Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ujel nám vlak a bude těžké ho dohnat. Soupeři jsou prostě dál, tvrdí po ruském debaklu Říha

Sport

  11:15
MOSKVA/PRAHA - Vyhráli jen dvě třetiny z devíti. Ve třech zápasech nevyužili jedinou přesilovku. A stejně jako před měsícem ve Finsku, i tentokrát v Rusku skončili hokejoví reprezentanti na turnaji EHT poslední. Pozitiva prakticky žádná, pořádná ostuda s Ruskem (2:7) navrch.

Miloš Říha foto: ČTK

„Musíme se reálně podívat na náš hokej, že nám trošku ujel vlak. A bude těžké ho dohnat. Když se podívám na naše soupeře, tak se nebojím říct, že jsou prostě dál,“ citovala agentura ČTK kouče Miloše Říhu. 

A připojila větu, že nového šéfa české střídačky překvapilo, jaký výkonnostní náskok soupeři mají.

Je to ale skutečně překvapení? Neopakují se stejné problémy? 

Zvlášť duel s Ruskem, jedno z nejhorších vystoupení reprezentace v poslední době, znovu ukázalo, že ať na lavičce stojí Hadamczik, Růžička, Jandač či Říha, trápení Čechů se jmenuje častá a zbytečná vyloučení.

Jak chcete vyhrát nad Rusy, když už jim ve třetí minutě darujete přesilovku za špatné střídání? Pak znovu a celkem v zápase vyfasujete 51 trestných minut!

A zatímco Rusové využijí tři přesilovky, vy za celý turnaj ani jedinou. A rozhodně při hře 5 na 4 nejste pro soupeře postrachem. 

„Někteří kluci ještě nejsou na té úrovni, kde by měli být, ale pořád se to skládá, pořád hráče zkoušíme,“ pravil Říha.

Jenže...

Můžete mít námitky k éře Josefa Jandače. Taky prohrával, ale byla tu viditelná snaha o objevování - jak on sám říkal „obouchání“ - mladíků z ligy. 

Ano, z deseti jich šest sedm bylo často jednorázovou nominací, ale třem objíždění pomohlo k tomu, že pak mohli odehrát světový šampionát, když se nakupily omluvenky z Ameriky a Ruska.

Říha chce v sezoně vsadit na pevné jádro, a i proto kádr pro ruský turnaj oproti tomu finskému výrazně neobměnil.

Je to samozřejmě legitimní cesta, možná i jediná správná, leč vede po ne příliš pevném mostě nad propastí.

Kouč riskuje, že se plán na jaře sesype, pokud se klíčoví hráči začnou omlouvat.

Navíc až na pár výjimek se zatím z onoho jádra nikdo nevymyká a tým se neopírá o velké výsledky (zažil jedinou výhru za tři body).

Příliš nevyšly ani sledované comebacky. Útočník Jiří Novotný, možný lídr a vůdce kabiny, byl - až na dvě třetiny se Švédskem - mátožný, neviditelný. 

Sám uznal: „Je mi 35 let, pomáhal jsem, jak to šlo. Ale na mezinárodní scéně není na nic čas. Po Rusku jsem se cítil úplně šíleně.“

Obránce Ondřej Němec měl světlé okamžiky, ovšem je otázkou, zda má smysl tohoto hráče „testovat“ na prosincovém turnaji a zda se bude hlásit do reprezentace v květnu, v 35 letech, až za sebou bude mít třeba s Kometou dlouhé putování play off.

A ještě jedno varování.

Jakub Kovář, dle čísel nejlepší český gólman v Evropě, odchytal se zraněním letos v reprezentaci jediné utkání. Národní tým zatím nemá brankáře, který by mohl být jistou jedničkou na mistrovství světa. 

Po odchodu Pavla Francouze do Ameriky tu není, a tak pro šampionát musí až příliš spoléhat na dodávku ze zámoří. Ale... Mrázek může být bez smlouvy, Rittich i Francouz v play off, Neuvirth téměř nechytá.

Ale navzdory předchozím černým větám jsou tu i drobná pozitiva. Dominik Kubalík dál hokejově roste - třeba Rusům dal v sezoně pět gólů ze sedmi, celkově nasázel 40 procent všech podzimních branek. 

Dřív byla jeho doménou rychlá rána, teď ukázal, že už zvládá i nájezdy.

Ani Říha se nebojí mladších - slušně si vedli 23letí Beránek a Zdráhal. Ale zatímco první je nejvytíženějším útočníkem Varů, role Zdráhala ve Vítkovicích tak silná není.

Kouč v Rusku viděl, zvlášť po prohře s domácími, ještě jedno plus: „Hráči si umějí sáhnout na dno.“

Je ale nutné se na dně ocitnout?

Autor: