Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slováci se bojí na MS pohromy. Na šampionátu nebudou mít žádného hráče z NHL

Sport

  14:14
PRAHA - Zatímco v táboře trenéra české reprezentace Josefa Jandače právě oceňují „ano“ střelce Davida Pastrňáka jako spasitele české ofenzivy, na Slovensku řeší jednu omluvenku za druhou. Na mistrovství světa v hokeji v Paříži a Kolíně nad Rýnem nebudou mít žádnou posilu z NHL. Jen další čtyři týmy turnaje jsou na tom podobně.

Útočník Anaheimu Ondřej Kaše (86) a obránce Bostonu Zdeno Chára (33). foto: ČTK/AP

Trenér slovenského výběru Zdeno Cíger přijímal během dubna jednu špatnou zprávu za druhou. Celkem jedenáct omluvenek dorazilo od zámořských hráčů.

Jaký kontrast ve srovnání s mladým Čechem Pastrňákem.

Že mu v Bostonu vypršela smlouva a na podpis nové čeká?

Nevadí.

Touha reprezentovat vyhrála.

„Taky bychom potřebovali pomoc našich hvězd, ale taková je prostě realita. Děláme, co můžeme. I tak se snažíme poskládat co nejlepší tým,“ vysvětluje Cíger celou situaci.

Kvůli zranění se turnaje nezúčastní hvězdy Marián Gáborík, Tomáš Tatar nebo bojovníci Tomáš Jurčo, Marek Hrivík a Martin Marinčin.

Omluvily se i dlouholeté hvězdy Marián Hossa či Zdeno Chára. Oba absenci odůvodnili tím, že jsou po dlouhé sezoně pobití.

„Pro Zdena byla sezona v Bostonu opět náročná. Hrál i na Světovém poháru,“ řekl generální manažer Robert Švehla.

Další odmítli, protože nemají podepsané smlouvy na další sezonu. Peter Budaj, Marko Daňo a Richard Pánik nechtějí riskovat případné zranění a raději šampionát vynechají.

Slovenští fanoušci proto znejistěli: není to snad pokračování bojkotu elitních reprezentantů, kteří se dříve postavili proti svazu?

V minulé sezoně hvězdy v čele s Chárou a Gáboríkem dávaly najevo nespokojenost se slovenským vedením. Po slíbených změnách hráči bojkot oficiálně zrušili.

„Ukáže se až časem, zda je to součást bojkotu. Každý si musí zvážit, jestli chce reprezentovat,“ tvrdil Cíger.

Situace je navíc pro Slováky o to komplikovanější, že pozvánku na mistrovství světa odmítla i řada hráčů z Evropy. Důvody? Stejné jako u kolegů z NHL. Zranění či únava po náročné sezoně. I proto je v současném slovenském výběru celkem 13 hráčů z české extraligy.

Dvě desítky omluvenek dávají prostor hráčům dalšího sledu. Touha vzepřít se prognózám je pohání dopředu. Chtějí dokázat, že současný výběr není nejslabším v historii slovenského hokeje.

Autoři:

Mohlo by vás zajímat