Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ručinský se během Karjaly sejde s Koivem. Chci vědět, jak přebudovali svůj hokej, říká

Sport

  7:00
Už během Světového poháru v Torontu se potkal se svým velkým kamarádem Saku Koivem a zjišťoval, jak to ve Finsku dělají, že v posledních letech vychovávají tolik skvělých hokejistů. Teď Martin Ručinský prozradil, že se během turnaje Karjala se svým bývalým spoluhráčem z Montrealu sejde znovu a dozví se víc.

Bývalý hokejista a současný generální manažer české hokejové reprezentace Martin Ručinský foto: www.twitter.com

Martin Ručinský zůstává generálním manažerem reprezentace. A i když to nemá v popisu práce, chce zjišťovat, jak by se dalo pomoct k renesanci českého hokeje.

Jak jste na tohle téma vůbec dostali?
Bavil jsem v Torontu s plno lidmi, je totiž plno kluků, se kterými jsem hrával a kteří momentálně působí na podobných postech jako já. Byl tam Mats Sundin, Teemu Selänne nebo Sako Koivu, který byl poradcem finského reprezentačního trenéra. Povídali jsme si o hokeji, ale nebylo tolik času. Tak jsme se domluvili, že se potkáme během Euro Hockey Tour ve Finsku. Chci vědět, jak přebudovali svůj hokej.

Jandač nominoval na Karjalu. Šanci dostanou čtyři extraligoví nováčci

Znamená to, že se chcete osobně angažovat v obnově českého hokeje?
Tak to úplně není, protože do téhle problematiky nevidím. Musím se spíš rozkoukat, abych věděl, co se přesně děje. I tak si s ním ale rád sednu. Opravdu mě zajímá, co ve Finsku změnili, protože je úžasné, co teď vychovávají za mladé hráče.

Myslíte, že vám jako kamarád řekne všechno?
Já si myslím, že jo. On mi to sám nabídl.

Oni jsou Finové takoví, viďte?
Je to tak, jsou otevření. My se známe strašně dlouho a máme spolu výborný vztah. Sice spolu už nejsme tolik v kontaktu jako dřív, přesto máme vřelý vztah.

Jak dlouho jste se neviděli?
To budou už roky. Napsali jsme si nebo si zavolali, ale osobně jsme se neviděli hodně dlouho. Už ani nevím, kolik je to let. Docela dost. Nebyla šance, protože on hrál ještě chvilku v NHL po mně, pak se vrátil do Finska, má rodinu, takže má svých starostí dost.

A hrát za Litvínov se mu nechtělo.
Přesně tak, mně se zase nechtělo hrát v Turku. Takže tak.

Jaké jste měl v Torontu od známých reakce na výkony Česka?
Odezvy byly různé. Všichni víme, jaká je realita v našem hokeji, ale někteří lidi říkali, že jsme je naším herním projevem mile překvapili. Protože nás všichni pasovali na velkého outsidera, ale žádná ostuda se nekonala. Tedy až na zápas s Kanadou. Jenže na tu nemá nikdo, ta je úplně někde jinde, i když s nimi Evropa ve finále sehrála vyrovnané zápasy. Evropu ale nemůžeme považovat za národní mužstvo.

A jak s odstupem hodnotíte vystoupení na Světovém poháru poháru vy?
Já si myslím, že jsme odehráli maximum, na co jsme měli. Kdybychom vyhráli v prodloužení s Evropou, tak jsme postoupili do semifinále a možná se tu teď bavili o velkém úspěchu. I tak to ale nebylo špatné. Porazili jsme Ameriku, která se sice trápila, ale porazili. V tom zápase jsme hráli za národ, za český hokej, za čest. Jsem strašně rád, že jsme to zvládli.

Vy jste měl původně dělat reprezentačního manažera jen v Torontu. Co to, že jste do toho šel znovu?
Už během Světového poháru jsme se domluvili, že si doma sedneme. Za sebe musím říct, že mě ta práce naplňuje a baví. V celém realizačním týmu jsme si sedli pracovně i lidsky, každý máme své úkoly, které si plníme a všichni jsme se shodli, že nám to takhle vyhovovalo.

Jak máte dlouhou smlouvu?
Na rok, končí mi po mistrovství světa. Pak se zase uvidí.

Dá se specifikovat, co vás na té práci baví? V čem jste se našel?
Zaprvé mám pocit, že můžu něco vrátit českému hokeji, který mě vychoval a bez kterého bych se nedostal tam, kde jsem ve své kariéře byl. Není tajemstvím, jaký je můj vztah k národnímu mužstvu. Ta práce mě baví hlavně tím, že se zase pohybuju mezi klukama, komunikuju s nimi. Zajišťuju chod celého národního mužstva. Už teď se s Milanem Hniličkou připravujeme na Channel One Cup v Rusku. Je to práce, ve které mám pocit, že můžu ovlivnit chod a tvář národního mužstva. I tím, že mám poradní hlas při tvoření sestavy. Je to pro mě něco nového, ale už jsem se rozkoukal.

Budete mít teď víc práce na rozdíl od Světového poháru? Trenér Jandač říkal, že od vás bude chtít větší zapojení.
Musím se zapojit víc. Světový pohár byl specifický tím, že jsem všechny hráče znal. Teď se musím seznamovat s kluky z extraligy, hlavně s těmi mladšími. Budu se do toho muset daleko víc ponořit, abych o nich věděl víc nejen po hokejové, ale i po lidské stránce.

Takže se z vás stane vlastně takový skaut?
To bych neřekl, to je spíš Jirka Fischer, který má o hráčích přehled.

Bude to zvládat ze zámoří?
Já si myslím, že jo. Navíc jsou tu trenéři, asistenti a já, takže si to rozdělíme a vytipujeme hráče, o které budeme mít zájem.

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...