Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Nagano Tapes. Strhující podívaná, při které české fanoušky zahřeje i mrazí

Sport

  9:00
Praha - Oficiální kanál olympijských her se rozhodl začít produkovat filmy a hned jako první si vybral zřejmě největší úspěch v dějinách českého novodobého sportu. Dokument Nagano Tapes potěší všechny fanoušky ledního hokeje a pamětníky malého zázraku, který se stal už před dvaceti lety. Více než hodinový snímek ukazuje dosud neviděné záběry, zákulisí rivality mezi Českem a Ruskem a přes výpovědi zámořských novinářů a hráčů dává najevo, jak Američany i Kanaďany porážka i po letech stále bolí. Navíc je dokument ke shlédnutí zdarma.

Jaromír Jágr a jeho slavný pozdrav po triumfu v Naganu. foto: ČTK

O dokumentu se mluvilo již dlouho, a nakonec se jeho premiéra schovala na dvacáté výročí slavného vítězství. Režíroval ho teprve třicetiletý Ondřej Hudeček ve spolupráci s olympijskou produkcí a vytvořili strhující podívanou, která dává zapomenout na nudné předpoklady ohledně sportovních dokumentů.

Příběh dokumentu se točí primárně kolem střelce jediného gólu finálového zápasu, Petra Svobody. Spousta fanoušků se poprvé může podívat do zákulisí jeho životního příběhu. Svoboda jako teenager v osmdesátých letech utekl z turnaje v Německu do Kanady, aby mohl být draftován. O několik let později porazí svým jediným gólem na turnaji nejnenáviděnějšího soupeře, o to je výhra sladší.

Svobodův příběh nechává nahlédnout za oponu komunismu v tehdejším Československu a velmi pěkně popisuje i pro mladší generace a méně znalé historie, jak vypadala situace na našem území mezi lety 1968-1989. Můžeme vidět dobová videa tanků z roku 1968, zprávy ohledně uvěznění hokejového týmu z padesátých let a spousty dalších zajímavostí.

První část dokumentu se zaměřuje na osobní příběhy jednotlivých hráčů, vysvětluje důležitost premiérové účasti hráčů z NHL a naznačuje očekávání, které měli od turnaje hokejisté z Kanady, USA nebo Ruska. Poutavě hovoří největší hvězdy turnaje jako Hašek, Jágr, Lindros, Jašin a spousta dalších. Vypráví tak, jako by se dohrálo včera.

Rozhovory s účastníky jsou plné opravdových momentů, které musí dojmout snad každého. Kanaďané Fleury s Hullem se rozčilují, jejich trenér vzdychá, že se špatně rozhodl ohledně složení nájezdů a komentátorovi České televize Robertu Zárubovi je i po letech stále do pláče.

Robert Lang, Robert Reichel a Dominik Hašek.
Roman Hamrlík (zleva), Pavel Patera a Martin Procházka.

Nejzvláštnější je, jak silný pocit ve vás dokument zanechá. Přestože víme, jak dopadne od samého začátku, udržuje v nás napětí, že se na konci bojíte, abychom to zase zvládli.

Dalším obrovským plusem jsou speciální záběry z her, které vznikly před dvaceti lety přímo v Naganu pouze pro potřeby Mezinárodního olympijského výboru a od té doby ležely nedotčené v archivech. Člověk se nemůže nabažit dalších a dalších záběrů radujících se Čechů po finálové výhře.

Dokument se dá pustit zdarma na webových stránkách Olympic Channel  a 29. března ho odvysílá ve 20.30 ČT Sport.

Autor: