3. března 2014 18:55 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Zranil hvězdu NHL. Zákeřná odplata pěstí do hlavy mu ukončila kariéru

Bertuzzi se napřahuje dát Moorovi osudový direkt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bertuzzi se napřahuje dát Moorovi osudový direkt | foto: repro: Youtube.com

Měl pocit, že už nikomu nic nedluží. Hráči Vancouveru měli však jiné mínění. Pak se Todd Bertuzzi rozhodl vzít "spravedlnost" do vlastních rukou. Zezadu silně udeřil Steva Moora do hlavy. Útočník Colorada upadl na led a na jeho tělo pak popadali další hráči. Zranění hlavy a páteře už pak nikdy Moorovi nedovolila hrát hokej. V sobotu uplyne od černé kapitoly dějin NHL deset let.

Vyšel speciál LN 101 pohnutých osudů

Nový magazín LN - 101 pohnutých osudů.

Počátek onoho smutného příběhu se začal odvíjet o tři týdny dříve, 16. února 2004. Pětadvacetiletý Kanaďan Steve Moore, absolvent Harvardovy univerzity, cítil, že prožívá sezonu, která může být konečně průlomová.

Hokejista draftovaný na 53. místě v roce 1998 hrál v dresu Avalanche už třetí sezonu, v předcházejících dvou letech v nejlepší lize světa však jen sbíral ojedinělé starty a trávil většinu času na farmě v Hershey.

Nyní ale Moore konečně hrál stabilně, byť ve čtvrté či třetí lajně. Proto bylo pro něj důležité dávat o sobě vědět. Toho 16. února si vyhlédl kapitána Vancouveru Markuse Näslunda, v té době nejproduktivnějšího muže NHL. Když Näslund uprostřed kluziště sahal po puku, "sestřelil" ho Moore ramenem – nárazem směřujícím k hlavě.

"Na Moorovu hlavu je vypsána odměna. Ať to byl čistý zákrok, nebo ne, Markus je náš nejlepší hráč a my musíme na to, co se stalo, reagovat. Bude zábava, až zase budeme hrát s Coloradem," řekl "zlý " muž Vancouveru Brad May.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.