Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Přísně tajné. Proč Češi na mistrovství světa mlží, kdo bude chytat?

Sport

  10:00
MOSKVA (od našeho zpravodaje) - Mrkneme na sebe a já se zeptám: Kdo bude chytat? Petr Jaroš, trenér, který má u reprezentace brankáře na starosti, se okamžitě rozesměje. Víc dodávat nemusí. Letos na šampionátu totiž platí, že gólmani tu pracují v utajení. Až hodinu před zápasem, tak, jak velí pravidla, trenéři veřejně odhalují, kdo bude chytat. Nejinak tomu bude i v pondělí proti Švédsku.

Kdo bude jedničkou pro případné play off? Pavel Francouz (na obrázku), nebo Dominik Furch? foto: ČTK/AP

‚Pamatujete na Nagano? Taky nás všichni předem odepisovali,‘ říká trenér Vojta

Proč jste takoví tajnůstkáři?
Je to kvůli soupeřům. V hokejovém světě se snaží týmy zjistit sestavu dopředu, aby věděly, jak se připravit. Třeba tak, jaké lajny postaví soupeř. Tak proč jim to u gólmanů prozrazovat? Dozvědí se to hodinu před zápasem a to jim na přípravu musí stačit.

Nepřeceňujete to?
Samozřejmě týmy vědí, které tu máme gólmany. Mají na ně připravený scouting, detaily o chytání. Ale tajit je lepší, než aby soupeř věděl, kdo proti němu nastoupí.

Vy zjišťujete dopředu, kdo bude proti vám chytat?
Zjišťuji. Připravuji se. Některé gólmany znám z dřívějška, podívám se na reporty, které o nich jsou na internetu. K tomu má náš videotrenér záběry z jejich posledních zápasů. Najdu si sestřihy, jak ti kluci vypadali v klubu. Mám o nich připravené informace a občas se někdo z hráčů přijde zeptat, co na soupeře platí.

Na druhou stranu musím přiznat, že je to ošemetné. Mohu mít soupeře přečteného, řeknu našemu hráči, kde má slabinu. On si to vezme za své, gólman to chytne a on řekne: „Co jsi mi to poradil?“ S tou informací se musí pracovat, reagovat při nájezdu na to, jak se gólman postaví, jak zmenší úhel.

Jak moc je při rozhodování, koho nasadit, důležité, jakou má gólman proti soupeři bilanci? Furchovi se letos daří na Rusko, Francouz si před pár dny dobře vedl v přípravě proti Švédsku.

Vítězství na ledě i parketě. Kanaďané pili vodku po litrech a odjeli s dívkami na hotel

Někdy se na to hledí. Brankář, který proti někomu dobře zachytá, nemá příště důvod si na něj nevěřit. Výhoda to je, zvlášť na turnajích. Během sezony v tom nejsem striktní. Než jim umetat cestičku, tak je lepší brankáře vychovávat, že musí jít na každého, a tak je někdy schválně dáme na ty, proti kterým se jim nedařilo. Pak to prolomí a nejsou pověrčiví. V play off si přece taky nevyberete soupeře, a když chcete vyhrát mistrovství světa, musíte porazit každého.

Brankář Francouz už na šampionátu byl, ale je v podstatě nováček. Jeho kolega Furch zažil v pátek ohromující premiéru - výhra s nulou proti Rusku...
... což je nesmírně přínosné z pohledu psychiky. Každý gólman je rád za první start, za první nulu, je to třešnička. Může mu to jen přidat na psychice. Brankáři, kteří začínají turnaj, nechtějí za žádnou cenu udělat chybu. Nechtějí dopustit špatný gól, zvlášť když vidí tým, jak maká. Jsem moc rád, že naši kluci tu premiéru dotáhli do vítězného konce. To je pro jejich další růst i pro úspěch na mistrovství klíčové.

Kanadský útočník Boone Jenner bojuje o puk s Maďary Jessem Dudasem a Istvanem...
Vadim Šipačjov a Anton Bělov poslali k zemi společnými silami Artěmiho Lakizu.

Kdo rozhoduje, který z gólmanů nastoupí?
Poslední slovo má pan Vůjtek.

Pavel Francouz si po zápase s Lotyšskem pochvaloval, jaká jste tady skvělá brankářská parta.
Jsem rád. Snažím se s kluky postupně sbližovat, aby věděli, že to s nimi myslím dobře. Musí poznat, že z nich nechci mít roboty. Že k nim přistupuju individuálně. Každý má nějaké přednosti i nedostatky, mají různou psychiku, a když vidí, že s nimi pracuju dle jejich potřeb, a ne jen podle jednoho mustru, tak je ta parta vždycky dobrá.

Ruského kouče vytočil novinář: ‚A vy jste kdo?‘ ptal se Znarok jízlivě

Přitom tu mohlo být úplně jiné trio, klidně celé z NHL. Jak jste vývoj u brankářů vnímal?
Že to tak v hokeji chodí. Každý hráč z NHL má lepší zvuk. I fanoušci očekávají, že budou přínosem. Ale dva kluci (Pavelec a Neuvirth) neprošli zdravotní prohlídkou. Petr Mrázek se nechce zranit, než podepíše smlouvu, což chápu. Ale pro český hokej i pro naše brankáře je to šance.

Zvýší se konkurence mezi všemi českými brankáři, protože ten jejich okruh je limitovaný. A čím ho budeme mít širší a budeme vědět, jaký kdo je po lidské stránce, můžeme se na něj spolehnout. Kdyby byla jiná situace a měli jsme kluky z NHL, taky by to bylo dobré. Ale já musím říct, že tihle gólmani dělají maximum na suchu i na ledě.

Autor: