11. září 2014 6:00 Lidovky.cz > Sport > Názory

TIME OUT LN: Na Oranjes Češi umí. Teď jen kouzelné body stvrdit

Čeští reprezentanti slaví vítězný gól nad Nizozemskem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čeští reprezentanti slaví vítězný gól nad Nizozemskem. | foto: MAFRA - Michal Růžička

PRAHA Nizozemsko patří dlouhodobě k nejobávanějším fotbalovým reprezentacím na světě. A Češi to dobře vědí, s tímhle soupeřem mají bohaté zkušenosti.

Po uterní výhře 2:1 se dokonce pyšní působivou vzájemnou bilancí čtyř výher, tří remíz a tří proher. K tomu skóre pozitivní 13:12. Taková čísla by mohla drtivá většina nároďáků jen závidět.

Ještě lépe bylo za dob Československa (6-2-1, 17:8). První velkou facku dostali Oranjes už v roce 1976. Pro zlatou generaci okolo Cruijffa přitom měl být postup přes Čechoslováky do finále pouhou formalitou.

Nejslavnější vítězství nad Nizozemskem se pak povedlo později bronzovému týmu na evropském šampionátu v roce 2004, a to ačkoliv prohrával už o dva góly.

Teď načali Češi třetí vzájemnou „devítizápasovku“ a opět vítězně. Možná nikdy předtím přitom nebyli takovými outsidery. Na Nizozemce zkrátka Češi vzdor všem předpokladům umí. Teď chce kouzelné tři body stvrdit v Turecku či Kazachstánu.

Martin Křížek

Autor

Martin Křížekmartin.krizek@lidovky.czČlánky