Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel Mr. Hockey. Gordie Howe podlehl v 88 letech dlouholeté nemoci

Sport

  15:45aktualizováno  16:27
PRAHA - Legendární kanadský hokejista Gordie Howe po dlouhé nemoci zemřel. Čtyřnásobnému vítězi Stanley Cupu bylo 88 let. „Mr. Hockey“ šestkrát ovládl kanadské bodování NHL a získal šest ocenění pro nejužitečnějšího hráče ligy.

Gordie Howe. foto: archiv

Ještě ne, ‚Mr. Hockey‘. Howea zázračně vzkřísily kmenové buňky

Howe, o kterém Wayne Gretzky prohlásil, že je to nejlepší hokejista všech dob, zemřel v pátek ráno.

A byť jeho rodina zatím neposkytla bližší informace, hlavní příčinou jsou pravděpodobně následky mrtvice, kterou prodělal před dvěma lety.

Kanadský idol kvůli ní podstoupil léčbu kmenovými buňkami. V Mexiku, protože tam je legální. Výsledek se dostavil: nehybný muž upoutaný na lůžko, který nebyl schopný promluvit, se postavil na vlastní nohy.

V březnu mu v Detroitu aplaudovala celá hala

Nezdolný bojovník se ještě jednou - jako tolikrát během svého života - vzepřel. Tentokrát však už jen dočasně, trápily ho totiž i další zdravotní potíže: stařecká demence, výpadky paměti, bolesti zad způsobené zúžením páteřního kanálu...

Ještě v březnu Howeovi vestoje aplaudovala vyprodaná Joe Louis Arena v Detroitu, za který kdysi válel. Při oslavě 88. narozenin se mu klaněly hokejové osobnosti a z tribun se neslo: „Happy Birthday.“

Chelios v dresu Detroitu Red Wings.
Petr Mrázek v dresu Detroit Red Wings.

Usměvavý muž lidem kynul rukou a v jeho tváři bylo vidět dojetí. Zdálo se, že ho ta energie nabíjí a dodává mu sílu do života. „Vypadal naprosto v pořádku, skoro jako v dobách, kdy válel na ledě,“ poznamenal slavný kouč Scotty Bowman.

Kondolence se po zveřejnění smutné zprávy šíří bleskovou rychlostí, na Twitteru se ozvali nejenom známí hráči a kluby NHL, ale třeba také kanadský premíér Justin Trudeau.

„Upřímnou soustrast rodině, Detroitu i všem jeho fanouškům na celém světě. Navždy pro nás zůstanete Mr. Hockey.“

Autor:

AURES Holdings a.s.
Pracovník podpory prodeje Brno

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 34 000 - 34 000 Kč