Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Prášky smíchal s alkoholem. Bitkař Boogaard draze vykoupil svůj sen

Sport

  6:00
PRAHA - Hned jak vešel do místnosti, věděl, že něco není v pořádku. Přistoupil k obrovskému tělu na posteli. „Jeho hrudník se nehýbal. Kůže byla bílá.“ Ryan Boogaard, důstojník kanadské policie, bohužel věděl, co to znamená.

Derek Boogaard při své nejčastější činnosti. foto: Reuters

 „Pak jsem se dotkl ruky a poznal, že je konec. Už se dostavila posmrtná ztuhlost.“ Před ním ležel jeho bratr Derek, nejobávanější bitkař hokejové NHL. Zemřel na smíchání alkoholu a prášků proti bolesti.

Během kariéry získal přezdívku Boogeyman – zkomolení jeho příjmení znamená v angličtině strašák. On ale nenaháněl hrůzu dětem, ale podobně urostlým hráčům v nejlepší hokejové lize světa. Když byl na vrcholu, byl jedním z nejoblíbenějších hráčů Minnesoty. Byly zápasy, kdy celá hala – 18 000 lidí – nadšeně zpívala jeho jméno.

O tom všem malý Derek na konci 80. let a začátku 90. let minulého století jen snil. Jeho otec byl policistou, který během let vystřídal řadu malých městeček v kanadské provincii Saskatchewan. V nich se malý Derek vrhal denně na led, stejně jako miliony dalších kanadských kluků.

SPECIÁL LN POHNUTÉ OSUDY KUPUJTE ZDE

Nový magazín LN - 101 pohnutých osudů.

On však v jednom vynikal. Ne, nebylo to bruslení. S tím měl kvůli své postavě problém. Boogaard byl vyšší a mohutnější než všichni ostatní. 

Na ledě vypadal jako malá žirafa – neohrabaný s nekoordinovanými pohyby. V 15 letech už měřil 193 cm a vážil 95 kg. Kvůli tomu bojoval s bolavými koleny, ve škole měl jen pár přátel. Stával se terčem posměšků a menší kluci chtěli ukázat svoji odvahu tím, že ho šikanovali. Derek byl plachý, zamlklý, a k tomu ještě syn policisty...

Nejlépe se cítil na kluzišti asnil o tom, že půjde ve stopách svého vzoru Wendella Clarka –tvrdého muže, který však uměl v NHL i střílet góly. Když se vosmé třídě školy zeptal Dereka učitel, co chce v životě dělat, odpověď byla hrát NHL. 

Když se pedagog optal na plán B, strhla se hádka, která skončila trestem po škole. „Derek neměl žádný záložní plán. Miloval hokej a jediné, co chtěl v životě dělat, bylo hrát ho,“ řekl otec Len Boogaard.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!