Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pod Růžičkou bude všechno úplně jiné, těší se gólman Kovář

Sport

  17:28
PRAHA - Brankář Jakub Kovář je zatím jediným olympionikem ze Soči v hokejové reprezentaci, která se od středy připravuje ve slávistickém Edenu pod novým koučem Vladimírem Růžičkou na květnové mistrovství světa. Kovář má velkou šanci dostat se do konečné nominace. "Bude to úplně jiné," těší se 25letý gólman.

Brankář Jakub Kovář na tréninku reprezentace foto: ČTK/AP

Kovářovi skončila klubová sezona skončila přesně před třemi týdny. Podceňovaný Jekatěrinburg svými výkony v základní části dotáhl český brankář do play off, kde však Avtomobilist nestačil na kazažskou Astanu.

"Minulé roky jsem akorát dohrál a jel na reprezentační sraz rovnou do Kravař. Teď mi skončila jedna sezona a začíná zase nová," řekl Kovář. "Ale třeba mě za čtrnáct dní vyhoděj," usmál se.

Co jste vlastně dělal od posledního zápasu?
Odpočíval jsem, protože sezona byla náročná. Odchytal jsem spoustu zápasů a rok jsem nebyl doma. Doháněl jsem, co jsem nestihl. Na ledě jsem vůbec nestál, mohl jsem se někde klouzat, ale říkal jsem si, že to změním oproti posledním sezonám. Takhle se budu víc těšit.

Kovář o Babovřeskách 2: Když jsem se ve filmu viděl, utíkal jsem

Při návratu do Česka hokejového brankáře Jakuba Kováře zaujaly billboardy k filmu Babovřesky 2, kde si společně s dalšími hráči zahrál. "Byla to dobrá zkušenost, poznal jsem to, jak to u filmu funguje, co kolem toho motá. Je to mravenčí práce. Co vypadá na plátně jako pětiminutová sranda, tak je to práce tři týdny od rána do večera," vzpomíná Kovář na natáčení.

"Ale sám sobě jsem se nelíbil. Když jsem se viděl, tak jsem utíkal," řekl s úsměvem. "Film splnil to, s čím se natáčel. Lidi na to přišli, takže se bude určitě natáčet třetí díl." Kovář už prý dostal nabídku zahrát si v populární komedii znovu. Kývne? "Už mám program na léto plný, takže nevím, jestli by se mi tam nějaký film vešel."

Je to pro přípravu na šampionát lepší, než kdybyste pokračoval v play off?
To se nedá srovnávat. Dokud jsem v klubu, tak chci vyhrávat. Pak až případně řeším nároďák. Je jedno, jestli v play off vypadnete v prvním kole, nebo ve čtvrtém.

Nebude to náročné psychicky? Mistrovství světa začíná až za více než měsíc.
Ne, tak to vůbec ne. Bude to obrovská pohoda.

Na sraz přijelo hodně nováčků. Jak to vnímáte?
Jsou to nováčci v nároďáku, ale už mají něco za sebou v extralize a nejsou to žádní mladí vykukové. Myslím, že to naopak bude super. Poslední roky tým většinou jezdil hodně stejný. Už jsme tak nějak věděli, kdo co bude v šatně vyprávět. Takhle potkám úplně nové lidi.

Nebyl to předtím v reprezentaci celkově trochu stereotyp?
Je to tak, i když to nemyslím zle. Přijel jste na sraz a znal jste úplně všechny - jak hráče, tak trenéry. Člověk přesně věděl, do čeho jde. Teď je ten pocit jiný, když přijíždíte do týmu, který vůbec neznáte.

Těšíte se i nového trenéra?
Ano, těžko si představit hrát pod lepším trenérem u nás. Doufám, že nějaké zápasy pod ním odehraju a budu na ně vzpomínat. Všechno bude úplně jiné, příprava na zápasy, tréninky. Těším se na to.

Růžička je známý bouřlivák. Vy jste ho ještě v kabině nezažil, jste připravený i na tohle?
Ale já už jsem ho zažil. Hráli jsme tady v juniorech s Budějovicema vyrovnaný zápas, bylo to nula nula, pak jsme hráli přesilovku pět na tři a pan Růžička seděl v restauraci nad ledem, otevřel okno a vyhuboval slávistickým klukům. Takhle si ho pamatuju. Ale já se opravdu těším, mě bavilo hrát v extralize proti Slavii, protože jsem věděl, že je na střídačce on. Je to obrovská ikona a mám k němu respekt.

Zaregistroval jste jeho slova, že chce mít před turnajem jasnou brankářskou jedničku?
To jsem nezaregistroval.

Neúspěch z olympiády je pryč, ujišťuje brankář Kovář, který si zachytal třeba proti Švédsku

Ale asi to je pro vás lepší, ne?
Nad tím teď vůbec nemá cenu přemýšlet. Mně osobně půjde o to, abych se do toho co nejrychleji dostal zpátky, nabral kondičku a chytil formu a chytal co nejlépe. Když nastoupím v přípravných zápasech, tak budu rád. Podle toho se bude rozhodovat, kdo pojede jako jednička.

Přemýšlíte ještě o olympiádě?
To vůbec ne. Je to dávno pryč.

Vnímáte to tak, že máte šanci napravit neúspěch v Soči na mistrovství světa?
Nechápu, co bychom měli napravovat. Vypadlo se ve čtvrtfinále s Američanama, nemyslím, že by to byla nějaká šílená ostuda. U nás už se bere jako neúspěch, že tým neudělá medaili. Ale to, že konkurence každý rok roste, si zřejmě ta veřejnost neuvědomuje. Nevím... Je těžké českého fanouška uspokojit, ale pochopitelně budeme dělat všechno pro to, aby se to povedlo. Ale je třeba to brát objektivně.

V Minsku byste si mohl konečně zahrát na velkém reprezentačním turnaji s bratrem Janem, který stále ještě hraje o Gagarinův pohár. Bavili jste se spolu?
Je to můj brácha, takže se bavíme. Vždycky jeden z nás měl smůlu, takže uvidíme, jestli to teď vyjde. Nechci to zakřiknout.

Autor:

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat