8. prosince 2011 12:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Platové stropy v extralize? Zatím se šeptá

Hokejisté Pardubic se radují z vítězství nad Karlovými Vary. Možná je motivují i peníze, protože se o jejich klubu říká, že je v extralize jedním z nejbohatších | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hokejisté Pardubic se radují z vítězství nad Karlovými Vary. Možná je motivují i peníze, protože se o jejich klubu říká, že je v extralize jedním z nejbohatších | foto: ČTK

PRAHA Představte si vleklou válku hráčských odborů s Asociací profesionálních klubů, která by vyústila v extraligovou výluku. V českém hokeji je to dnes asi stejně reálné, jako že Praha jednou uspořádá olympijské hry. Myšlenka platových stropů, ke které dospěla NHL před sedmi lety po tehdejší výluce, ale znovu ožívá i na tuzemské scéně.

"Je jasné, že ze začátku bude bezbřehá. Ovšem postupně by se měla vyjasňovat," tvrdí třeba Petr Bříza, šéf představenstva pražské Sparty. Slovní vazba "platový strop" naposledy zazněla před dvěma týdny, kdy APK zavrhla snahu Bratislavy a Košic připojit se k české lize.

"Řekli jsme si, ať o tom opět každý popřemýšlí," uvedl pro LN prezident asociace Ctibor Jech. "Zatím ale zdaleka nevíme, co by to přesně mělo být, jak by to mělo vypadat, jaká nad tím bude kontrola. To vše jsou naše interní záležitosti, které nechceme příliš ventilovat."

Grafika: Myšlenka platových stropů v různých soutěžích

Někteří funkcionáři se jimi však opravdu zabývají. Bříza po loňské kauze s odpočtem bodů, jež hýbala soutěží, dokonce sestavil plán kroků, které by měly extraligu pomoci sjednotit. Jedním z nich byla diskuse o platových stropech.

Není to ale zdaleka poprvé, co se tato vize dočkala společné debaty.  "Ale nikdy jsme to nedotáhli ke konkrétnímu výsledku. Vždy se totiž řeklo, že to někdo poruší, protože pokaždé se objeví klub, který je na tom finančně dobře a postaví si mužstvo, jaké chce," líčí Bříza.

Tenhle projekt by klubům pomohl výrazně ušetřit a českou extraligu tak ještě více vyrovnat. Mohla by být potom ještě atraktivnější? Když platový strop zavedla zámořská NHL, Detroit patřil k bohatým klubům, které přišly o výhodu finančního zázemí. A Ken Holland, generální manažer Red Wings, poté – leč se to nakonec nikdy nepotvrdilo – prorokoval: "Každý ze třiceti týmů nepostoupí alespoň jednou během pěti let do play off."

Jech i připouští, že zajištění ekonomiky je pro APK jedna z priorit. Jenže důležitých otázek na probírané téma tu zůstává stále dost... Tak například: jak vytvořit pravidla, aby se nedala obejít? Nebo zdali by se stropy měly v týmu týkat až 25 hráčů, tak jako v ruské KHL, či pouze třiadvaceti?

Hranice může být 40 milionů

Extraliga by se také mohla nejspíše uzavřít, čímž by si zajistila finanční konkurenceschopnost. Ale zrovna o tomhle bodu vášnivě debatují samotní manažeři klubů. "Trochu chápu myšlenku platových stropů, na druhou stranu naše soutěž je jen další obchodní prostředí," uvažuje hráčský agent Robert Spálenka. "Kdo peníze umí sehnat, ať si je taky rozhazuje," přemítá.

Otázkou i je, zda by mzdové limity nezpůsobily větší odchod lepších hráčů do zahraničí. Nebo jinak – kolik milionů by vlastně měly činit na každý extraligový tým? Sjednocené stropy by pak totiž musely být dány pro pevné mzdy. Kdežto dnes některé kluby hráče výrazně odměňují na bonusech.

Třeba u aktuálního mistra v Třinci má podle zdrojů LN každý hokejista za získaný bod do tabulky odměnu 10 tisíc korun. Dalších 10 tisíc za vstřelení branky a dalších pět tisíc za každou asistenci na gól. "Ta hranice se jen těžko odhaduje," přiznává Petr Husička, generální manažer Vítkovic. "Ale pokud je cílem opravdu ušetřit, musely by se stropy pohybovat kolem 40 milionů korun na sezonu."

Pod touto částkou mělo loni podle zdrojů LN rozpočet na hráče pět týmů, ale nepočítaly se do toho leckdy vysoké prémie. Šeptá se, že nejštědřejší po Třinci jsou Pardubice. To všechno by ale nejspíš vyvolalo ještě jinou důležitou aktivitu.

Má-li něco přece jenom obnovit snahu o znovuzprovoznění hráčské asociace, je to možná právě zavedení platových stropů. Asociace sice v Česku oficiálně je, jenže prakticky přestala fungovat už dávno. Poslední pokus o její rozběhnutí přišel před 11 lety, jenže pod Markem Hermanem zase rychle zanikl.

Odbory, které mají silnou pozici v NHL a fungují třeba v Rusku, Finsku nebo Švédsku, nebral tady nikdo vážně. Ztroskotaly i na tak banální věci, jako neschopnost platit členský příspěvek 200 korun. "A přitom tu chybí," připomíná agent Spálenka. "Hráči už si zvykli, že to nechají na nás, ale my přece nemůžeme bojovat za všechny."

Když loni dostal Tomáš Vlasák pokutu 150 tisíc za urážky na adresu ředitele extraligy Stanislava Šulce, pravil: "Kdyby tu byly odbory, měl by se nás alespoň kdo zastat." V extralize nejsou mzdy veřejné, ale podle odhadů se jejich průměr pohybuje mezi 150 až 180 tisíci na jednoho hráče. V této situaci se zdá neochota dávat dvěstěkorunový příspěvek celkem směšná, že? Třeba by se extraliga s platovými stropy dostala do českých poměrů.

Tipsport extraliga - 52. kolo

4.3. Jihlava 3 : 0 Olomouc
4.3. Pardubice 1 : 3 Mountfield HK
4.3. Kometa Brno 4 : 0 Litvínov
4.3. Plzeň 3 : 2 Zlín
4.3. Mladá Boleslav 3 : 2np Třinec
4.3. Chomutov 4 : 2 Sparta Praha
4.3. Vítkovice 3 : 2pp Liberec

Tipsport extraliga

Tým Z V VP. PP. P S B
1. HC Škoda Plzeň 52 28 0 0 8 172:123 107
2. Mountfield HK 52 26 0 0 12 146:101 99
3. HC Oceláři Třinec 52 24 0 0 14 143:122 92
4. HC Vítkovice Ridera 52 26 0 0 16 157:119 92
5. HC Kometa Brno 52 23 0 0 14 148:121 90
6. HC Dynamo Pardubice 52 20 0 0 21 128:139 76

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!