Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
130 let

Lidovky.cz

Turnaj nejlepších po americku. Světový pohár může zničit olympijský hokej

Sport

  11:11
TORONTO/PRAHA - Olympiáda s hvězdami z NHL. To je evropský ideál o nejlepším hokejovém turnaji. Jenže v zámoří mají na věc jiný pohled, což demonstruje odsouhlasení znovuobnovení Světového poháru, který se bude hrát už příští rok.

Aleš Hemský slaví gól proti USA foto: MAFRA - Michal Růžička

Alespoň vedle olympiády jednou za čtyři roky budeme moci zhlédnout ty nejlepší reprezentační zápasy častěji, řeknete si.

Jenže už slovo „reprezentační“ k novému modelu nepasuje. Turnaje se zúčastní Kanada, Rusko, USA, Švédsko, Finsko, Česko – potud vše v pořádku – plus další dva nadnárodní výběry: mladé hvězdy ze Severní Ameriky do 23 let a reprezentace zbytku Evropy.

Český svaz: Musíme mlčet

Pro někoho bizarní, pro Američany a Kanaďany vrchol marketingového potenciálu. „Chceme uspořádat turnaj, ve kterém by hrálo co nejvíce hráčů z NHL,“ nezastírá jeden z manažerů nejlepší ligy světa John Collins.

VÍCE K TÉMATU:

Právě NHL je společně s tamními hráčskými odbory organizátorem akce. „Byli jsme pozváni na turnaj, který je mimo dosah Mezinárodní hokejové federace. Tím pádem do toho Evropa nemůže mluvit,“ vysvětluje pro LN generální sekretář Českého svazu ledního hokeje Martin Urban. Další podrobnosti ani vlastní pohled už nepřidal. „Než bude podepsána definitivní smlouva, jsme k tématu Světový pohár zavázáni mlčenlivostí,“ omlouvá se.

Světový pohár se hrál naposledy v roce 2004. Otřesení Češi nastoupili k prvnímu utkání pouhé dva týdny po tragické smrti Ivana Hlinky. Mužstvo narychlo přebral Vladimír Růžička a i přes úvodní dvě porážky s Finskem a Švédskem zanechal jeho tým výborný dojem. V paměti zůstane především úchvatné semifinále, v němž Češi podlehli domácí Kanadě až v prodloužení 3:4.

Růžička: Tenhle model nechápu

I přes veskrze pozitivní vzpomínky však Růžička, který vede reprezentaci i v současnosti, z restartu Světového poháru nejásá. „Nechápu to. Mělo by to být o národních týmech, šťastné mi nepřijde ani vynechání Slováků. Vzal bych minimálně je jako sedmý tým a o osmé místo nechal hrát ostatní. Ale reprezentovat zbytek Evropy? Něco jiného by bylo, kdyby hrály dva týmy na bázi golfového Ryder Cupu, tedy výběr Severní Ameriky a Evropy proti sobě.“ O této variantě se podle informací zámořských médií uvažuje pro rok 2018.

Reprezentační trenér Vladimír Růžička.

Vše směřuje k tomu, že NHL bude mít opět o důvod méně pouštět své hráče na olympiádu, jak činí od Nagana 1998. Nabourání nabitého programu totiž znamená obrovské finanční ztráty. „Bude-li projekt úspěšný tak, jak doufáme, ztratí olympiáda na důležitosti i mezi hráči,“ doufá zástupce komisaře NHL Bill Daly. „Když se stane Světový pohár jedinečnou soutěží těch nejlepších s nejlepšími, nač bychom potřebovali cestovat na olympiádu?“

Dalším argumentem jsou i hostitelé příštích her: 2018 – Jižní Korea, 2022 – zatím jsou jedinými kandidáty Kazachstán a Čína. To nejsou pro zámořský hokej zrovna atraktivní cílové trhy.

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...