Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další stín bohaté KHL. Hokejisté Rigy čekají od začátku sezony na výplaty

Sport

  15:19
RIGA/PRAHA - Chodí normálně do práce, snaží se naplno plnit stanovené cíle, ale odměny se zatím nedočkali. Hokejisté Dinama Riga v nové sezoně Kontinentální ligy hrají „na žízeň“, tedy zadarmo. Lotyšský klub jim slíbil vyplacení peněz už brzo. I když KHL má stále problémy s financováním, chystá se další expanze.

Hokejisté Dinama Riga. foto: bnn-news.com

Po krachu Lva Praha, který se kvůli neschopnosti naplnit rozpočet nepřihlásil do aktuálního ročníku ruské soutěže a postupně se rozpadl, se na začátku září hovořilo o finanční krizi v dalších klubech. Nedostatek prostředků na provoz trápil Novosibirsk a lotyšskou Rigu.

„Slyšeli jsme hodně poplašných zpráv, ale já nemám žádné pochybnosti, že by některý klub odstoupil z KHL během sezony. Všichni ji dokončí. Ano, situace není pro majitele a sponzory jednoduchá, ale všichni pracují a berou v úvahu, co se děje ve světě a ekonomice. Zavírat před tím oči by bylo hloupé,“ říkal tehdy šéf ligy Alexander Medveděv.

Fasel chce kluby z KHL i v Lize mistrů

Prezident hokejové federace René Fasel byl v pátek Petrohradu na zápase domácího SKA s finským Jokeritem Helsinky. Lobboval mimo jiné za účast klubů z KHL v Lize mistrů, čímž by soutěž měla získat větší prestiž.

„Jsem si jistý, že najdeme kompromisní řešení. Myslím si, že ruské kluby musí působit na mezinárodní úrovni,“ řekl Fasel v rozhovoru server sportsdaily.ru. Švýcarský funkcionář mluvil také o chystaném jednání s představiteli NHL o obnovení Světového poháru.

Nyní to vypadá, že minimálně v Rize se situace nezlepšila. „V této sezoně jsem neviděl ještě žádnou výplatu. Trenéři nám neustále připomínají, že se tím nemáme trápit a soustředit se na hru. Ale bez platu je to nepříjemné. Hrajeme zadarmo, i když se situace může už brzo změnit,“ citovala slovenská média výpověď útočníka Marcela Hossy pro Biznes a Pobaltsko.

Podle 33letého reprezentanta vedení slíbilo uhradit závazky vůči hráčům tento týden, až se Riga vrátí z venkovního tripu - v pondělí hraje v Petrohradu a ve středu v Helsinkách. „O peníze se nebojím, klub mi je vyplatí a doufám, že i mým spoluhráčům,“ řekl Hossa. V Rize působí také exzlínský brankář Jakub Sedláček.

Těžko říct, jak moc je to vážné a jestli není ohroženo Medveděvovo tvrzení, že všech 28 týmů sezonu skutečně dokončí.

Každopádně tyto události značí, že bublina KHL pomalu splaskává. Poté, co Gazprom omezil finanční dotace, se peníze na vysoké platy hráčů hledají jen těžko.

Ruští šéfové mají přitom stále touhu konkurovat zámořské NHL, každý rok se mluví o expanzi do hokejově exotických zemí.

Italský Milán už byl účasti v KHL blízko, ale ropná společnost na poslední chvíli ze spolupráce couvla. „Rossoblu“ tak připravovaný vstup do soutěže odložili. „Nevím, kdy se můžeme do KHL dostat, ale další dva roky plánujeme aktivity pro rozvoj hokeje v Itálii. Jakmile naplníme potřebný rozpočet, můžeme se o účasti v lize bavit,“ řekl prezident klubu Iko Migliore v rozhovoru pro agenturu ITAR-TASS.

První ze zmiňovaných popularizačních aktivit mají být zápasy Milána s kluby NHL a KHL při příležitosti výstavy Expo 2015. Hrát by měly čtyři týmy v aréně Mediolanum Forum nedaleko historického města. „Milán má všechno: publikum, velký stadion. Jsme připraveni na utkání vysoké úrovně,“ uvedl Migliore.

S podobným nadšením mluvil bývalý italský hokejista před třemi roky, když se chystal s Milánem do KHL. Teoreticky se však může stát, že už Italové nebudou mít kam vstupovat.

Rozpínavost ruského vedení soutěže ohrožují evropské sankce kvůli válce na Ukrajině. A když už i Gazprom, kde má velké slovo i sám Medveděv, platí méně... Třeba ta bublina jednou definitivně praskne.

Autor:

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat