28. dubna 2017 19:05 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Nervózní Červenka před duelem ve svetru: Snad neudělám Zábrodskému ostudu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Roman Červenka v zápase proti Finsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Červenka v zápase proti Finsku. | foto: ČTK

ČESKÉ BUDĚJOVICE Netradiční zážitek připravili zástupci Českého svazu ledního hokeje pro reprezentanty, kteří nastoupí v Českých Budějovicích do sobotního zápasu proti Švédsku. První třetinu odehrají domácí hráči v prakticky totožných trikotech, které oblékali jejich předchůdci v roce 1947 na mistrovství světa na pražské Štvanici a v nichž získali zlaté medaile. Poprvé v životě tak budou hrát v pletených svetrech.

Brankáři Petr Mrázek, Pavel Francouz a obránce Jakub Kindl si speciálně připravené repliky vyzkoušeli již po pátečním tréninku. „Největší rozdíl je ve váze. Byl jsem v tom takový obepnutý. Oproti normálnímu dresu to je rozdíl, ale v zápalu boje to člověk nepostřehne,“ řekl Francouz, který zápas začne jako brankář číslo 1.

Jedničku však na dresu mít nebude, ani číslo 33, se kterým běžně nastupuje. Hráči totiž po vzoru svých předchůdců nebudou používat vysoká čísla, ale dostanou k dispozici sadu s čísly 1 až 23. Francouz bude chytat s třiadvacítkou, Mrázek bude připravený s třináctkou.

Jedním ze čtyř hráčů, kteří nastoupí se svým tradičním číslem, je útočník Roman Červenka, jenž hraje s desítkou. S tou v roce 1947 na šampionátu zářil Vladimír Zábrodský, který nastřílel 29 gólů. „Tak to se budu muset snažit, abych mu neudělal ostudu. Budu dělat, co půjde,“ slíbil Červenka, jenž nastupuje v elitní formaci s Jakubem Voráčkem a Petrem Holíkem.

Zatímco Červenka se číslem příliš nezabýval, ostatní hráči ano. „Kluci se o tom zrovna baví v kabině,“ pousmál se po tréninku Červenka. Kapitán Voráček bude nakonec hrát s dvacítkou, jedničku bude mít Jan Kovář. Čísla 4, 15 a 21 byla z piety vyřazena.

„Doufám, že zápas zvládneme. Je to pro dobrou věc, uctí se vzpomínka na první vítězství. Nemám s tím problém,“ uvedl Francouz. „Sice budou (dresy) těžší, ale třetinu vydržíme. Třeba ji vyhrajeme 3:0 a necháme si je celý zápas,“ řekl Červenka.

Na nevšední zážitek se těšil i obránce Radko Gudas. „Každá možnost hrát v jiných dresech je příjemná, zejména v nároďáku, kde jsou všechny dresy speciální. Uvidíme, jak to v nich půjde na ledě,“ řekl důrazný bek, jemuž zůstalo číslo 3.

Netradičně oblečeni mohli na zápas přijít i trenéři, což se ale podle všeho nestane. „S tím by museli přijít manažeři nebo vedení. Dresy jsou ale krásné a je to dobrý nápad. Pořád si myslím, že se máme s ohledem na historii co učit od NHL, jak se k bývalým hráčům nebo velikánům hokeje chovají. Oproti minulosti se to ale u nás mnohonásobně zlepšilo,“ řekl asistent trenéra Václav Prospal.

Speciálních dresů nechal svaz vyrobit více, ke dvěma stovkám kusů. Část jich půjde do volného prodeje, část by se měla dražit. Hokejisté by se nebránili myšlence, kdyby jim dresy zůstaly na památku. „Kdyby to šlo, určitě bych si ho nechal,“ řekl Červenka.

ČTK
  • 0Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz