15. září 2014 6:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Úsměvy, dobrá nálada. Legendy Straka a Špaček se rozloučily s hokejem

Co dodat? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Co dodat? | foto: MAFRA - Ladislav Němec

PLZEŇ S očividným dojetím a zároveň velmi dobrým pocitem z povedené akce udělali v neděli v Plzni symbolickou tečku za svými bohatými kariérami útočník Martin Straka a obránce Jaroslav Špaček. Duel, v němž se oba kamarádi postavili proti sobě, skončil smírně 5:5.

Když Straka po povedené exhibici končil děkovnou řeč na ledové ploše, hlas se mu chvěl dojetím. "Byl jsem dojatý. Maličko jsem se toho bál a pak mě to pohltilo. Ale bylo to skvělý a užil jsem si to," řekl dvaačtyřicetiletý Straka.

Závěrečné proslovy obou legend českého hokeje.

Závěrečné proslovy obou legend českého hokeje.

Podobně byl na tom i o rok a půl mladší Špaček. "Všichni nám říkali, ať si to hlavně užijeme, což se nám povedlo. Závěrečná emotivní řeč před osmi tisíci lidmi byla těžká a přemýšlel jsem o ní celý týden," připustil Špaček. "Ale dobře to dopadlo, stejně jako zápas, kterým se lidi dobře bavili. Škoda jen, že nepřijeli ještě další hráči, ale začala už extraliga, další kluci jsou zase v Americe," uvedl Špaček.

Úsměvy a dobrá nálada

Exhibice byla ale i plná úsměvů a dobré nálady. Své si vyslechl Straka, když zničehonic sám od sebe upadl při přečíslení tří na jednoho společně s vyhlášenými vtipálky Petrem Nedvědem a Jaromírem Jágrem, na nichž bylo vidět, jak svého velkého kamaráda chtějí dostat na listinu střelců. Jenže akci po Strakově pádu údivem pokazili. A ten to schytal.

"Myslel jsem, že mě někdo zahákoval. O něco jsem zakopl. Bylo na tom dobře vidět, že už se do ničeho většího nemám pouštět," smál se Straka. "Kluci se mi smáli a já na ně volal: 'Ty vole, to byl faul. Tam mě někdo jasně zaháknul'," přiblížil současný generální manažer klubu a zároveň jeho majoritní vlastník.

Martin Straka se zdraví se spoluhráči.

Martin Straka se zdraví se spoluhráči.

Oba mají ode dneška vyvěšený dres pod stropem plzeňské ČEZ Arény. Straka s číslem 28, Špaček s číslicí 6. "Je to obrovská pocta zařadit se mezi plzeňské legendy, jako jsou pánové Kajkl, Ebermann nebo Sventek," uvedl Straka. "Je mi obrovskou ctí, že můj dres může jít nahoru, navíc společně s tím Martinovým. Být po jeho boku je fantastický," dodal Špaček.

Čísla obou hráčů byla slavnostně vyřazena a vyvěšena u stropu arény.

Čísla obou hráčů byla slavnostně vyřazena a vyvěšena u stropu arény.

Společných chvil na ledě - kromě reprezentace - nezažili mnoho. Ale stály za to. "Přijde mi, že jsme se všude míjeli, ale na důležitých akcích jsme byli spolu. Jak v Naganu, tak na mistrovství světa 2005 ve Vídni. A taky při loňském historickém titulu Plzně. Prostě u všeho důležitého jsme byli společně. Škoda, že jsme se nepotkali v NHL, možná bychom to dotáhli až ke Stanley Cupu," zasnil se Straka.

Tím nejcennějším titulem pro něho byla olympiáda v Naganu 1998. "Moc si ale vážím domácího titulu, protože vím, co všechno to obnáší. Nejen po hokejové stránce, ale i v zákulisí," přemítal Straka.

Titul v Plzni převyšuje Nagano

"Nagano bylo fantastický, skvělý je i titul mistrů světa z roku 2005, ale tím největším zážitkem bylo vyhrát titul pro Plzeň. Na to jsme tu totiž dlouho čekali," připomněl Špaček dlouhou dobu, po kterou se titul klubu s rokem založení 1929 vyhýbal.

K titulu přispěl třemi starty ve finále, kdy oživil kariéru, kterou uzavřel po sezoně 2011/12. Další start už prý stoprocentně nepřijde. "Že jsem naskočil na předminulé play off, vyplynulo ze situace. Kluci chtěli, abych hrál ještě v minulé sezoně, ale řekl jsem jim, že už to stačilo. S klidným svědomím jsem věděl, kdy mám odejít... Teď už můžu dělat všechny sporty, které chci," pochvaloval si Špaček.

Jaromír Jágr a Jaroslav Špaček, olympijští vítězové z Nagana.

Jaromír Jágr a Jaroslav Špaček, olympijští vítězové z Nagana.

Minimálně jednou však oba ještě brusle k utkání nazují. Už v neděli je na svou rozlučku lákal Jaromír Jágr a vyžaduje po nich, aby se nadále udržovali ve výborné kondici. Oba ale tuší, že v tomto ohledu si ještě dlouho počkají.

"Ode dneška začínám šlapat na kole a čekám, až skončí. Abych se ale neušlapal...," smál se Špaček.

Jágr? Ten skončí v šedesáti

"Bavili jsme se o tom v kabině. Smáli jsme se, že on s hokejem skončí v šedesáti a to už nás tu spousta nebude. Jarda ale svou rozlučku bude muset udělat v O2 areně nebo postavit novou halu, protože bude mít plno. Několik sezon má určitě ještě před sebou, minimálně dvě ještě dá," tipoval Straka.

A jak sami sebe zhodnotili navzájem? "Je to jeden z nejlepších hokejistů české i československé historie, víc k tomu není potřeba dodávat. V hokeji jsme spolu zažili tři tituly. Jsem rád, že můžu být jeho kamarád a dělat s ním v Plzni hokej," prohlásil na Strakovu adresu Špaček, současný kouč u extraligového týmu i reprezentace.

Exhibiční utkání Dvou ptáků mezi týmy hvězd vedených Jaroslavem Špačkem a...

Exhibiční utkání Dvou ptáků mezi týmy hvězd vedených Jaroslavem Špačkem a...

"Klobouk dolů před Jardou. Poznal jsem ho před nějakými 25 roky a hned jsme si padli do oka," vzpomínal Straka. "Vím, že se na něj můžu ve všem spolehnout. Když by se mi něco stalo, vždycky mi pomůže. A naopak. Moc si toho vážím, takových lidí kolem sebe moc nemáte," dodal Straka.

Lidovky.cz, ČTK

Tipsport extraliga - 52. kolo

4.3. Jihlava 3 : 0 Olomouc
4.3. Pardubice 1 : 3 Mountfield HK
4.3. Kometa Brno 4 : 0 Litvínov
4.3. Plzeň 3 : 2 Zlín
4.3. Mladá Boleslav 3 : 2np Třinec
4.3. Chomutov 4 : 2 Sparta Praha
4.3. Vítkovice 3 : 2pp Liberec

Tipsport extraliga

Tým Z V VP. PP. P S B
1. HC Škoda Plzeň 52 28 0 0 8 172:123 107
2. Mountfield HK 52 26 0 0 12 146:101 99
3. HC Oceláři Třinec 52 24 0 0 14 143:122 92
4. HC Vítkovice Ridera 52 26 0 0 16 157:119 92
5. HC Kometa Brno 52 23 0 0 14 148:121 90
6. HC Dynamo Pardubice 52 20 0 0 21 128:139 76

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?