14. května 2014 11:54 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Základ stávajícího kádru chceme udržet, míní sportovní ředitel Lva

Hokejisté Lva se radují z gólu. Zleva autor branky Michal Birner a jeho spoluhráči Michal Řepík a Niko Kapanen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hokejisté Lva se radují z gólu. Zleva autor branky Michal Birner a jeho spoluhráči Michal Řepík a Niko Kapanen. | foto: ČTK

PRAHA Dozvuky úspěšné sezony HC Lev Praha v Kontinentální lize jsou patrné také na mistrovství světa v Bělorusku. Zápasy pozorně sleduje také sportovní ředitel českého klubu Rašid Chabibulin a vybírá posily pro příští ročník. "Ale základ stávajícího kádru chceme udržet," tvrdí ruský šéf. "Protože tahle sezona byla parádní."

Jeden - a možná hlavní - symbol senzačního tažení Lvů až do sedmého finále KHL proti Magnitogorsku už Prahu opustil. Trenér Kari Jalonen převzal finskou reprezentaci, jejíž vedení si nepřeje, aby kouč kumuloval dvě funkce (více ZDE).

Kdo tedy převezme Lva? Mezi kandidáty jsou podle Chabibulina trenéři z Česka, Finska i Švédska a jasno by mělo být v příštím týdnu.

Změny nastaly rovněž v hráčském kádru. Klub oznámil, že ukončil spolupráci s kanadským obráncem Spencerem Humphriesem i útočníkem Jakubem Klepišem. Oba kvůli zranění větší část sezony nehráli, ale Klepiš teď válí v Minsku v dresu národního týmu, kam ho vzal kouč Vladimír Růžička, ačkoliv šikovný střelec za Lva nenastupoval ani ve finále.

Úspěšné play off? Respekt v Rusku

Sportovní ředitel Rašid Chabibulin také zhodnotil sezonu z pohledu vedení Lva Praha: "Jedním slovem paráda. Play off bylo ocenění práce celého klubu - od hráče přes realizační tým až po managment."

Podle něj si Lev získal fanoušky nejen v Česku a na Slovensku, ale respekt má teď také v Rusku. Vždyť hokejistům po sedmém finále děkoval za zážitek i Alexandr Medveděv, šéf KHL. "Ukázali jsme, že za krátkou dobu se díky normálnímu přístupu a dobrým výběrem hráčů dá dosáhnout kvalitních výsledků," pyšní se Chabibulin.

Ve Lvu nebude pokračovat ani útočník Dominik Pacovský. "O dalších změnách je předčasné mluvit, pokračují rozhovory, sledujeme možné nové posily," uvedl sportovní ředitel Chabibulin pro klubový web. "Ale chceme udržet základ stávajícího kádru."

Blízko k dohodě jsou reprezentační obránci Ondřej Němec a Martin Ševc, o nové smlouvě jedná i brankář Petri Vehanen. Další opory - kapitán Jiří Novotný a kanadský kanonýr Justin Azevedo - mají kontrakt i na příští sezonu.

Ze Lva však pravděpodobně odejde talentovaný útočník Jiří Sekáč, který se prosadil do konečné nominace na světový šampionát. Sekáč touží odejít do NHL, odkud dostal jeho agent Vladimír Vůjtek mladší několik nabídek. "Já sám bych mu doporučil, aby ještě rok zůstal v KHL v našem týmu, ale konečné slovo bude mít Jirka," uvědomuje si Chabibulin.

A co hráči, kteří se vracejí do Lva z partnerské Sparty?

"Pro Jakuba Krejčíka bude lepší, když bude pravidelně hrát. U nás takový prostor mít nebude, takže práva pro KHL si na něj samozřejmě necháme, ale bude lepší, aby nastupoval v jiném týmu. Tomáše Rachůnka ještě budeme řešit, chceme, aby zabojoval o místo," řekl Chabibulin.

O brankáři Tomáši Pöpperlem, který chce hrát znovu KHL a za něhož už si sparťanské vedení našlo náhradu, ruský manažer nemluvil. Není vyloučeno, že s Vehanenem vytvoří velmi silnou dvojici gólmanů.

Konečné složení týmu, který bude obhajovat stříbro, ovlivní také nové pravidlo soutěže o počtu cizinců. Mělo by platit, že Lev musí mít na zápasové soupisce minimálně sedm Čechů, tedy hráčů ze země, kde klub sídlí. To ještě není propražský celek tak likvidační jako uvažované pravidlo o omezení cizinců na pět. Otázkou je, jak se s tím vypořádá třeba takový Medveščak Záhřeb...

Michael Bereň

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.