8. května 2014 18:51 Lidovky.cz > Sport > MS hokej 2014

Komparzisté na hřišti. Sportovní svátky do zemí diktátorů nepatří

Slavnostní vyvěšování vlajek účastnických zemí mistrovství světa v ledním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavnostní vyvěšování vlajek účastnických zemí mistrovství světa v ledním... | foto: ČTK

Hokejové mistrovství světa je další vrcholnou sportovní akcí, kterou hostí nedemokratická země. Předchozími případy byly olympijské hry v čínském Pekingu a ruském Soči. Přitom bylo tak snadné pořádání svátku sportovci přiklepnout jiné destinaci.

Sport je apolitický, argumentovala většina zaiteresovaných činovníků či aktérů. Stejné stanovisko na turnaj v Minsku mají český hokejový svaz, dlouhodobý hlavní sponzor šampionátu Škoda auto, trenér Vladimír Růžička i kapitán Tomáš Rolinek.

Ačkoli před zahájením olympiády v Soči byly obavy, jak megalomanský projekt dopadne, po skončení šéf Mezinárodního olympijského výboru přiznal: "Hry se povedly. A Putinovi to pomůže."

Putin tak udělal vše pro to, aby na svět pozitivně zapůsobil pozitivně a vylepšil image jak svojí tak Ruska. Jenže po zhasnutí olympijského ohně jeho vojáci začali s okupací Krymu.

I pro Lukašenka je světový šampionát nástrojem, kterým se bude chtít ovlivnit pohled na jeho zemi a nadvládu, která je označována za poslední diktátorský režim v Evropě.

Sportovní organizace by tak měly pečlivěji vybírat hostitelské země svých vrcholných akcí. V opačném případě totiž dělají ze sportovců herce na "spokojený život", přestože ve výše zmíněných zemích nejsou dodržována lidská práva. Jako tomu může být v následujících šestnácti dnech.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?