Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav

Žalostní Slováci nestačili na Kanadu

22:38
PRAHA/BERN - V ostudných výkonech na světovém šampionátu ve Švýcarsku pokračují hokejisté Slovenska. V poslední zápase základní skupiny A utrpěli naši východní sousedé debakl 3:7 od Kanady, která dovolila slovenským hráčům dvakrát skórovat až v posledních pěti minutách zápasu. O záchranu budou hrát Maďaři, kteří dnes podlehli Bělorusku a také Němci, kteří překvapivě nestačili na Francii.

Slováci (v modrém) na kanadské hokejisty dnes neměli. foto: ČTK

Slovenští hokejisté proti Kanadě potvrdili, že jejich tým na letošním MS na nejlepší celky prostě stačit nebude, a jen díky těsnému vítězství nad nováčkem z Maďarska v prvním zápase postoupili do osmifinále. Nezopakují tak loňskou ostudu - nutnost hrát o udržení v elitní hokejové společnosti.

Kanaďané kromě prvních a posledních pěti minut zápas se Slovenskem ovládli. Ve 43. minutě zvyšoval na 7:1 ottawský centr Spezza a hráči z kolébky hokeje od té doby výrazně ubrali ze svého tempa. V zápase se blýskli především obránce Nashvillu Shea Webber a jednička posledního draftu Steven Stamkos.

Ve druhém večerním zápase šokovali Němce hokejisté Francie. Outsider turnaje, který dostal například během jedné třetiny pět branek od Ruska, si vyšlápl na celek německé legendy Uwe Kruppa, který si dělal choutky i na případnou účast ve čtvrtfinále. Místo toho se musí Němci po dnešní šokující porážce 1:2 spokojit pouze s "bojem" o záchranu.

PODVEČERNÍ ZÁPASY
Ruští hokejisté dnes proti houževnatým domácím dlouho nedokázali potvrdil roli favorita. Obhájci mistrovského titulu sice rychle vedli, ovšem nabuzení Švýcaři, které hnala na zteč vyprodaná bernská aréna. Povedlo se, Gardner a Plüss výsledek otočili, a i když Rusové v polovině zápasu zásluhou Kovalčuka vyrovnali, dlouho svítilo na ukazateli skóre 2:2.

Domácím ale v závěru při obrovském tlaku docházely síly a z jednoho nájezdu 2 na 1 dal vítězný gól kapitán sborné Morozov. Výsledek pečetil střelou do prázdné branky Perežogin. Ve druhém podvečerním zápase si Bělorusové poradili s Maďarskem a zajistili si postup do osmifinále, kterou začnou se dvěma body za výhru v prodloužení nad Slovenskem.

MS v ledním hokeji - Skupina A:
Maďarsko - Bělorusko 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 26. Peterdi (Ladányi, M. Vas) - 4. Kaljužnyj (Antoněnko, Salej), 55. Ugarov (Kaljužnyj), 60. Grabovskij (Kaljužnyj, Salej). Rozhodčí: Hansen (Nor.), Kurmann (Švýc.) - Bouguin (Fr.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 5:1. Využití: 0:1. Diváci: 4710.

Kanada - Slovensko 7:3 (3:0, 3:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 5. Roy (St. Louis, Weber), 7. Doan (St. Louis, Heatley), 17. Spezza (Weber, Heatley), 30. White (Stamkos, St. Louis), 34. Weber (St. Louis), 36. Stamkos (Lombardi, Weber), 43. Spezza (Lombardi) - 27. Surový (Ölvecký), 56. Marcel Hossa (Mikúš, Ružička), 59. Graňák (Nagy, Radivojevič). Rozhodčí: Sterns (USA), Vinnerborg (Švéd.) - Blümel (ČR), Wehrli (Švýc.). Vyloučení: 12:10. Využití: 5:2. Diváci: 6300.

KONEČNÁ TABULKA:
1. Kanada 3 3 0 0 0 22:4 9
2. Bělorusko 3 1 1 0 1 6:8 5
3. Slovensko 3 1 0 1 1 8:12 4

4. Maďarsko 3 0 0 0 3 4:16 0

Skupina B: Rusko - Švýcarsko 4:2 (1:2, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 3. Aťjušov (Kovalčuk, Grebeškov), 30. Kovalčuk (Zinovjev), 49. Morozov (Kovalčuk), 60. Pěrežogin - 10. Gardner (Rüthemann, Blindenbacher), 18. Plüss (Streit, Rüthemann). Rozhodčí: Šindler (ČR), Zalaski (Kan.) - Valach (SR), De Haan (Kan.). Vyloučení: 6:5. Využití: 0:2. Diváci: 11.479.

Francie - Německo 2:1 (2:1, 0:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 4. Lussier, 17. Tardif (Meunier) - 5. Hecht (Bakos). Rozhodčí: Baluška (SR), Reiber (Švýc.) - Kaspar (Rak.), Kicha (Ukr.). Vyloučení: 10:3, navíc Meunier (Fr.) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 9956.

1. Rusko 3 3 0 0 0 16:4 9
2. Švýcarsko 3 1 1 0 1 6:6 5
3. Francie 3 1 0 0 2 4:9 3

4. Německo 3 0 0 1 2 3:10 1

Pozn.: Kurzívou a tučně jsou zvýrazněni osmifinalisté.