní potíže, další zase odehrál méně zápasů.

To docela sedí na dva Martiny, Erata s Havlátem, že?
Hm. Trenér se při výběru musí přizpůsobit. Nemá to jednoduché. Kolikrát je chemie, ta sehranost, důležitější než aktuální kvalita a forma hráčů. Určitě se strhnou spory o pár jmen, ale ty jsou vždycky.

Patří podle vás Erat do nominace?
Myslím si, že jo. K nároďáku má skvělý přístup. Umí to s pukem, výborně bruslí, je zodpovědný a maká na sto procent.

Nevadí, že se trápí v klubu?
Olympiáda i mistrovství světa je vlastně čerstvý začátek. Hokejistu může nastartovat.

Kdo z krajanů vás v NHL zaujal?
Určitě Hertlík (útočník Tomáš Hertl). Hraje dobře, nebojí se vlítnout do míst, kde to bolí. Je silný na puku. Takový typ se vždycky hodí.

Mluvil s vámi Hadamczik o tom, zda vás postaví na centra, či na křídlo?
Naznačuje, že mě dá spíš na centra, protože zvládám bránit i útočit. Systém, ve kterém v New Jersey léta žiju, mě naučil zodpovědnosti.

Probírali jste vaše kapitánství? Počítáte s tím?
Ani ne. Podle mě má trenér tři čtyři kluky, se kterými se může radit a probírat různé situace. Nejde o to, kdo bude mít písmeno na dresu. Jarda Jágr asi céčko nebude chtít. Takže se rozhodne mezi Plekym (Plekancem), Židlou (Židlickým) a mnou.

V New Jersey vás kapitánství podivně zbavili a od té doby se do něj neženete. V reprezentaci byste ho asi neodmítl, ne?
To ani nejde. Bral bych to jako obrovskou čest. Každopádně by se pro mě nic nezměnilo. Jen bych asi víc chodil na tiskovky.

Čeští hokejisté New Jersey Devils Patrik Eliáš (vlevo) a Petr Sýkora se radují z gólu

Kapitánem jste byl i na minulých hrách ve Vancouveru. Proč na nich mužstvo neuspělo?
Těžko říct. Nevybavuju si jednu věc, jestli to byl herní styl, nebo náš přístup. Nedokázali jsme uhlídat Rusy, se kterými jsme prohráli… Obecně jsou tyhle turnaje nevyzpytatelné. Záleží na tom, jak si všichni sedneme. Ve vyřazovací části vám nevyjde jeden zápas a už není šance na nápravu.

Sestava vypadala výborně. V bráně Vokoun. Přesto se vám povedl snad jen mač se Slovenskem.
Přitom stačilo ve čtvrtfinále s Finskem proměnit jednu šanci a byli jsme v semifinále. Já sám měl jednu ke konci. Rozhodující gól jsme dostali poté, co Kubinka (bek Kubina) ztratil helmu. Maličkosti hrají klíčovou roli.

Plyne z Vancouveru poučení?
(vrtí hlavou). Ono se zase dost věcí změnilo. Pojedou jiní hráči. Hokej se pořád zrychluje, i když se zdá, že to už není možné. Hlavně se potřebujeme hned od začátku dobře naladit, nabudit atmosféru.

Čeká vás let přes půl světa. Velké hřiště. Kde vidíte  největší úskalí?
V NHL máme pořád nabitý program. Není čas na přípravu. Dohrajeme, letíme, dáme jeden trénink a hned nastoupíme proti Švédům.

Hadamczik nechce v Soči výmluvy na těžké podmínky. Je to správně?
Určitě. To je stejné, jako bychom si stěžovali, že máme v NHL šňůru 11 zápasů v 18 dnech. Je to dané.

Jak vidíte šance největších favoritů? Zvládnou Rusové tlak v domácím prostředí?
Podle mě vezmou skoro půlku týmu z Evropy. Už nehrají stylem nahoru dolů. Poctivě brání. Doufám, že tlak na ně bude. A že když na ně narazíme, trochu je to sváže.

Jak se Kanaďané vyrovnají se širokým kluzištěm?
Víc jim vyhovuje menší hřiště. Ale mají tak obrovský výběr, že budou silní. Přizpůsobí nominaci podmínkám. Vezmou hlavně bruslaře s perfektní technikou.

Třetí velcí kandidáti na zlato jsou Švédové, souhlasíte?
Stoprocentně. Umějí to na širším i užším hřišti. Jsou silní, šikovní, zodpovědní. Ale třeba proti nám ještě nebudou sehraní, to by pro nás byla výhoda. A nás by výhra na úvod mohla nakopnout.

Autor:

Mohlo by vás zajímat