Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Růžička chtěl peníze i po nás, osmělují se rodiče dalších hokejistů

Sport

  11:41aktualizováno  14:07
PRAHA - Kauza reprezentačního trenéra Vladimíra Růžičky hokejovým šampionátem neutichla. Naopak, ukazuje se, že případ Palaščák nebyl ojedinělým, kdy bylo mladému hráči smluveno angažmá na základě finanční provize. Svědectví dalších rodičů přinesl Radiožurnál. Šéf svazu Tomáš Král už kvůli tomu na středu svolal mimořádné zasedání výkonného výboru.

Hokejový trenér Vladimír Růžička vede trénink národního týmu ve Velkých Popovicích. foto:  Michal Šula, MAFRA

Vrchol hyenismu, řekl Palaščák k Růžičkovi. Předání peněz za úplatek nepovažuje

Reportéři Českého rozhlasu nemluvili pouze s lidmi spjatými s hokejovou Slavií, odkud se celá aféra rozhořela. Před květnovým mistrovstvím světa zveřejnil rodič hokejisty Miroslav Palaščák videonahrávku, na které tehdejšímu trenérovi Růžičkovi vytýká, že za finanční obnos v celkové hodnotě půl milionu korun nebylo o jeho syna „postaráno“ podle představ. Trenér po zveřejnění kauzy tvrdil, že šlo o půjčku a peníze vrátil.

O podobných zkušenostech s Růžičkou nyní promluvila například paní Jana, jejíž syn hrál za Slavii od dětství. Oslovena byla Růžičkovým prostředníkem v době, kdy měl syn dostat v Edenu profesionální smlouvu. 

Podělte se

Setkali jste také s podobnými praktikami v českém hokeji? Napište nám o svých zkušenostech na e-mailovou adresu martin.krizek@lidovky.cz.

„Synovi byla nabídnuta smlouva v hodnotě 5000 korun s tím, že účast v družstvu mužů není podmíněná jenom hokejovou dovedností, ale zároveň také vztahem ke Slavii, který by se měl projevit nějakým peněžním darem, který bychom měli předat panu Růžičkovi. Bylo to 300 tisíc korun.“ Paní Jana takovými prostředky nedisponovala, takže zaplatit odmítla.

Místo hokeje teď dělá ostrahu v supermarketu

Další z rodičů, kterého Radiožurnál cituje, je Josef Ptáčník. Ten měl ve vršovickém klubu dva syny, věc se měla týkat staršího z nich: „Říkal mi pan Mouček, že by mu sehnal místo v Mostě, že by mu to Růžička zařídil, když dám 150 tisíc.“ 

Ani on nakonec potřebné finance nesehnal, a tak angažmá jeho syna po prvním zápase skončilo. Osud rodiny navíc skončil neslavně. Rodiče se prý kvůli těmto událostem rozvedli, oba synové s hokejem skončili. Úspěšnější z bratrů nyní pracuje jako ostraha v supermarketu.

Šéf svazu svolal mimořádné jednání

Růžička ani jeho přítel Jiří Mouček, který měl peníze od rodičů vybírat, se k celé záležitosti na doporučení svých advokátů už několik týdnů nevyjadřují. 

Odvolání věští i sázkovky

Kauza Vladimíra Růžičky nabrala po zveřejnění reportáže Radiožurnálu dramatický spád. Že začíná svazový prezident Král ztrácet trpělivost si myslí i sázkové kanceláře. Podle bookmakerů Fortuny reprezentační trenér do konce června ve funkci nepřežije (1,2:1), nejspíš jej odvolá už zítřejší mimořádný výkonný výbor.

„Dosud byl, jak všichni víme, znám jeden podivný případ, s nímž oznamovatel přišel na veřejnost až po roce. Ale tohle už výrazně poškozuje jméno českého hokeje,“ uvedl pro Blesk. „Zatím mám takové informace, že se vše týká věcí, které se děly výlučně v jednom klubu, ale má to velmi negativní dopad na celý hokej.“Situace už nenechává chladným ani prezidenta hokejového svazu Tomáše Krále, který stál po celou dobu skandálu pevně za Růžičkou. Král, který je momentálně ve Švýcarsku, svolal kvůli této kauze na středu mimořádné jednání výkonného výboru ČSLH.

Anketa

Měl by Vladimír Růžička po zveřejnění dalších svědectví, podle nichž bral opakovaně peníze za „postarání se“, složit funkci trenéra národní týmu?

URČITĚ ANO. Člověk s takovou pověstí je pro reprezentaci nepřípustný. 1235
ANO, ALE... až bude ještě více důkazů 47
ZATÍM NE. Budu mu věřit až do doby, než ho pravomocně uzná vinným soud. 151
NIKDY. Ať se mu prokáže cokoliv, pro nároďák lepšího není a proto chci, aby zůstal. 43
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!