Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Vše o hokejovém MS 2014: favorité, stadiony i program českého týmu

Sport

  21:30
PRAHA - Hokejoví fanoušci se radují. Sotva za sebou zabouchla dveře olympiáda, před prahem už netrpělivě číhá světový šampionát. Jeho 78. pokračování se odehraje v běloruském Minsku mezi 9. - 25. květnem.

Maskot MS v Bělorusku. foto: iihf.com

Mistrovství světa v olympijském roce? Pro některé zbytečnost a nesmysl, pro druhé zase nepostradatelné zpestření. Týmy mohou každopádně napravit případné zaváhání zpod pěti kruhů, byť se na šampionátu představí ve výrazně okleštěné sestavě.

Favorité na medaili

Rusko má cíl neměnný: nic jiného než medaile nepřichází v úvahu. O motivaci má sborná postaráno, rozzuřeným fanouškům má navíc za selhání v Soči co vracet. Čtvrté místo už bude pro Rusy neúspěch. V Bělorusku se představí pod novým koučem.

Zápasy ČESKA

  9.5. Česko – Slovensko 19:45

11.5. Česko – Švédsko 19:45

12.5. Česko – Kanada 19:45

14.5. Česko – Itálie 15:45

17.5. Česko – Dánsko 15:45

18.5. Česko - Norsko 19:45

20.5. Česko - Francie 19:45

Švédové loni na domácí půdě triumfovali a letos mají podobný cíl. Už jen proto, že jim na olympiádě zlatá medaile ve finálovém utkání s Kanadou unikla. Do Běloruska přivezou opět silný výběr.

Kanada nestála na pomyslných stupních vítězů už pět let. Posledně se tak stalo ve švýcarském Bernu, kde hokejisté ze zámoří získali stříbro. Oproti ostatním celkům jsou však ve značné nevýhodě, vzhledem k probíhajícímu play off NHL mají k dispozici výrazně oslabený kádr.

Program PLAY OFF

22.5. - všechna čtyři čtvrtfinále (15:00, 16:00, 19:00 a 20:00)

24.5. - obě semifinále (13:45 a 17:45)

25.5. - o bronz (15:30), finále (20:00)

Finsko je tradičně nepříjemný a sebevědomý protivník. V roce 2011 se hokejistům Suomi podařilo bratislavský šampionát vyhrát, na únorové olympiádě zase křepčili po úspěšné bitvě o bronz s Amerikou. Co předvedou tentokrát?

Český tým bude spoléhat na otřepané přísloví: staré koště dobře mete. Na běloruských kluzištích se totiž reprezentace představí pod staronovým koučem Vladimírem Růžičkou. V Soči to Čechům nevyšlo, z MS ale za posledních pět let přivezli cenný kov třikrát.

Kde se bude hrát?

Minsk arena.

Minsk-Arena. Větší z hal má kapacitu 15 tisíc diváků. Je domovským stánkem běloruského Dinama, který v jejich útrobách svádí bitvy KHL. Arena je však využívána také k rychlobruslení nebo dráhové cyklistice. Hostila rovněž několik koncertů, své hlasivky zde rozechvěl třeba Elton John nebo Jennifer Lopez.

Čížovka-Arena.

Čižovka-Arena - Moderní stánek byl do provozu uvedený až v roce 2013. Nachází se v jižní části Minsku a zápasy v ní hraje populární klub tamní nejvyšší soutěže Junosť. Arena bude hostit zápasy skupiny A, do které byl nalosovaný i český celek.

Složení základních skupin

Skupina A: Švédsko, Česko, Kanada, Slovensko, Norsko, Dánsko, Francie, Itálie.
Skupina B: Finsko, Rusko, USA, Švýcarsko, Německo, Lotyšsko, Bělorusko, Kazachstán.

Vše o MS 2013

České hokejisty čeká hned na úvod trojice těžkých soupeřů. Úvodním soupeřem reprezentace bude Slovensko, Růžičkův tým poté vyzve Švédsko a Kanadu. Ve skupině mají Češi také Švýcarsko, s nimž minulý rok prohráli ve čtvrtfinále. Mezi papírově slabší soky budou patřit Francouzi, Dánové či Italové.

Herní systém

V rámci základní skupiny se utká každý s každým jednou, do další fáze šampionátu postoupí nejlepší čtveřice (celkově 8 týmů). Celky na pátém až osmém místě končí, poslední z každé skupiny sestoupí automaticky do 1. divize.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!