Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na MS s českými velikány. Francouz si dal na masku Masaryka a Havla

Sport

  8:00
JIHLAVA - Brankář české hokejové reprezentace Pavel Francouz bude mít na letošním světovém šampionátu nově pomalovanou helmu. O perokresby dvou bývalých českých prezidentů, které si na ni dal nastříkat, požádal kreslíře a grafika z Vysočiny.

Kresna Pavla Francouze, Tomáše Garriqua Masaryka a Václava Havla. foto: Bohumil Korál

Češi deklasovali Švédy osmi góly a vyhráli České hokejové hry

Nepatří zrovna mezi nadšené hokejové fanoušky, proto ho zprvu překvapil e-mail, který nedávno dostal od gólmana Pavla Francouze.

Ten v něm Miroslavu Vomáčkovi psal, že při hledání na internetu našel jeho kresby prezidentů Václava Havla a T. G. Masaryka a že by je rád použil pro realizaci svého nápadu.

„Musím přiznat, že Pavla Francouze vůbec neznám, ale jeho představa mi byla moc sympatická. Strašně se mi líbilo, že nechce mít na masce čáranice nebo nějaké klikyháky, ale že se tímhle výběrem vrací k českým hodnotám,“ nechal se slyšet kreslíř z Moravských Budějovic.

Ten, který má na webových stránkách svého ateliéru přes tři tisíce perokreseb.

Souhlas k použití Francouzovi pochopitelně dal. „Napsal jsem mu, že mi bude velkou ctí,“ prozradil Vomáčka. „Z mého pohledu udělal něco nového, možná tím načal docela nový směr. A pokud ano, tak jsem hrdý, že jsem mohl být na začátku,“ doplnil.

Tomáš Garrique Masaryk na masce Pavla Francouze.

Ve chvíli, kdy měl český gólman autorovo svolení, oslovil svého dvorního designéra Bohumila Korála, který maluje brankářské masky sedmnáct let. A konkrétně s Francouzem prý spolupracuje už od dorostu.

„Vždycky s ním tyhle věci konzultuju, pan Korál je moc šikovný. I když tentokrát jsem mu i tak trochu zavařil,“ usmíval se Francouz.

„Musel kvůli mně použít docela novou metodu nástřiku. Chtěl jsem totiž, aby ty kresby byly na masku spíš vyryté. Ale dopadlo to výborně. I on byl nakonec spokojený. Říkal, že se díky tomu zase posunul dál,“ hlásil.

A proč si vlastně sympatický český brankář, který v minulosti působil i v prvoligové Třebíči, vybral na svou masku právě motiv se dvěma bývalými českými prezidenty?

„Myslím, že jsou to asi největší osobnosti naší historie. Vážím si jich za to, co pro nás udělali. A to je asi tak všechno. Nemá to nějaký hlubší význam. Do politiky se nemíchám. Prostě šlo jen o můj osobní pocit,“ svěřil se šestadvacetiletý rodák z Plzně, který v letošní sezoně chytal v Kontinentální hokejové lize v barvách Traktoru Čeljabinsk.

Václav Havel na masce Pavla Francouze.

Korála nicméně jeho výběr ani příliš nepřekvapil. „On je Pavel hodně inteligentní a vnímavý člověk. Podle mě to skutečně cítí jako projev češství. Každopádně mi to od něj přišlo hodně sympatické,“ nešetřil chválou na adresu mladého gólmana.

„Teď už jen, aby se mu v brance na mistrovství světa v Paříži dařilo. Aby ta jeho maska byla co nejvíc vidět,“ dodal.

A to je pochopitelně přání i samotného Francouze, kterému se mimochodem nová maska velmi líbí. „Myslím, že se opravdu povedla,“ nadšeně pokyvoval hlavou.

Vůbec poprvé by v ní měl chytat v sobotním utkání Euro Hockey Tour proti Švédsku.

„Dost si teď čtu o historii naší země a přijde mi hodně zajímavá. Ta doba byla úplně jiná, než je teď. A protože si myslím, že spousta lidí na to zapomíná, beru podobu své masky jako určité její připomenutí,“ dodal Francouz.

Autor: