Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pět let v Plzni. A král Straka si titulem splnil sen

Sport

  20:12
PRAHA - Největší příběh hokejového finále psal Martin Straka. Začal na něm pracovat hned od svého návratu z NHL před pěti lety, kdy odmítl všechny nabídky z ciziny a začal od nuly stavět svůj "rodný" tým.

Kapitán Plzně Martin Straka slaví s fanoušky titul. foto: MAFRA - Ladislav Něme

Jméno Straka mělo v Plzni vždycky zvuk. A po neděli to bude platit dvojnásob. Byl to on, kdo ve druhém prodloužení, v čase 96.15 dal rozhodující gól. A tím jeho příběh nabral pomalu hollywoodských rozměrů. Na Straku byli fanoušci i klub, který ho vychoval, náležitě hrdí v době, kdy válel v zámoří a v reprezentačním dresu. Na vrchol popularity však vystoupal až po návratu. Na sklonku kariéry.

A to nejenom díky sportovnímu umění, ale především díky velkému srdci. Jak jinak si vysvětlit ochotu vložit ze svého do zadluženého klubu 18 milionů korun?

Ale postupně.

Vše o extraligovém finále

Psal se rok 2008, když Strakovi skončila smlouva v New York Rangers.

V hlavě mu už delší dobu hlodala myšlenka, že patnáct let venku stačilo, doma navíc těhotná manželka. Jakmile to vyšlo najevo, strhla se lavina zájemců. Sparta, Liberec nebo třeba Omsk, do nějž zamířil Jaromír Jágr, Strakův kamarád a letitý parťák na ledě.

Nezlomila ho ani lukrativní nabídka z bohatého Petrohradu. "Do Ruska nepůjdu. O něm jsem nikdy neuvažoval," prohlásil tehdy.

Straka ukázal, že je patriot. V jeho příchodu do Plzně měl prsty tehdejší šéf klubu Tomáš Král, dnes prezident hokejového svazu. Tím se stal právě po příchodu Straky, jenž kromě hráčské role od začátku zastával i tu manažerskou. Jejich zprvu výborné vztahy se však na čas pošramotily. Straka tvrdil, že Plzeň převzal ve špatném stavu, což Král popíral. Jenže klub se v roce 2009 skutečně dostal do tak výrazných potíží, že byl na pokraji zániku.

Vše zachránilo patnáct milionů – částečně ve formě půjčky – od města a Plzeňské teplárenské.

Přesto nebylo vyhráno. Straka musel ze svého složit sedmimilionovou bankovní garanci, což byla jedna z nutných podmínek k udělení extraligové licence. Stal se majitelem klubu a převzal jeho dluhy. Ptáte se na částku? Více než 18 milionů korun. V drtivé míře je tvořily závazky vůči hráčům z předchozích let. Už tak zbožňovaný Straka se tímhle krokem stal plzeňským bohem. Panem Nedotknutelným. Uctívaným.

Aby ne, když navíc na ledě pořád vyčníval a vytáhl Plzeň i po sportovní stránce.

Z průměrného mužstva, které často marně bojovalo o postup do play off, se pod jeho vedením stal favorit ligy.

Nedělní sedmý zápas finálové série byl vrcholem jeho pětiletého putování ze suterénu až k nejvyšším příčkám.

Vítězným vrcholem.

Autor: