Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po dvanácti letech se vrací Světový pohár, hrát se bude v září 2016

Sport

  21:25
COLOMBUS/PRAHA - Vedení NHL a hráčské asociace NHLPA oficiálně oznámily, že se v roce 2016 znovu uskuteční hokejový Světový pohár. Turnaj se bude hrát od 17. září do 1. října v Torontu. Zúčastní se ho šest zemí s největším zastoupením hráčů v NHL - Kanada, USA, Rusko, Švédsko, Finsko a Česká republika - a navíc dva kombinované výběry. Jeden bude složený z hráčů Kanady a USA do 23 let a druhým bude tým Evropy.

Tomáš Hertl, Jiří Novotný a Jaromír Jágr slaví gól Ondřeje Němce (vpravo). foto: Reuters

Světový pohár se vrátí na scénu po 12 letech a jako nástupce Kanadského poháru se uskuteční potřetí. Zatímco v letech 1996 a 2004 se hrálo v různých účastnických zemích a turnaj vrcholil v Severní Americe, tentokrát se celý odehraje na jednom místě v hale Air Canada Centre. Detaily doladily NHL a NHLPA ve spolupráci s Mezinárodní hokejovou federací (IIHF).

„Očekáváme, že to bude nejlepší mezinárodní hokejový turnaj na světě. Děkujeme našim partnerům - IIHF a jejím členům - za jejich spolupráci a pomoc, aby se tento turnaj stal skutečností,“ řekl komisionář NHL Gary Bettman v Columbusu, kde se jednalo před víkendovým Utkáním hvězd.

„Po dvouměsíčním licitování jsme se minulý týden dohodli na znění základních podmínek,“ řekl ve čtvrtek ČTK generální sekretář Českého svazu ledního hokeje Martin Urban s tím, že právo na zveřejnění detailů akce si vyhradila NHL a NHLPA. V zámoří doufají, že tentokrát se Světový pohár bude konat pravidelně. Podle TSN organizátoři předpokládají, že jim zajistí zisk 75 až 100 milionů dolarů.

„Těšíme se na další práci s NHL, IIHF a jejími federacemi na této neobyčejné akci. Očekáváme, že je to první krok k sérii turnajů v dalších letech, včetně Světového poháru v roce 2020,“ uvedl výkonný ředitel NHLPA Don Fehr.

V roce 2004 turnaj vyvrcholil v Torontu, kde Kanada ve finále zdolala Finsko. Češi vypadli v semifinále s pozdějšími šampiony. V roce 1996, kdy turnaj skončil pro Čechy propadákem korunovaným debaklem s Německem, vyhrály Spojené státy americké.

Každý z osmi účastníků bude mít v kádru 23 hráčů - 20 hráčů v poli a tři brankáře. Týmy budou rozděleny do dvou základních skupin, v který se utkají každý s každým. První dva postoupí do semifinále, která se budou hrát na jediný zápas. Finále bude na dva vítězné duely.

Minimálně šestnáctičlennou nominaci včetně dvou brankářů musí účastníci oznámit nejpozději do 1. března 2016, konečný výběr musí být uzavřen do 1. června. 

Pravidla jako v NHL

Týmům Evropy a mladých severoamerických hráčů určí NHL a NHLPA manažery, kteří je sestaví. Bude se hrát na rozměrech hřiště i podle pravidel NHL a zápasy budou rozhodovat sudí ze zámořské soutěže.

Přípravné kempy začnou 4. září a účastníci mohou sehrát minimálně jeden přípravný zápas na místě, které si sami zvolí. Na konci přípravy před turnajem ale musí sehrát poslední přípravný duel už v Severní Americe.

O účasti hráčů NHL na olympijských hrách v roce 2018 v korejském Pchjongčchangu v současné době zástupci soutěže, NHLPA a IIHF nejednali. Pod pěti kruhy hrály hvězdy NHL nepřetržitě od roku 1998 v Naganu. 

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat