7. listopadu 2014 12:32 Lidovky.cz > Sport > Hokej

VIDEO: Finský kouč chrlil nadávky jako Zeman, chtěl zbít svého soupeře

Finský trenér Raimo Summanen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Finský trenér Raimo Summanen. | foto: snstatic.fi

MOSKVA/PRAHA Překlad anglického slovíčka „pussy“ už se neprobírá jenom v českém politickém prostředí. Po prezidentu Miloši Zemanovi použil vulgární výraz finský hokejový trenér Raimo Summanen po zápase ruské Kontinentální ligy. V minulost s ním měl spory v Omsku hvězdný Jaromír Jágr.

Před třemi lety na jaře - před návratem Jágra z Ruska zpět do NHL - vedl stejně jako nyní Avangard Omsk finský trenér Summanen. Hráči ho líčili jako odborníka ve své profesi, ale ne každý snese jeho drsné metody.

Střídačka Omsku, vlevo kouč Summanen.
Kouč Omsku Raimo Summanen.
Raimo Summanen, kouč Omsku.
Spartak - Omsk (Jágr se rozčiluje na sudí, nad ním zleva trenéři Summanen a Nikitin).

„S něčím podobným jsem se nesetkal a doufám, že už ani nesetkám. Je to ale daleko horší pro mladé hráče, kteří se s tím setkali na začátku kariéry,“ vyprávěl tehdy slavný Jágr.

Summanen pod tlakem nezvládal krizové situace a během play off KHL se dokonce na Jágra sápal a chtěl se bít. „Utekl jsem,“ smál se později jeden z nejlepších hokejistů všech dob. Ještě dříve Summanen skončil ve funkci trenéra národního týmu po sporech s vedením finského svazu.

A teď se svérázně připomněl znovu. Po prohře Omsku na ledě Dynama Moskva 4:5 po nájezdech se cestou do kabin ostře pohádal s protějškem Harijsem Vitolinšem, asistentem trenéra ruské reprezentace.

„Hej, tak pojď,“ vyzýval kouče soupeře k bitce. A přidal sprosté nadávky, z níž jedna byla i ta, kterou český prezident Zeman překládal z textů ruské punkové skupiny Pussy Riot v Hovorech z Lán v živém vysílání Českého rozhlasu.

Summanena museli krotit muži z ochranky. Vitolinš údajně také po finském soupeři něco pokřikoval, ale bez fyzického kontaktu odešel do šatny. Na tiskové konferenci už emoce trochu povolily. Kouč Omsku si však stěžoval na rozhodčí. „Viděli jsme dobrý hokej, proti výsledku nic nemám. Ale zdá se mi, že v Moskvě vždycky rozhodčí dělají to, co je potřeba,“ prohlásil.

ČTĚTE TAKÉ

Summanena rozčilil především faul krajana Janneho Jalasvarry na Američana Chada Kolarika ze třetí třetiny. „Byla to podlost! Zaslouží si trest minimálně na pět utkání.“

Je však otázka, zda nebude disciplinárně potrestán spíš sám finský trenér, mezi jehož svěřence akutálně patří i český obránce Miroslav Blaťák a útočník Vladimír Sobotka.

Michael Bereň