1. dubna 2015 9:30 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Růžičkův kůň Sobotka: Rusko nebylo krokem zpět, před MS mám výhodu

Vladimír Sobotka v souboji s Rusem Kugryševem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Sobotka v souboji s Rusem Kugryševem. | foto: Reuters

PRAHA Už půl roku před začátkem šampionátu o něm reprezentační trenér Vladimír Růžička prohlásil: „Je to lídr, na kterého budu sázet.“ Hokejový útočník Vladimír Sobotka je jedním z mála hráčů, kteří mají účast na domácím mistrovství jistou. Pokud ovšem nebude proti zdraví...

Sobotka kvůli natrženému tříslu nedohrál ani play off v KHL, kde letos válel za Omsk, a tři neděle se kurýroval. Byl absolutně bez pohybu, teď se poprvé dostane na led. Tam se ukáže, jak na tom doopravdy je.

S tříslem míval problémy i Jágr. Jak moc je to nepříjemné zranění?
Člověka to omezovalo i v běžném životě. Píchalo mě tam i při chůzi, ale už jsem dostal povolení od doktorů, že můžu na led. Zápasy hrát ještě nebudu, nechci nic riskovat.

Nemáte obavy, jestli se stihnete před MS dostat do formy?
Není to nic moc pocit, ale doufám, že času je dost. O katastrofických scénářích nepřemýšlím. Už jsem jednou nehrál čtyři měsíce kvůli ramenu, takže vím, co návrat obnáší. Snad to zvládnu.

Co říkáte na důvěru trenéra Růžičky?
Samozřejmě cítím určitou zodpovědnost, ale do mistrovství je měsíc a já nad tímhle ještě nepřemýšlel. Teď se hlavně snažím se dát co nejrychleji dohromady a do pohody.

Vladimír Sobotka oslavuje se spoluhráči vstřelenou branku proti Norsku.

Vladimír Sobotka oslavuje se spoluhráči vstřelenou branku proti Norsku na loňském mistrovství světa.

Jak vás připravilo angažmá v Rusku, kvůli kterému jste opustil NHL?
Pořád si myslím, že to hokejově nebyl krok dozadu. Herně jsem vytíženější – nastupuju na dvacet minut každý zápas, v Americe to bylo tak patnáct. A v Omsku se to dá s NHL porovnávat i s ohledem na zázemí. Opravdu si nemám na co stěžovat.

Přesto máte ve smlouvě klauzuli, že můžete po každé sezoně odejít zpátky do NHL. Uvažujete o tom?
Teď mám v hlavě jenom mistrovství světa, nad tímhle ještě nepřemýšlím. Pro mě je výhoda, že jsem si zvykl na širší hřiště, musel jsem změnit i svůj styl hokeje. Už tolik nedohrávám souboje jako v Americe, hraju víc na puku a snažím se víc tvořit hru.

Mluví se o tom, že by trenér Růžička mohl převzít Omsk. Co byste na to říkal?
Taky jsem si to přečetl. Pro mě by to bylo jedině dobře, ale jsou to jenom spekulace. Opravdu nevím, jestli je to skutečná varianta. Ale přiznávám, že by to pro mě bylo lákadlo.

Jaroslav Tomas