Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

S Dallasem dobyl základní část NHL. ‚Míříme nejvýš,' prozradil Čech Faksa

Sport

  15:15
DALLAS (od našeho zpravodaje) - Hraje svou první sezonu v NHL.„A moc si ji užívám,“ prozradil v rozhovoru pro Lidovky.cz český útočník Radek Faksa. V Dallasu nastoupil k 45 utkáním a zaznamenal 12 bodů za pět branek a sedm asistencí. Jeho tým ovládl Západní konferenci NHL a nemalé ambice má i v play off.

Radek Faksa (vpravo) foto: ČTK

Rodák z Vítkova byl před čtyřmi lety vybrán již v prvním kole draftu NHL a jako třináctý celkově. Ve 22letech se knečně prosadil do prvního týmu Dallasu Stars.

Zažil jste první rok v NHL. Proběhl tak, jak jste si představoval?
Když začínala sezóna, tak jsem si nepředstavoval vůbec nic. Snažil jsem se jen makat a makat, abych se dostal do formy. Loni jsem se totiž zranil, musel jsem na operaci s ramenem, kvůli níž jsem dlouho chyběl. Na začátku sezony jsem nevěděl, co mám čekat - v minulém roce jsem nastupoval v AHL. Říkal jsem si, že pokud odehraju deset zápasů, tak to bude dobré. Nakonec jsem nastoupil k 45 utkáním, což je skvělé, a užívám si každý den v NHL.

Jágr zažil senzační sezonu. Ve hře pět na pět nebylo v NHL lepšího hráče

Jste spokojený s tím, kolik času dostáváte na ledě?
Myslím, že si zahraju dostatečně, navíc často nastupuji ve stejné formaci s Alešem Hemským, který mi na ledě i mimo něj hodně pomáhá. Aleš disponuje velkými zkušenostmi, má za sebou snad už 12 sezón v NHL, může mi poradit...

Jaká složitá je adaptace na zápasy NHL?
NHL se nedá nikde natrénovat, když to do ní přijdete, je to šok. Hra je o hodně rychlejší a hráči jsou zde velmi chytří a schopní trestat každou chybu. Hraje se více do těla, jste neustále pod tlakem, také taktika je na vyšší úrovni. Je to prostě nejlepší liga na světě.

Pro českého fanouška nejste příliš známou tváří, odešel jste do Kanady již v juniorském věku. Jaká byla vaše cesta do NHL?
Musím říci, že trochu složitá, a prosadit se do ní bylo opravdu těžké. Ale stále nemám nic vyhráno. Říká se, že druhý rok bývá těžší než ten první.

V minulých letech se Dallasu příliš nedařilo, jen málokdy postoupil do play off, zato letos stanul překvapivě na čele Západní konference, čím to?
Máme opravdu výborný tým, řada kluků se hodně zlepšila a dostala se do nejlepších hokejových let. Navíc před sezónou přišlo i několik zkušených hráčů, například Patrik Sharp z Chicaga či Jason Spezza, který zde již hraje několik let. Hodně nás drží oba skvělí finští gólmani. Prostě se to tak letos sešlo. Navíc máme výborného kouče Ruffa, který je velmi uznáván, a hráči ho berou. To nám také pomohlo k našemu úspěchu.

Věnuje se trenér i vám individuálně?
Určitě, stále je co zlepšovat, nikdy nemůžete být spokojený. Probíráme spolu některé situace, co jsem zahrál či naopak nezahrál. V NHL koučuje už skoro 20 let, je to skutečný odborník.

Ve středu začínají boje o Stanleyův pohár, jak se těšíte?
Předminulý víkend jsme navštívili Kalifornii, hráli jsme proti nejlepším týmům v Pacifické divizi a absolvovali takovou malou přípravu na play off. Cíle si dáváme ty nejvyšší, ale o Stanley Cup bude bojovat řada skvělých týmů, hlavně zde na západě. Samozřejmě vím, že v play off se začíná od nuly, že se hraje jiný hokej a že základní část nic neznamená. Zahrál jsem si v play off již v AHL, takže tuším trochu, co čekat. Určitě se moc těším, stát se může cokoli.

A co vy a reprezentace?
O ní zatím vůbec nepřemýšlel, i když jsem hrával v juniorské reprezentaci. Jsem teprve na začátku kariéry. Zatím mne nikdo z trenérů nekontaktoval. Máme řadu skvělých hokejistů, ale kdyby se někdy v budoucnu ozvali, tak budu hrozně rád reprezentovat.

Autor:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...