Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Unikli smrti. Jandač a Holaň nabídku Jaroslavle odmítli

Sport

  18:28
PRAHA - Při tragické letecké nehodě v Jaroslavli zahynuli tři čeští hokejisté. Počet českých obětí však mohl být větší. Podle původních plánů totiž měl tým trénovat Josef Jandač, jehož jako svého nástupce pro vedení Lokomotivu vytipoval Vladimír Vůjtek starší, který klub v minulé sezoně vedl.

Josef Jandač. foto: www.getphoto.cz / Robin Drahoňovský

Jandač však před nabídkou Jaroslavle dal slovo Spartě, proto se rozhodl, že bude trénovat v české extralize. A Lokomotiv nakonec angažoval Kanaďana Brada McCrimmona, který ve středu stejně jako další členové realizačního týmu a s výjimkou jediného hráče zahynul.

"To víte, že se mi to honilo a honí hlavou. Ve středu jsem na kluky z Jaroslavle pořád myslel, večer jsme to s manželkou rozebírali," uvedl Jandač pro hokej.cz.

Dobře si uvědomuje, že díky tomu, že se rozhodl dodržet slovo, unikl smrti. "Řeknu to stručně - jsem rád, že jsem ve Spartě," uvedl tiše. Tragédii prožívá naplno. "Hlavně kvůli těm klukům, kteří zahynuli. Znal jsem je velmi dobře, byli jsme pořád v kontaktu," přiznal někdejší reprezentační asistent, který spolupracoval i s tragicky zesnulou trojicí Karel Rachůnek, Josef Vašíček a Jan Marek.

Do Jaroslavle v minulé sezoně mířil také trenér Miloš Holaň, který po předčasném konci angažmá ve Spartě dostal nabídku, aby se stal Vůjtkovým asistentem v Lokomotivu. Jenže i on mezitím slíbil, že bude trénovat jinde - v Mladé Boleslavi. "Byla to otázka snad týdne. Dal jsem Boleslavi slovo, ale přiznávám, že jsem to hodně zvažoval," přiznal Holaň. Místo něj do klubu přišel asistent Alexander Karpovcev, který byl u mužstva i letos.

Holaň si uvědomuje, že se vlastně už potřetí narodil. Před lety totiž překonal leukemii. "Ten nahoře mě má asi rád, protože později došlo k další události, kdy jsem to měl hodně nahnuté. Trénoval jsem Sarezu Ostrava a před Vánoci z klubu odešel. Místo mě nastoupil Karel Metelka, který se při cestě na utkání v Berouně zabil. V autobusu seděl na místě, kde jsem pár dní předtím sedával já," uvedl.

Jeho štěstí si dobře uvědomují i jeho spolupracovníci. "Vláďa Vůjtek mladší (jeho agent) mi to minulý pátek připomínal. Sešli jsme se na rozlučce Pavla Kubiny, který po letním pobytu letěl do Tampy. Vláďa přišel a povídá: Miloši, ta Jaroslavl byla tvoje životní chyba. Teď mi napsal textovku, že to bylo životní štěstí," řekl Holaň.

HOLAŇ: Nejdřív mi Vůjtek psal, že odmítnutí Jaroslavle byla životní chyba. Po tragédii mi psal, že životní štěstí.

Kdyby se loni nerozhodl dodržet slib Mladé Boleslavi, nebyl by možná nyní mezi živými. "Vláďa Vůjtek mladší mi to minulý pátek připomínal. Sešli jsme se na rozlučce Pavla Kubiny, který po letním pobytu letěl do Tampy. Vláďa přišel a povídá: Miloš, ta Jaroslavl byla tvoje životní chyba. Teď mi napsal textovku, že to bylo životní štěstí," popsal.

Ještě v minulé sezoně oblékal dres Jaroslavle i obránce Michal Barinka, který v létě z Ruska zamířil do Švýcarska. "Tohle se nemělo stát. Jak bych si přál, kdybych se probudil a zjistil, že to by jen zlý sen. Pořád si říkám, že to přece nemůže být pravda. Soucítím se všemi blízkými zemřelých, nechápu to. Prostě nechápu," smutně uvedl reprezentační bek. "Nechtěl jsem tomu věřit. Ještě nedávno jsem s klukama hrál - a teď najednou nemám v Jaroslavli nikoho. Všichni jsou po smrti. Rád bych někomu zavolal a zeptal se, co se stalo. Ale není komu...," řekl Barinka pro hokej.cz.

Hodně kamarádů měl v týmu i útočník Zbyněk Irgl, který za klub také hrál a loni v květnu se s klubem dohodl na podmínkách nové tříleté smlouvy. Jenže o pár měsíců později se dozvěděl, že s ním Lokomotiv přesto nepočítá a musel si hledat nové angažmá. V nadcházející sezoně bude hrát za Dinamo Minsk, s nímž se měla Jaroslavl dnes utkat v prvním zápase KHL. Do Běloruska už tým nedoletěl.

Autoři: ,

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...