7. února 2015 16:59 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Svačina děkoval za reklamní pauzu: Jinak bych se při nájezdu pozvracel

Střelec Vladimír Svačina po vstřelení vítězného gólu domácích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Střelec Vladimír Svačina po vstřelení vítězného gólu domácích. | foto: ČTK

PRAHA Občas jsou ty reklamní pauzy k vzteku. Jen zdržují zápas a ještě během nich televize omílá šoty, které už lezou na nervy. Tentokrát ale reklamní přestávka výrazně pomohla hokejové reprezentaci k výhře nad Ruskem. "Nebýt té pauzy, tak bych se při tom nájezdu totiž nejspíš pozvracel," říkal po utkání Vladimír Svačina. "Byl jsem ve strašném laktátu, protože už to bylo na konci střídání."

Takhle si během minuty odpočinul, vymyslel fígl a necelé čtyři minuty před koncem duel rozhodl.

Pauza se tedy vyplatila?
Určitě. I tak jsem toho měl hodně. Já jen doufal, že dojedu vůbec k bráně. Ale nakonec jsem udělal, co jsem chtěl. Vyšlo to a je to splněný sen, že jsem dal gól za národní tým. Navíc vítězný a ještě před takovou kulisou.

Byla to vymyšlená varianta?
Hlavně jsem se snažil dostat do klidu a nepřipouštět si, kolik ještě zbývá do konce. Popravdě - těch variant na nájezd zase tolik nemám. Chtěl jsem to buď hned vystřelit nad lapačku, nebo si to potáhnout dál do strany, protože byl gólman velký. Možná to vypadalo trošku těžce, ale mně to nepřišlo. Brankář šel dolů a vršek brány byl hodně odkrytý.

Situace při druhé inkasované brance Česka (zleva) Martin Ševc, Alexander Salák,...
Anton Lazarev z Ruska a Martin Ševc z Česka.
Michal Vondrka z ČR střílí gól Alexandru Šaryčenkovovi z Ruska.
Autor druhého gólu Ruska Anton Lazarev se raduje se spoluhráčem Nikitou...

A vy hned po úspěšné střele mával do hlediště.
Měl jsem tady početnou rodinu ze Studénky a z Brna, takže to bylo na ně. Náhodně jsem si jich všiml, když jsme šli po první třetině na led. A když jsem dal gól, tak sundali dresy s číslem 13, takže už je vůbec nešlo přehlédnout.

Důležitější gól jste asi ještě nedal, že?
Do této chvíle asi ne, ale snad důležitější ještě dám. Jen čekám kritiku z Vítkovic, protože tam mám na nájezdy bilanci 0:5. Asi budou stížnosti, že v klubu nedávám, zatímco v reprezentaci ano.

I tak jste se tady až ve 12. zápase, takže jste na první gól čekal poměrně dlouho.
Od 16 let a je mi 27. Takže vlastně jen chvilku. Ale zase jsem si to schoval na ten nejlepší čas. Dneska si to fakt užívám. Spolu s Ondrou Romanem ještě zůstáváme v Praze, zajdeme s přítelkyněmi na večeři. Od pondělí se už zase musíme ve Vítkovicích začít připravovat na závěrečné boje v extralize, protože tabulka je hodně nabitá.

Málem jste ale byl smutný hrdina. Na konci zápasu jste seděl na trestné a Rusové měli šanci vyrovnat.
Po gólu přišel obrovský nával štěstí, pak jsem se najednou třepal, aby kvůli mně nesrovnali. Už jsem poděkoval klukům, že to parádně odbránili. Do ničeho je nepustili. Takže jsem si to mohl vychutnat. Byl jsem před zápasem hodně nervozní, protože naplněná O2 Arena je sen každého hráče.

ČTĚTE O UTKÁNÍ

Sen, který skončil vítězně.
Jsme rádi, že jsme lidi nezklamali, protože ti mladí kluci z Ruska kousali. Byl to šikovný mančaft, nebyla to žádná pr...

Myslíte, že jste se přiblížil mistrovství světa?
Jedině, kdyby potřebovali někoho na nájezdy... Ale všichni hráči předvedli kvalitní výkony, teď bude důležité dobře pracovat v klubu, abychom se dostali na posezonní kemp. Ovšem trenér Růžička už několikrát ukázal, že se nebojí vzít kohokoliv, takže dveře otevřené jsou.

Robert Sára

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.