Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Lotyši mají vztek na českého sudího. Je to čiré spiknutí, tvrdí

Sport

  13:52
MINSK/PRAHA - Dosud nejožehavější rozhodnutí na světovém šampionátu v Minsku má na svědomí český rozhodčí Antonín Jeřábek. Neuznal Lotyšsku vyrovnávací gól v napínavém závěru proti Bělorusku a teď musí snést tvrdé odsudky. "Je to nestoudnost! Chtěl, abychom nevyhráli," prohlásil rozlícený prezident lotyšského svazu.

Lotyš Mikelis Redlihs (vpravo) a Bělorus Michail Grabovskij. foto: ČTK

Rozhodčí se na hokejovém mistrovství světa nesmí vyjadřovat do médií. Ani Antonín Jeřábek se tak nemůže bránit obviněním, která proti němu vznášejí ukřivdění Lotyši. A že jich není málo... "Je to čiré spiknutí! Rozhodčí chtěli, aby vyhráli Bělorusové," bouřil šéf svazu Kirov Lipman, jehož citoval zpravodajský portál delfi.lv.

Hned po utkání se na oficiální tiskové konferenci vztekal i trenér lotyšského výběru Ted Nolan. "Myslím, že se ten rozhodčí stane nejoblíbenějším člověkem v Bělorusku. Možná po něm dokonce pojmenují nějakou ulici," vzkazoval Jeřábkovi.

Pro Lotyše, kteří na čtvrtfinálovou účast čekají už pět let, to byl velmi důležitý zápas. K jistotě postupu do play off potřebují pouze dva body a gól z poslední minuty proti jejich přímému soupeři by jim významně pomohl. Jenže český rozhodčí byl proti.

Nenecháme ze sebe dělat blázny

Podle Jeřábka stál Gints Meija v brankovišti, bránil běloruskému brankáři, a trefa  Daugavinše na 2:2 proto nemohla být uznána. Názory na spornou situaci se však liší napříč odborníky. Rozbor České televize ukázal, že opravdu došlo ke kontaktu Meiji s brankářem Lallandem. Vše se odehrálo na hraně brankoviště i pravidel.

Lotyšský výklad je ovšem jasný: Meija v brankovišti nestál a tým přišel v zásadní moment o regulérní gól. 

Jasný gól, říká Weismann

Ke sporné situaci v utkání Běloruska s Lotyšskem se vyjádřil také asistent trenéra české reprezentace Ondřej Weismann. Podle něj byla Lotyšům upřena regulérní branka. "Kdyby sudí viděl gólovou situaci zpětně, tak by gól musel uznat. Nemyslím, že by se lotyšský hráč provinil. Stál celou dobu před brankářem, nic neudělal. To by tam nemohl stát vůbec," pravil. "Byl to jasný gól."

"Letošní šampionát je unikátní! Sudí se dopustili vážných chyb už při našem zápase s Německem i v utkání Švýcarska. Co jsem prezidentem federace, nic takového jsem nezažil," řekl Lipman pro belarushockey.com.

Jeřábek si podle něj i hokejistů na hřišti měl alespoň vyžádat radu videorozhodčího.  "Ano, rozhodčí jsou také lidé a mohou chybovat, ale jsem přesvědčen, že se mohl při gólu proti Lotyšům podívat na video. K čemu nám potom to video je?" prohlásil, aniž by tušil, že sudí kvůli postavení hráče v brankovišti o záznam žádat nemůže.

Lipman se proto před rozhodujícím utkání proti Švýcarsku, které ještě může Lotyše posunout do čtvrtfinále, rozhodl napsat oficiální stížnost. "Chápu, že tím ničeho nedosáhneme, ale chceme ukázat, že ze sebe nenecháme dělat blázny. Nejsme jenom malý stát, který si nechá všechno líbit," tvrdí hlava lotyšského hokeje.

Komise rozhodčích IIHF o jeho protestu bude jednat během úterka.

Autor: