Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vokoun: Máme na to, abychom porazili Lotyšsko i Kanadu

Sport

  20:21
MANNHEIM - Stejně jako na olympijských hrách ve Vancouveru stojí českým hokejistům v cestě do čtvrtfinále na mistrovství světa v Mannheimu Lotyšsko. V pondělí před zápasem se dozví, zda jim po předcházejícím utkání Norska se Švýcarskem bude stačit k postupu jakákoliv výhra, nebo budou ještě potřebovat bodovat s Kanadou. Gólman Tomáš Vokoun se ale nechce zabývat propočty a je mu jasné, že Lotyše je nutné porazit.

Tomáš Vokoun foto: Robin Drahoňovský

"Situace je teď taková, že musíme jednou vyhrát a podruhé bodovat. Asi těžko tady můžeme sedět a doufat, že někdo všechno prohraje. Ani to by nám nestačilo, pokud něco neuhrajeme my," řekl novinářům Vokoun. Stará se jen o duel s Lotyšskem, které Čechy potrápilo ve Vancouveru v osmifinále play off a prohrálo 2:3 v prodloužení. Nyní by mohli svěřenci Vladimíra Růžičky i v případě zaváhání zachraňovat situaci v posledním zápase v osmifinálové skupině proti Kanadě.

Češi ale mají na turnaji na rozdíl od nejlepšího možného výběru ve Vancouveru nezkušený tým s deseti nováčky na mistrovství světa, který už prohrál s Norskem a Švýcarskem. "Čím déle hraju za národní mužstvo, tím více se zoceluji. Tyhle zápasy jsou opravdu nejhorší. Na papírově slabší soupeře není takový tlak, hraje se jim daleko lehčeji. Kdyby s námi prohráli, nikdo jim nic neřekne. Vždycky je to těžší být favorit a dokazovat. Musíme hrát dobře zezadu, střílet, bojovat. Jinak nevyhrajeme," uvedl Vokoun.

Při velkém množství omluvenek je podle něj těžké srovnávat sílu jednotlivých účastníků turnaje. "Máme čtyřicet hráčů z NHL, kteří tady nejsou. Máme tady mužstvo, jaké máme. Myslím, že není špatné, zatím ale nehraje na svůj potenciál. A pokud nemáme mužstvo, které by vyčnívalo nad všemi a nehrajeme na svůj potenciál, potom to nebude stačit," varuje třiatřicetiletá opora Floridy.

Věří, že nečekané prohry mužstvo nezlomí. "V podstatě už jsme se dostali do takové situace, kdy bychom měli mít psychicky výhodu. Vlastně nemáme co ztratit. I když samozřejmě s nadsázkou. Do každého utkání jdu s tím, že chci vyhrát a podat co nejlepší výkon. To se samozřejmě vždy nepovede, ale člověk to musí odmakat naplno. Myslím, že mužstvo má na to, aby vyhrálo s Lotyšskem i s Kanadou," prohlásil Vokoun.

Proti Švýcarsku byl v první třetině pod palbou soupeře a jen díky němu český tým prohrával pouze 0:2. "Je to škoda. Po tom jak jsme začali se Švédy, jsem takový začátek nečekal. Myslel jsem, že nám to pomůže nahoru, ale nepomohlo. Možná je to taková ta nováčkovská daň pro některé kluky.

Je potřeba si uvědomit, že nám žádný soupeř na mistrovství světa nedá nic zadarmo," má jasno Vokoun. "Jen kvůli tomu, že jsme vyhráli zápas předtím, ještě neznamená, že vyhrajeme ten další. Kdyby byla první třetina lepší, tak jsme to zvládli." Nezabýval se tím, že jej spoluhráči nechávali na začátku duelu se Švýcarskem na holičkách. "Já tam jsem od toho, abych chytal. Systém je věcí trenérů a hráčů. Já se je snažím povzbudit, mluvit na ně, abych jim pomohl. Je to týmový sport a je jedno, kdo udělá chybu. Když se prohraje, tak tím trpí všichni," řekl Vokoun.

Proti Lotyšsku očekává těžký zápas, stejně tak proti Kanadě. "Ale určitě se ty zápasy vyhrát dají, pokud budeme hrát důsledně a plnit taktiku, kterou si říkáme. Je to o tom. V kabině vždycky sedíme, říkáme si ty věci, ale pak je neděláme. Ať už je to na pět deset minut, někdy dvacet. A stojí nás to zápasy. Hokej se tak hrát nedá. Hraje se šedesát minut a kdo v nich hraje líp, tak ten zápas vyhraje," prohlásil Vokoun.

Následující dva dny podle něj prokážou, jaká je síla mužstva. "Ukáže se, jestli je to z nepozornosti, nebo tam ta síla není. Jestli nemáme na to, abychom zvládali takové zápasy. Nikdo nás už zachránit nepřijde, ti hráči to musejí uhrát. Musíme si všichni uvědomit, aby každý ten článek týmu pro to udělal všechno." Vrátil se i k českým zaváháním na turnaji. Duel s Norskem sledoval jen ze střídačky, protože prostor dostala dvojka Ondřej Pavelec.

"S Nory jsme podle mě nehráli špatně, ale prostě jsme předváděli náš český hokej, kdy jsme se netlačili do brány. Kdybychom dali jeden dva góly, mohli jsme nakonec v klidu vyhrát o pět šest gólů. Nějaké šance jsme sice měli, nebyly tam ale žádné závary, nikdo brankáři nestínil a nedorážel v brankovišti. To nás stálo zápas," prohlásil Vokoun.

Porážku se Švýcarskem prožíval přímo v brance. "Proti Švýcarsku nás zase stála zápas první třetina, kdy jsme, nevím z jakého důvodu, nehráli to, co jsme měli. Prohrávali jsme osobní souboje. Alespoň mě osobně nepřekvapilo, že Švýcaři porazili Kanadu. Podle mě tu zatím hrají nejlepší hokej. Neviděl jsem teda nikoho z druhé skupiny, z té naší ale určitě," myslí si Vokoun, ale přesto porážku těžce nesl. "Je to bohužel nepříjemné. Máme kabinu vedle nich a je to trošku hanba," dodal Vokoun.

Autor: