4. července 2011 19:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Vokoun zaváhal. Místo 110 milionů má 'jen' 24

Pittsburgh - Florida (konsternovaný Vokoun). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pittsburgh - Florida (konsternovaný Vokoun). | foto: Reuters

PRAHA Jeden z nejlepších hokejových brankářů světa Tomáš Vokoun po čtyřech letech změnil v NHL dres. Z podprůměrné Floridy zamířil do špičkového celku ligy Washingtonu. Paráda, mohl by nyní Vokoun výskat radostí. Jenže zatímco v poslední sezoně bral 6,3 milionů dolarů, v novém působišti dostane pouze čtvrtinu. "Není to ideální, ale takový je život," vzkázal ze zámoří výstižně pětatřicetiletý dvojnásobný mistr světa.

Dvě největší české hvězdy na přestupním hokejovém trhu způsobily pořádný poprask. Jaromír Jágr namísto dlouho avizovaných Pittsburghu a Detroitu dal přednost Philadelphii a generální manažer klubu Paul Holmgren si mnul ruce, jaký parádní obchodní tah se mu povedl. "Vše začalo nevinnou sms jeho manažerovi," prozradil v pátek večer urostlý Američan a bývalý hráč NHL.

NOVINKY Z NHL

"Podvedl se nám skvělý kousek. Tomáš byl našimi skauty hodnocen jako jeden z deseti nejlepších brankářů ligy," zářil o den později jeho kolega z Washingtonu George McPhee. Právě oznamoval světu, že jeden z favoritů na zisk Stanley Cupu v příští sezoně podepsal roční kontrakt s Tomášem Vokounem.

Částka? 1,5 milionů dolarů (cca 24 milionů korun). A právě tato cifra zarazila nejednoho znalého fanouška i odborníka. Pro ty neznalé malé vysvětlení proč: Vokoun v posledním roce smlouvy bral na Floridě 6,3 milionů dolarů (cca 110 milionů korun) a nyní toužil podepsat víceletý kontrakt o minimálně stejné hodnotě. "Caps" tak budou jednomu z deseti nejlepších gólmanů ligy platit až 33. nejvyšší brankářskou gáži.

Tomáš Vokoun v akci.

O třináct let mladší parťák z Washingtonu Michal Neuvirth bude pobírat pouze o 350 tisíc dolarů méně. Tým kolem Alexandera Ovečkina tak má suverénně nejlepší brankářskou dvojici co se poměru kvalita=cena týče. "Když jsme zjistili, že by k nám Tomáš mohl přijít i za tuto nabídku, neváhali jsme a šli po něm," stále jako kdyby nemohl McPhee uvěřit, co se mu povedlo.

Vokoun na trhu volných hráčů prohrál

Vokoun byl hodnocený jako nejlepší gólman na trhu s volnými hráči, chtěl si tuto pozici vyzkoušet, jenže tah mu hrubě nevyšel. "Ve špatný čas na špatném místě," konstatoval trochu smutně Vokoun. "Postupně mi začínalo být jasné, že se pro mě situace nevyvíjí dobře," dodal.

Colorado, Philadelphia a nakonec i Florida angažovali jiné gólmany na pozici jedniček a najednou nebyl klub, který by nutně potřeboval špičkového brankáře Vokounových kvalit. "Florida se ke mě zachovala skvěle. Dali mi nabídku na tři roky a peníze téměř stejné jako jsem měl v poslední sezoně. Přesně nabídka, kterou jsem si představoval, já ji ale po domluvě s agentem odmítnul. Zpětně to byla asi chyba," litoval Vokoun.

Aleš Hemský a Tomáš Vokoun.

Druhý den otevření trhu s volnými hráči tak nakonec vzal za vděk čtvrtinové nabídce od Washingtonu. "Jsem ale rád, že jdu do Washingtonu. Dopadlo to při tom všem zlém ještě dobře. Je to skvělý a ambiciózní celek," dodal v rozpolceném tónu dvojnásobný mistr světa. Ovečkinova družina je skutečně kvalitní volba. Washington předloni dokonce vyhrál základní část ligy, v play off ale v posledních třech letech nepřešel druhé kolo.

S ještě silnějším kádrem a dvěma českými brankáři to hodlá v následujícím ročníku prolomit. McPheeho v zámoří přejmenovali díky obchodu s Vokounem na kouzelníka. Nyní bude potřebovat kouzla své nové jedničky aby konečně naplnil sen fanoušků z hlavního města USA - získat nejcennější sportovní trofej světa.

Pokud se to podaří, nebude muset smutnit ani Vokoun. Za rok bude opět volným agentem a coby čerstvý vítěz Stanley Cupu by se mohl dočkat nejen angažmá ve špičkovém klubu, ale také špičkově ohodnoceného.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky