Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava

Vítkovice obrátily ztracený zápas se Spartou, Kometa slaví první vítězství za tři body

Vítkovický Vojtěch Polák se raduje z gólu. Jan Hruška (vpravo) a Vítkovice obracejí ze 0:3 na 4:3 foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ostrava - Hokejisté Vítkovic porazili v 17. kole extraligy Spartu 5:4 v prodloužení, byť ještě patnáct minut před koncem řádné hrací doby prohrávali 0:3. Domácí však smrští čtyř gólů během šesti minut obrátili skóre, díky druhé trefě Lukáše Rouska zápas dospěl do prodloužení, které rozhodl v 63. minutě Rostislav Marosz. Sparta prohrála po sérii pěti vítězství.
  19:21aktualizováno  20:36

I když úvod utkání přineslo vyrovnaný boj, stačilo 14 sekund v polovině první části a skóre se naklonilo na stranu Pražanů. Hned první přesilovku zužitkoval v 10. minutě Řička, který se z pravého kruhu ukázkově opřel do Pechovy přihrávky z rohu hřiště.

Už za 14 sekund sehráli sparťané takřka identickou kombinaci po druhé straně a Zikmundovu přihrávku přetavil v druhý zásah pohotovým nápřahem Forman.

Dva slepené góly přišly domácí hodně draho, protože ve druhé části byli znatelně aktivnější. Palebnou převahu ale nedokázali vyjádřit brankově, z velké šance minul hostující branku Schleiss. V 31. minutě navíc v přesilovce zapomněli na Rouska, který dlouhé sólo od červené čáry ve vlastním oslabení proměnil v třetí gól.

Všechno se obrátilo v třetí části. Hosté ještě ve 45. minutě vedli 3:0, ale pak se zblízka dorážkou prosadil Dočekal a Spartě se slibně rozehraný zápas rozpadl pod rukama.

Lakatoš v 50. minutě podobně jako Rousek ujel v oslabení a snížil na 2:3. Dej po závaru před Machovským v 51. minutě doklepával do odkryté branky a Hruška o 55 sekund později dokonce otočil skóre, když nenápadnou střelou na bližší tyč překvapil Machovského.

I z takového direktu se Pražané, které už z lavičky opět vedl i Josef Jandač, otřepali. Pomohla jim přesilovka, v níž Rousek v 54. minutě propasíroval kotouč za Svobodu a vyrovnal.

Vítkovický Vojtěch Polák se raduje z gólu. Jan Hruška (vpravo) a Vítkovice...
Utkání 17. kola hokejové extraligy: HC Vítkovice Ridera - HC Sparta Praha, 13....

Poslední část byla jako na houpačce. Sparta v závěru řádné doby mohutně tlačila a měla nakolik šancí, které však stejně jako v úvodu prodloužení pochytal Svoboda. Vítkovice naopak z ojedinělého kontru rozhodly, Marosz svůj únik zakončil zkušeným blafákem.

Kometa slaví první výhru za tři body

Kometě sice chyběli nemocní Holík, Mueller, Valský a také Luciani, ale poprvé se v brněnském dresu představily čerstvé posily Hájek, Svoboda a Gajarský. Hájek, bek New York Rangers, se na výhře domácích podílel dvěma asistencemi.

První šance vyrovnaného duelu se zrodila před Klimešem. Prudká boleslavská střela od modré čáry se ale po teči odrazila od břevna mimo. Na druhé straně se při jednom střídání dostali do slibné pozice Zaťovič a Schneider, ale ani oni se do střelecké listiny duelu nezapsali.

To se nakonec povedlo bývalému hráči Mladé Boleslavi Klepišovi, který zužitkoval kombinaci nejúdernější brněnské formace a prostřelil Krošelje. Zkušený útočník si připsal první gól v dresu Komety.

Brnu branka pomohla především k uklidnění, což se přeneslo zejména do kombinace a její přesnosti. Ve 24. minutě nabil Hájek puk do jízdy rychlému Pláškovi, který nedal Krošeljovi šanci. Krátce po přesilovce pak bombu Jakuba Zbořila tečoval Horký a náskok Komety tak vzrostl na 3:0.

Ve třetí třetině vsadili hosté vše na útočnou kartu, ovšem brněnská defenzíva dlouho pracovala výborně a nepustila Středočechy do vážnější příležitosti. Naopak z brejků mohla navýšit svůj náskok, ale Klepišovi poslední klička nevyšla podle představ.

Boleslav se ale nevzdala, nejprve v přesilovce propálil Klimeše Jääskeläinen, aby za necelé tři minuty Radim Zohorna snížil na rozdíl jednoho gólu. Sebevědomí se tak přesunulo na stranu hostí, jejich tlak v závěru gradoval. K dobru dostali i přesilovku, ale nevyužili ji, stejně jako 76 vteřin hry bez brankáře. Brno výhru uhájilo.

Ostatní výsledky 17.kola:

HC Škoda Plzeň - HC Verva Litvínov
2:1 po sam. náj. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 4. Suchý (Gulaš), rozhodující nájezd Gulaš - 39. Zygmunt (Havelka, Helt). Rozhodčí: Hradil, Veselý - Rampír, Špringl. Vyloučení: 1:2, navíc V. Hübl (Litvínov) 10 min. Bez využití. Bez diváků.

HC Oceláři Třinec - HC Olomouc
5:2 (3:0, 0:2, 2:0)

Branky a nahrávky: 3. Gernát (M. Růžička, Hrňa), 8. Hrehorčák (Gernát, O. Kovařčík), 14. M. Stránský (M. Růžička, Jaroměřský), 55. O. Kovařčík (M. Doudera, Jašek), 59. M. Růžička (P. Vrána, M. Stránský) - 34. Kucsera (Dujsík), 40. V. Tomeček (Škůrek). Rozhodčí: Pešina, Šindel - Šimánek, Zíka. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:1. Bez diváků.

Bílí Tygři Liberec - Mountfield Hradec Králové 4:1 (0:1, 3:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 23. Gríger (T. Rachůnek), 25. Gríger (P. Jelínek, T. Rachůnek), 40. Birner (Filippi, A. Musil), 53. Lenc (Birner, Derner) - 4. Kevin Klíma (Lev). Rozhodčí: Hejduk, Pilný - Lučan, Kis. Vyloučení: , navíc Lenc - Kevin Klíma oba 10 minut. Využití: 1:0. Bez diváků.

PSG Berani Zlín - HC Dynamo Pardubice 3:2 po sam. náj. (0:1, 2:0, 0:1 - 0:0)