Čtvrtek 26. ledna 2023, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel Stan Mikita, legenda NHL. V roce 1948 odešel z Československa

Sport

  22:22aktualizováno  23:01
CHICAGO/PRAHA - Ve věku 78 let zemřel hokejista Stan Mikita, nejproduktivnější hráč Chicaga Blackhawks v historii. Slovenský rodák je členem Síně slávy, dvakrát získal Hart Trophy pro nejlepšího hráče sezony. O jeho úmrtí informoval klub, ve kterém strávil celou dvaadvacetiletou kariéru v NHL.

Stan Mikita v dobách své největší slávy na střídačce Chicaga. foto: archiv

Mikita se v roce 1940 narodil na Slovensku jako Stanislav Gvoth. Po odchodu do Kanady v osmi letech přijal příjmení svého strýce, který ho adoptoval. NHL si za Chicago poprvé zahrál v sezoně 1958/59.

„Nemám slov, kterými bych mohl popsat náš smutek z odchodu Stana. Pro Chicago Blackhawks znamenal hrozně moc, stejně tak i pro hokej, a vlastně i pro celé Chicago. Zanechal po sobě odkaz, který bude žít navždy v srdcích fandů, a to ať minulých, současných či budoucích. Stan udělal z každého, koho znal, lepšího člověka,“ uvedl předseda klubu Blackhawks Rocky Wirtz.

V klubu Mikita stále vede tabulky v počtu zápasů (1394), asistencí (926) a bodů (1467). Blackhawks dovedl v roce 1961 k třetímu triumfu ve Stanley Cupu v klubové historii a po ukončení kariéry v roce 1980 se stal prvním hráčem Chicaga, jehož číslo (21) bylo vyřazeno z užívání.

Mikita získal Hart Trophy, Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče a Lady Byng Trophy pro nejslušnějšího hráče NHL dva roky po sobě (1967 a 1968), což se žádnému jinému hokejistovi v dějinách nepovedlo. Bodování soutěže vyhrál ještě v letech 1964 a 1965. 

„Budeme na něj vždycky vzpomínat jako na šampiona, inovátora a mistra hokeje. Byl ztělesnění Chicaga Blackhawks. Celá jeho rodina má naši hlubokou soustrast,“ uvedl v prohlášení prezident klubu John McDonough.

Nevysoký (175 cm) centr vytvořil v Chicagu jednu z nejobávanějších dvojic 60. let s neméně slavným Bobbym Hullem. Společně patřili k průkopníkům používání zahnutých čepelí. Sám Mikita byl také jedním z prvních hráčů, kteří začali pravidelně nosit helmu, poté co mu na konci roku 1967 střela utrhla kus ucha. 

Mikita je čtrnáctým nejproduktivnějším hokejistou historie NHL. Více zápasů než on za jeden tým odehráli pouze tři hokejisté.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat