Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pospíšil o Machačově smrti: Neměl to lehké

Sport

  6:15
PRAHA - Chvíli před tím, než se Oldřichu Machačovi zastavilo srdce, se vzbudil a dlouho nemohl usnout. Bývalý hokejový spoluhráč František Pospíšil s ním na ledě před lety tvořil nerozlučnou dvojici. A s obdivem na něj vzpomíná. "Všechna čest, bojoval až do konce," řekl.

Oldřich Machač. foto: ČTK

LN Sledoval jste zdravotní stav Oldřicha Machače?
O jeho stavu jsem věděl. Už ani nebyl v nemocnici, protože mu tam stejně příliš nemohli pomoct. Hodně chtěl domů - vrátit se mezi své. Já s ním v kontaktu byl a vím, že se jeho stav rychle zhoršoval. Dávali mu injekce na odvodnění, prášky, ale už to nešlo zvrátit. Srdce mu chvíli pracovalo na dvacet procent, pak už jen na deset. Nakonec mu odešly i ledviny.

LN Věděl, že tu už nebude dlouho?
Nikdy nebyl odevzdaný, se srdečními problémy bojoval jak mohl. Jako diabetik byl velmi disciplinovaný. Všechna čest: co dodržovat měl, to dodržoval. Nebylo to tak, že by si problémy zavinil sám. Měl to dané spíše geneticky: vždyť i jeho bratr a otec zemřeli mladí.

O MACHAČOVĚ SMRTI ČTĚTE TAKÉ

LN Jak jste s ním v poslední době?
Ptal jsem se ho na to, jak mu je. Když jsme za ním přijeli já, Gut, Bohouš, Prošek a cyklista Kaňka asi před čtvrt rokem, tak jsme byli domluvení, že u něj budeme jen dvacet minut, abychom ho nezatěžovali. Nakonec jsme s ním byli hodinu - měl dobrou náladu a byl rád, že je s námi. Gutovi doktoři nastínili, jak to s ním končí. Pro Oldu bylo vysvobození, že zemřel ve spánku. Neměl to vůbec lehké.

LN Vzpomenete si ještě, kdo z vás dvou měl hlavní slovo v tom, jak budete spolu hrát?
Věděli jsme oba, že musíme co nejvíc spolupracovat, protože jednotlivec neudělá nic. Měla jsme pár fint, které fungovaly. Mým úkolem bylo řvát na levá křídla, aby pořádně bránila a tím se otvíral prostor, abychom soupeře už před modrou čáru vystavovali do ofsajdu. Olda je navíc dost chytal tělem. Ti nejrychlejší hráči jako Charlamov nebo Firsov začali hrát opatrněli právě kvůli němu.

LN Jak jste se doplňovali?
Narozdíl od Oldy jsem moc ofenzivní nebyl, protože jsem věděl, že nejsem žádný velký rychlík. Já spíš rozdával přihrávky. Rozuměli jsme si a dokázali si vyhovět. A to neříkám z důvodu, že už mezi námi není. Byl to milionový kluk.

LN Měl navíc obroskou ránu...
Taky dával dost gólů. Mě ale spíše těšilo, když se někdo trefil způsobem jako Milan Nový. Když jsem mohl tu pěknou branku připravit.

LN Jak jste se domlouvali při bránění?
Domluvené bylo pouze to, že poslední hráč vzadu bude křičet a dirigovat hru.

LN Mátě nejakou speciální vzpomínku?
Víte, co bylo zvláštní? V noci na středu jsem se vzbudil ve tři ráno a hodinu jen tak nečinně seděl. Nemohl jsem usnout a myslel na to, co mi odpoledne říkal Gut, který mluvil s Oldovou manželkou o jeho stavu - povídala, že je to s ním moc špatné. Druhý den jsem se pak dozvěděl, že ve čtyři hodiny umřel. Řekl jsem si tě prsk, já asi začnu na něco věřit. Tady snad funguje nějaká telepatie...

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...