Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Otakar Janecký: S Běloruskem jsme hráli perfektně. Jako včera Kanada proti nám

Sport

  19:36
Po každém zápase českého týmu na hokejovém mistrovství světa vám přineseme komentář od expertů či bývalých tahounů národního týmu. Takovým tahounem byl na přelomu 80. a 90. let i útočník Otakar Janecký, jenž má doma ze světových šampionátů tři bronzy. „Dneska to byl perfektní zápas,“ řekl Janecký k utkání s Běloruskem, které Češi ovládli 6:1.

Jakub Voráček (uprostřed) přijímá gratulaci ke gólu. foto: ČTK

Byla to totální dominance. Vypadalo to, že hrajeme v deseti, liboval si Francouz

Jaké těžké jsou zápasy s outsiderem, jako bylo Bělorusko?
Já neberu, že to byl outsider, my jsme po tom prvním zápase s Kanadou potřebovali dobrý, perfektní zápas, kde bychom vyhráli za tři body. To se splnilo a že to bylo Bělorusko, to se nedá nic dělat. Samozřejmě jsme viděli, že v prvním zápase s Finy bruslili, že jsou odolnej tým, ale my jsme dneska odehráli perfektní zápas.

Byla na našem týmu znát nějaká frustrace ze zápasu s Kanadou?
Ne, odehráli jsme s Kanadou výborný utkání a zaplaťpánbůh, že jsme je chytli hned na úvod. Sice většinou to bývá tak, že když ještě nejsou rozehraní, dají se porazit, ale je vidět, že na tohle mistrovství přišli s jediným cílem - zase vyhrát. My jsme podali výborný výkon, ale oni hráli efektivněji. My jsme dneska hráli stejně jako včera Kanada.

Čí výkon byste dneska vyzdvihl?
Kolektivní. Není důležité, jestli Voráček nebo Pastrňák budou výborný v zápase, není to o jedincích. Celej manšaft hrál výborně, třetí, čtvrtá, druhá i první lajna i s gólmanem.

MS v hokeji - Jakub Voráček.

Přece jen se zastavme u Jakuba Voráčka. Jak se vám zatím líbí jako kapitán? Dnes za tři body, celkově už čtyři, pustil se i do bitky...
Voráček tady dokazuje, že ten plat, co dostal v NHL, a to, za jakou hvězdu ho tam berou, že to je právem. Je to hráč první kategorie. Dnes byl výborný a pokud tahle jeho forma bude pokračovat, nebo dokonce ještě stoupat, tím lépe pro nás.

Pavel Francouz si proti Bělorusku moc nezachytal, ale přesto - kdo by měl být podle Vás pro tento turnaj jedničkou?
To nevím, to bych nechal na trenérech. Neřekl bych, že by měl chytat Mrázek nebo Francouzíček (Pavel Francouz, pozn, red.).

Co říkáte na situaci ze druhé třetiny, kdy Bělorusům nebyl uznán gól kvůli faulu, kterého se ale dopustil Kundrátek? Měla být ponechána výhoda.
Teď už s tím nic nenaděláme my ani Bělorusové. Zápas by asi vypadal úplně jinak, ale to jsou kdyby. Rozhdočí to pískli, ale už je pozdě se k tomu vracet.

Jak se Vám líbí třetí a čtvrtá lajna?
Celej manšaft hraje výborně. Líbí se mi Vráničova (Petr Vrána) lajna i Hanzlíkova (Robin Hanzl), všichni. Tam to není o jednotlivcích.

Hrál jste deset let ve Finsku a právě Finsko je v pondělí naším příštím soupeřem. Sledujete jejich hru a jaký to bude podle Vás zápas?
Samozřejmě že sleduju dvě země - Česko a Finsko. Jestli chceme jít za svým cílem a mít z tohohle mistrovství medaili, tak Finové ji chtějí taky. Jak víme, je to tým, který umí dobře bránit a dobře bruslit, my teda taky zatím výborně bruslíme a jak chceme jít nahoru, potřebujeme tři body, abychom měli lepší postavení pro play off.

Česká radost v Bercy.
Nejznámější český hokejový fanoušek - Fantomas.

Vlastníte tři bronzové medaile z MS. Má současný tým na to, aby po letech také přivezl cenný kov?
Když já to řeknu, tak medaili mít nebudeme, to je zákon schválnosti... ale záleží na tom, jak se odpíchneme na začátku a pak na čtvrtfinále a semifinále, záleží taky koho chytneme, v jaké formě atd. Klukům samozřejmě přeji medaili a i nám jako České republice, aby to po dlouhé době vyšlo. Jsem si jistý, že všichni pro to udělají všechno. Je jedno, jestli bude zlatá, stříbrná nebo bronzová.

Takže tým se Vám celkově líbí?
Líbí se mi tým i to, jak hraje. Oba zápasy jsme odehráli perfektně a pokud budeme pokračovat, do čtvrtfinále a semifinále se třeba koukneme.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!