Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ještě ne, ‚Mr. Hockey‘. Howea zázračně vzkřísily kmenové buňky

Sport

  13:23
DETROIT/PRAHA - Potřebuju na záchod! ozval se 8. prosince v pokoji na klinice v mexické Tijuaně pevný hlas. Gordie Howe se posadil na posteli a hlasitě se dožadoval návštěvy toalety. „Dojdu na ni sám.“

Gordie Howe. foto: archiv

„Tati, vždyť nemůžeš chodit,“ opáčil šokovaný syn Murray, jenž líčil scénku deníku Detroit Free Press. Sám je lékař a s bývalým hokejistou se protloukl řadou těžkých měsíců. Boj se stařeckou demencí, výpadky paměti. Trýznivé bolesti zad způsobené zúžením páteřního kanálu. Říjnovou mrtvici a další minizáchvaty, po nichž 86letý „Mr. Hockey“ zůstal v podstatě nehybný a neschopný mluvit.

Už před 65 lety mu navrtávali lebku

Howeovi blízcí vzývali jeho pevnou vůli. Vždyť on už v březnu 1950 málem zemřel po pádu hlavou na dubový mantinel v zápase Detroit - Toronto. Chirurg mu navrtával lebku, aby uvolnil tlak na otékající mozek. Howe poté tvrdil, že si zákrok pamatuje: „Trošku mě to znepokojilo. Nevěděl jsem, zda včas zastaví.“

Útočník s číslem 9 se stal kanadským hokejovým symbolem. Hrál tvrdě (až surově), oplýval takřka nadlidskou silou, sázel góly, uměl se rvát, připravoval šance jiným. V NHL zvládl celou sezonu ještě v 52 letech. Jeho nejslavnější rekordy překonal až ofenzivní mág Gretzky.

Ve své vlasti je uctíván hlavně díky neobyčejné všestrannosti.

Na konci listopadu mě ve starobylé Joe Louis Areně v Detroitu zaujaly samolepky „Uzdrav se, Gordie!“. Zaměstnanci Red Wings, klubu Howeova srdce, jimi zdobili dveře, nástěnky, vlastně cokoliv v hale.

Bezplatná léčba

Jenže situace už vypadala beznadějně. Příbuzní plánovali pohřeb. Petr Mrázek, český brankář Red Wings, tehdy pravil: „Všichni sledujeme jeho stav. Uvidíme, jak to dopadne. Ale život je krutý.“

Právě tehdy se Howeovým ozvali experti na léčbu kmenovými buňkami z Tijuany. Sportovní ikoně nabídli pomoc zdarma, ač jinak žádají 20 tisíc dolarů (480 tisíc korun).

Rodinná rada v zoufalé pozici souhlasila, byť řada doktorů tyto metody považuje za pochybné. Též Murray Howe pochyboval, jak přiznal listu Free Press. A pak - pár hodin po injekci 100 milionů kmenových buněk - zíral na starce, jehož o den dřív viděl na onom světě, jak se najednou chce vydat na záchod.

„Nemůžeš chodit, táto!“

„S tím jdi do háje,“ pravil Howe.

Přehodil nohy přes kraj lůžka a postavil se. Lidská vůle, posílená dosud ne úplně ověřenými vědeckými postupy, zvítězila. „Kdybych to neviděl, neuvěřím,“ řekl Howe junior. Jeho otec znovu vyráží na procházky, před dvěma týdny zvládl výlet z amerického Texasu do kanadského Saskatoonu. Ten chlap je vážně legenda.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!