Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zkušenost a mládí aneb Hašek proti Štěpánkovi. To je tahák finále

Sport

  8:28
PRAHA - Pouhé tři dny zbývají do startu extraligového vrcholu. Pouhé tři dny mají hokejisté Pardubic a Vítkovic na zbytek přípravy. Očekávejte cokoliv, ale jedno si nenechte ujít: um v brance.

Jakub Štěpánek. foto: ČTK

Stačí pohlédnout na statistiky, abyste bleskově pochopili: tohle hokejové finále bude převážně soubojem dvou gólmanů.

Štěpánek: chtěl bych mít jeho čtení hry

Ještě na začátku loňského play off neměl ani jistý post jedničky a Dominik Hašek tou dobou odpočíval v hokejovém důchodu.
"Kdyby mi někdo řekl, že se proti sobě letos postavíme ve finále, vsadil bych se, že to není možné," usmívá se vítkovický brankář Jakub Štěpánek (23).

Ale teď už tomu určitě věříte, ne? Mluví se hlavně o vás dvou.
Věřím a potěší, když se o mně něco napíše. Ale nejvíc jsem rád za to, že jsme ve finále. A tam je mi jedno, proti komu nastoupím.

Vnímáte blížící se sérii jako souboj Štěpánka s Haškem?
Já ani ne... Víte, už před Spartou a Slavií se pořád mluvilo o tom, že je to souboj mě s někým. Ale kdyby hráči před námi nestříleli góly, já ani Dominik zápas nevyhrajeme.

Jaký s ním máte vůbec vztah? Mluvili jste někdy spolu osobně?
Ještě ne. Asi nebyla příležitost.

Ve finále rozhodně bude...
Ale tam se stejně koncentrujete hlavně sám na sebe. Gólmani mezi sebou moc nemluví, jsou dost uzavření. Tak jedině až po celé sérii.

Co vám vlastně proběhne hlavou, když slyšíte jméno Hašek?
Nagano, to jsme prožívali všichni. Když chytal v NHL, hodně jsem ho jako kluk sledoval. Je nejlepším brankářem všech dob. Má specifický styl, úplně odlišný od mého.

Vzal byste si něco z něj?
To čtení hry, které je dáno jeho praxí. On přesně ví, co se stane, reaguje na situaci daleko dřív...

... a potom vyrazí až k modré čáře a skočí hráči pod nohy...
No jasně, tohle je to jeho. I já už něco takového zkusil. Ovšem pamatuju taky na zápas u nich, když přesně tohle chtěl provést našemu Svačinovi, který se mu ale stihl vyhnout a poslal puk do brány. Nikdo není neomylný. (usměje se)

Který hráč z Pardubic by udělal tohle vám? Připravujete se na jejich individuality?
Nijak speciálně, protože to nemá cenu. Když se zaměřím na jejich střelce Petra Sýkoru, stejně jako on mě klidně může překonat kdokoliv jiný. Pardubice jsou těžký soupeř. Ze všech nám vyhovují nejméně.

Soubojem legendárního Dominika Haška z Pardubic proti vítkovickému talentu Jakubovi Štěpánkovi.

Těšte se na extra přehlídku dvou naprosto odlišných stylů. Stylů týmových opor, jež od sebe dělí jedna věková generace.

"Ale já věřím právě tomu staršímu," říkají Jiří Holeček s Josefem Brukem, slavní trenéři brankářů. Proč? "Má zkušeností víc než kdokoliv jiný," tvrdí Holeček.

"Navíc je daleko rychlejší, než jsem tušil, že ve svém věku může být." Mluví o 45letém Haškovi, žijící legendě vrátivší se do hokeje pro mistrovský titul.

Pozor však! Tak snadné to zase mít nebude... Ano, Pardubice dosud v play off převálcovaly Třinec a Liberec, jenže v poslední sérii je čeká tým Vítkovic, který vyřadil Spartu i Slavii.

"Měli v brance téměř zeď!" ozývalo se z obou pražských klubů. Tuhle poctu si o 22 let mladší Štěpánek zaslouží a jeho čísla to jen stvrzují. "Mohou ovšem mást. Každý měl jiného soupeře," upozorňuje Bruk.

Přece jen stručně pro srovnání: Procento úspěšnosti zásahů: Štěpánek 94,86, Hašek 93,03. Průměr inkasovaných branek na zápas: Štěpánek 1,85, Hašek 1,88. V počtu nul má pro změnu pardubický veterán dvě oproti Štěpánkově jedné, třebaže v play off odchytal o tři zápasy méně.

Jinak však oba gólmany spojuje hodnocení velmi podobné. Na rozdíl od jejich stylů chytání, díky kterým jsou tolik úspěšní. Ten Haškův? "Je nenapodobitelný i proto, že má abnormální kloubní rozsah," popisuje ho jeho osobní kouč Bruk.

I Holeček přidává: "Má daleko různorodější spektrum svých zákroků." Umí se v brankovišti roztáhnout, jako by se změnil v chobotnici. Může v daný moment použít cokoliv a hráče tím většinou zaskočí.

To Štěpánek patří do modernější školy, kde se místo klasických skluzů používá více trend slejdování – tedy rychlý přesun po kolenou od jedné tyčky k druhé.

"Jeho chytání je učesanější, klidnější. Chytá taky s velkým přehledem," uznává Bruk. Těžko zatím hádat, kdo bude mít větších úspěch. "Ale nesrovnávejte styl," praví Bruk. "Někomu se líbí blondýny, jinému spíš brunety."

Už teď je však jasné, co se od finále, které začíná v sobotu, čeká. Zda se nestárnoucí Hašek vysměje všem svým kritikům? Nebo jestli ho překoná jeho mladý nástupce?

Hašek: Nečekám, že mi bude vykat

Po 21 letech se Dominiku Haškovi (45) znovu otvírá šance získat mistrovský titul. A opět, stejně jako v roce 1989, s pardubickým týmem.

Není vám už trochu nepříjemné, když se takřka ve všech médiích neustále probírá, jestli bude ve finále úspěšnější brankář Hašek, nebo Štěpánek?
Mně je to úplně jedno. Docela jsem tohle očekával, lidi se o podobné věci zajímají. Nepřekvapuje mě, že se tohle téma rozebírá, a je mi jasné, že se bude řešit i v průběhu série. Fakt mi to nevadí.

Jak moc máte Štěpánka přečteného?
Poprvé jsem ho sledoval na mistrovství světa a tam špatně nechytal. A pak jsem ho viděl v play off proti Spartě. Vítkovice postoupily hlavně jeho zásluhou. V téhle sérii jsem u něj žádné slabinky neviděl. V sezoně ale určitě nějaké chyby dělal a naši trenéři je s hráči proberou. Když si něčeho při zápasech všimnu, klukům něco taky řeknu.

Spokojený Dominik Hašek.

Myslíte si, že vaše mnohem větší zkušenost by mohla hrát ve finále v onom pomyslném souboji brankářů klíčovou roli?
Zkušenosti určitě nějaký význam mají, já je ale nikdy nepřeceňoval. Rozhodne momentální výkonnost a schopnost soustředit se na svůj výkon.

Potěšila vás sedmidenní pauza po semifinále, anebo byste přivítal spíše rychlejší sled zápasů?
Myslím, že většina hráčů je ráda, když tak dlouhý pauzy nejsou.

V průběhu finálové série se nejspíš se Štěpánkem poprvé v životě potkáte. Co mu asi tak řeknete?
Setkáme se pravděpodobně až po posledním zápase, kdy si budeme podávat ruce. Nějaké schůzky se soupeři se totiž zrovna moc nepěstují (směje se). A co si budeme říkat? Záleží na tom, jak si sedneme.

Štěpánek je o 22 let mladší, to by vám měl možná vykat, ne?
V pardubické kabině mi už nevyká nikdo, ani mladý kluci. Tahle éra patří snad někam do 60. let ne? Já starším hráčům přestal vykat někdy v sedmnácti. Takže si myslím, že ve 23 letech mi asi vykat nebude. (VÁCLAV CIBULA - LIDOVÉ NOVINY)