Sobota 1. června 2024, svátek má Laura

jen za 89 Kč/měsíc

Británie - Dánsko 3:4. Vydřená výhra Seveřanů, dvěma góly rozhodl Aagaard

Hokejisté Dánska se radují z vítězství nad Velkou Británií. foto: ČTK

Osmý hrací den hokejového mistrovství světa odstartoval v O₂ areně duel Velké Británie a Dánska. Souboj posledního a předposledního týmu skupiny A nakonec vyhráli Seveřané 4:3.
  18:19aktualizováno  19:48

Velká Británie – Dánsko 3:4

Dánové podruhé vyhráli a dotáhli se o bod za čtvrté Finy. Britové dál na první zisk čekají a tabulku uzavírají. Bitvu o důležité body z pohledu boje o udržení mezi elitou rozhodl na začátku 53. minuty v přesilovce kapitán Christian Wejse. Dvakrát skóroval Mikkel Aagaard, tři nahrávky si připsal Nick Olesen.

„Britové zaslouží kredit,“ řekl zkušený obránce dánského výběru Oliver Lauridsen. „Po celý zápas bojovali a drželi se zuby nehty. Hned od prvního buly bylo jasně patrné, že je toho pro oba týmy hodně v sázce. Hodně pro nás, ale ještě o něco víc pro ně,“ dodal Lauridsen.

Británie, která se vrátila po roční odmlce mezi elitu, začala lépe. V šesté minutě překvapil gólmana Frederika Dichowa po objetí branky kanonýr Liam Kirk.

Už po 61 sekundách přišla odpověď, když se z dorážky snadno prosadil dnes poprvé Aagaard. Když v deváté minutě napřáhl v přesilovce Phillip Bruggisser, slavili vedení Seveřané, jenže už v polovině 11. minuty srovnal úvodní gólovou přetahovanou Cade Neilson.

Po 102 sekundách ze druhé třetiny už ale byli Dánové zase zpět ve vedení. Oscar Fisker Moelgaard získal kotouč v útočném pásmu, Olesen s Aagaardem si pak pohráli s bránícími soupeři včetně gólmana Jacksona Whistleho a postarali se o zbytek. Ve 39. minutě však přesně zamířil Nathanael Halbert a bylo to 3:3.

Dánský brankář Frederik Dichow zasahuje v utkání s Velkou Británií.

Britové se ve třetí třetině nejdříve ubránili při trestu Roberta Dowda a stalo se jim osudným vyloučení Evana Moseyho, při němž v 52. minutě po přihrávce Joachima Blichfelda usměrnil puk za Whistleho z brankoviště Wejse.

Vyrovnat se jim nepodařilo při trestu Alexandera Trueho, když přesilovku zkrátil o šest sekund trest za příliš mnoho hráčů na ledě, ani při závěrečné power play ještě umocněné na 34 sekund přesilovkou po faulu Nicholase B. Jensena.

„Byl to od nás skvělý výkon. Přijít s takovým výkonem po předchozích třech zápasech, které byly velmi těžké, bylo od každého z týmu vážně skvělé. Ale teď nás ta porážka strašně štve. Byli jsme blízko a měli své šance,“ litoval asistent kapitána britského týmu Mark Richardson.